e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşyerinde yenen yemeklerin giderleştirilmesi

14.09.2020 13:06 | Güncelleme: 14.09.2020 13:06

Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde ücretin tanımı yapılmış olup bu tanımlamadan anlaşılacağı üzere ücret, işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (mali sorumluluk tazminatı) tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmemektedir.
 
Ayrıca; aynı kanunun 23’üncü maddesi gereği, hizmet erbabına işverenlerce yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatler işverenlerce işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 2020 yılında 23 TL’yi aşmaması ve buna ilişkin ödemenin yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapılması halinde bu ödemelerin gelir vergisinden istisna edilmesi öngörülmüştür.

Bir başka anlatımla Gelir Vergisi Genel Tebliğ Seri No:310’un Yeniden Değerleme Oranında Artırılan Had ve Tutarlar Bölümü’nde Gelir Vergisi Kanunu’nun 23’üncü maddesinin (8) numaralı bendinde yer alan, işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı 23 TL olarak belirlenmiştir.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayımlanan Seri No: 310 sayılı Genel Tebliğin 3/b bendi uyarınca 2020 yılı için günlük yemek bedelinin 23 TL’den hesaplanarak KDV dahil miktarının hizmet işletmesine fatura karşılığı ödenmesi ve ileri tarihlerde gerekmesi halinde yapılan denetimlerde yetkililere ibraz edilmesinin zorunlu olduğu ifade edilmiştir.
 
İstisna uygulamasında işverenin işyerinde yemek hazırlatması zorunlu olmayıp, yemeğin dışarıdan temin edilmesi ve işyerinde ayın olarak yemek verilmesi suretiyle sağlanan menfaat niteliğinde olması yeterlidir.
 
Bu bağlamda da işverenler tarafından hizmet erbabına sağlanan yemek bedeli istisnasının uygulanabilmesi için;
 
a. Yemek bedelinin yemek hizmetini sağlayan mükelleflere verilmesi,
 
b. Yemek işyeri dışında hazırlatılıyorsa hazırlanan bu yemeğin işyerinde veya müştemilatında hizmetlilere (çalışanlara) verilmesi,
 
c. Hizmet erbabına sağlanan yemek bedelinin nakit veya ayın olarak ödenmemesi (Yemek bedelinin nakit olarak hizmet erbabına ücret geliri elde edene ödenmesi halinde gelir vergisine tabi tutulur), koşullarının gerçekleşmesi gerekmektedir.
 
İşverenlerce hizmet erbabına işyerine yakın lokantalarda veya yemek verme hizmeti sağlayan kuruluşlar vasıtasıyla personele yemek hizmeti verilmiş olması,
 
* Gelir Vergisi Kanunu 40/2 maddesi uyarınca, hizmetli ve işçinin işyerinde veya işyeri müştemilatında yediği yemeklerin ticari kazancın tespitinde gider olarak gösterilmesi,
 
* Yemek bedelinin fiilen çalışılan günlerde günlük tutarının 2020 yılı için Katma Değer Vergisi hariç 23 TL’yi aşmaması, (KDV dahil 23.23 TL)
 
* Yemek bedelinin doğrudan yemek hizmetini sağlayana ödenmesi,
 
* Hizmet erbabına sağlanan yemek bedelinin çalışan gün ve kişi sayısı kadar olması,
 
* Yemek bedeli faturasının ücretli çalıştırılan kuruma veya kuruluşa düzenlenmesi,
 
* Çalışanların ücret bordrosunda hizmet erbabına yemek vermek suretiyle sağlanan menfaatlerin vergiden istisna edilecek kısmı ile varsa vergiye tabi olacak kısmının ayrıca gösterilmesi gerekir.

Dr. Veysi Seviğ
İto Haber
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.