» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İzin süresine denk gelen tatil günleri izne eklenir.

 
12.07.2021 09:44 | Güncelleme: 12.07.2021 09:44

Yıllık ücretli izin süresi içine denk gelen ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izinden sayılmaz.

Soru: Üç seneden beri aynı işyerinde çalışıyorum. 14 Temmuz 2021’de yıllık izne ayrılırsam işe hangi gün dönmem gerekiyor? Çünkü izin süresine uzunca bir bayram süresi denk geliyor. İşveren 14 gün sonra yani 28 Temmuz’da işe başlamam gerektiğini söylüyor. 

Cevap: Yıllık ücretli izin süresi içine denk gelen ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izinden sayılmaz. Yani izin süresine eklenir. Çalıştığınız işyerinde haftada 5 gün çalıştığınızı varsayarsak 6 Ağustos 2021’de işbaşı yapmanız gerekiyor.

ARALIK 2021’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 4 Aralık 1969 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Temmuz 1992 olup 7606 gün prim ödemem var. Sigorta başlangıç tarihinden önce 1989-1990 arasında yaptığım askerlik süremin 420 gününü borçlandım. Emekli olacağım tarih nedir? 

Cevap: Askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihinizi 420 gün geri götürerek, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 4 Aralık 2021’de emekli olabilirsiniz.

ENGEL ORANI YÜZDE 60’IN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE MALUL AYLIĞI KESİLİR

Soru: 23 Nisan 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Ocak 1988 olup 4930 gün prim ödemem var. Diyaliz hastasıyım. İşyeri ‘malulen emekli ol’ diyor. Diyelim ki oldum, bir yıl sonra nakil oldu, malullük kalktı. Sonra ne yaparım, normal emekli olabilir miyim?  

Cevap: Malulen emekli olduktan sonra böbrek nakli yapılırsa engel oranı yüzde 60'ın altına ineceğinden, aylığınız kesilir. Aranan şartları sağladığınızda tekrar emekli olabilirsiniz. İlk sigorta başlangıcınızda adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Aylığınız kesildiğinde sigortalı çalışarak veya isteğe bağlı olarak 445 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte 50 yaşınızı da doldurursanız emekli olabilirsiniz. Yoksa yaşınızın dolacağı 23 Nisan 2024’te emeklilik mümkün. 1988’de adınıza prim ödemesi yoksa muhtemelen ilk sigortanız çırak sigortasıdır. Çırak sigortaları emeklilik açısından başlangıç sayılmaz. Bu nedenle adınıza ilk defa prim ödenen tarihi bildirirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

TOPLU PRİM ÖDEYEMEZSİNİZ AMA CEZAEVİNDEN İSTEĞE BAĞLI PRİM YATIRABİLİRSİNİZ

Soru: Şu anda cezaevinde eski bir cezamı infaz etmekteyim. 23 Mart 1975 doğumluyum. Sigorta girişim 1993 yılı olup toplam 2450 gün prim ödemem var. Kaç yaşına tabiyim ve ne zaman emekli olabilirim? Daha ne kadar prim ödemem lazım? Ayrıca diyelim ki 55 yaşa tabiyim ve yaşım dolduğunda 2000 gün prim eksiğim var. 2000 günü toplu ödeyerek emekli olabilir miyim?  

Cevap: Öncelikle toplu prim ödeyerek gün kazanıp emekli olma usulünün bulunmadığını belirtelim. Sadece askerlik sürenizi borçlanarak gün kazanabilirsiniz. Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Cezaevinden 1150 gün isteğe bağlı prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Cezaevinde olmasaydınız askerlik sürenizi (18 ay kabul edilmiştir) borçlandıktan sonra, sigortalı bir işte çalışarak 2685 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 23 Mart 2029’da emekli olabilecektiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.