e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşyerlerinde, Eşleri Sigortalı Çalışan ,İşverenler Dikkat !

17.11.2016 11:44 | Güncelleme: 10.11.2017 07:56

İŞYERLERİNDE, EŞLERİ SİGORTALI ÇALIŞAN ,İŞVERENLER

Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişimiz çok geç olduğundan, sosyal güvenlik bilinci vatandaşlarımızda çok geç oluşmuştur. Ülkemizde 2001 yılında meydana gelen ekonomik kriz vatandaşlarımıza sosyal güvenliğin ne kadar önemli oluğunu hissettirmiştir. Mükelleflerin muhasebecilerini arayarak; BAĞ-KUR’dan nasıl emekli olabilirim ? Gerekirse geçmiş yıllarda Bağ-kurlu olmam gereken yılları Bağ-kura saydıralım demeleri dün gibi aklımızdadır.2001 yılında meydana gelen ekonomik krizin neticesinde; huzur evlerine anne veya babasını bırakan evlatlar, kriz sonrası anne ve babalarının emekli maaşı aile bütçesine destek olur diyerek, huzurevlerinden çıkarıp evlerine götürmüşlerdir. Vatandaşların anlaması için, yaşanan olaydan biride;1996 yılında gölcük depreminde ziraat banka sının kurduğu seyyar şubesiyle emekli maaşı olanlara yaptığı maaş ödemesidir. Alınan bu emekli maaşı hayat boyu seni kimseye muhtaç etmeyecek, hanımının ve çocuklarının yanında yaşadığın sürece itibarlı yapacaktır. Hayatın kime ne getireceğini, ne götüreceğini kimse bilemez.

Mükellefler sosyal güvenliğin öneminin fark edince, Eşlerini de sosyal güvenlik şemsiyesi altına sokmak istemişlerdir. Artık bu bilinçle mükellefler işletmelerinde eşlerini de yanlarında çalıştırmakta ve SGK’lı olarak göstermektedirler. Bu durum işveren ve çalışan eş için bazen sıkıntılı bir durum oluşturmaktadır.

5510 sayılı sgk Kanununun 6.maddesinde; kimlerin sigortalı sayılmayacağını izah etmektedir.

a bendinde; işverenin yanında çalışan ücretsiz eşinin sigortalı sayılmayacağını belirtmiştir.

Eşinizin, işyerinizde fiili olarak çalışıp, maaş alması sigorta müfettişlerinin incelemelerinde mükellef aleyhine sonuçlar doğurmaktadır. Her ay sonun da muhasebe kayıtlarına alınan ücret bordrosunu, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler, mutlaka 335-personele borçlar hesabını kullanmalıdırlar. Banka üzerin den eşleri adına açacakları maaş hesabına ücretini yatırarak izah nedenini yapabilirler.
 
Adana SMMMO
SOSYAL GÜVENLİK KOMİSYONU     
      
www.adanasmmmo.org               

                                   
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.