» e-FATURA e-ARŞİV » e-FATURA PROGRAMI
 
24.03.2020 09:29

Beyanname verme süreleri ertelenecek mi?

Beyan ödeme sürelerinin ertelenmesinin ardından TÜRMOB tekrar Beyan verme sürelerinin ertelenmesini talep etti.

Beyannanelerin ertelenmesi talebinde TÜRMOB, 

Beyannameler elektronik ortamda gönderilse de beyana esas belgelerin toplanması ve muhasebeleştirilme sürecinde Mali Müşavirlerin  binlerce belge ile teması gerektiğini Bu durumun meslek mensupları, çalışanlarından ve ailelerinden yaklaşık bir milyon kişiyi büyük risk altına sokacacağını belirtti.

TÜRMOB, Hızlıca tedbir alınmadığı takdirde bu durum meslek mensuplarımız kadar toplum sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir. Halen binlerce meslek mensubu ve çalışanları toplu taşıma riskinden kaynaklanan sağlık sorunları sebebiyle evlerinden çıkamayacak durumdadır ve beyannamelerinin ertelenmesi konusunda Birliğimize binlerce başvuru gelmektedir. dedi.

Nisan, Mayıs, Haziran Muhtasar ve KDV Beyanname verme süresi 6 ay ertelendi.

KDV, BA-BS Verme Süresi ve e-Defter Berat Yükleme Süreleri Uzatıldı.

 

Beyannamelerin ertelenmesi konusunun Maliye Bakanlığınca tekrar değerlendirerek.

• Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV 1-2. Muhtasar. Mulı-SGK. Damga Vergisi. Turizm Katılım Payı. Ba-Bs. GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulü.

• Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesi.

• E-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesi.

• İş dünyasına sağlanan destekler kapsamına tüm serbest meslek mensuplarının tadil edilmesi gerektiğini söyledi. 

Genel Başkan Emre Kartaloğlu Beyannamelerin ertelenmesi konusunda sosyal medya üzerinden yaprığı açıklamada,

Şubat dönemine ait olup mart ayı içerisinde verilmesi gereken beyan ve bildirimler konusununda Mart Pazartesi sabahı itibariyle Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkileri ile görüşmelerin başladığını, belirlenen sektörler için sadece ödeme ertelemesi değil beyan ertelemesinin de gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını, 

Şu an için önceliğin ŞUBAT AYI BEYAN ve BİLDİRİMLERİNİN ERTELENMESİ konusu üzerine yoğunlaştıklarını söyledi.

 

T.C.HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

İlgi : Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilen 16/03/2020 tarihli ve 2294 sayılı yazımız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 18/03/2020 tarihinde içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulamaya alınmak üzere açıkladığı kararların sossaI ve ekonomik açıdan oldukça faydalı olacaktır.

Açıklanan tedbirlerin I nci maddesinde bazı sektörlerle sınırlı olmak üzere Nisan. Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin KDV ve SGK prim ödemelerinin. 12 nci maddesinde ise muhtasar beyannamelerin ertelendiği açıklanmıştır. Açıklamadan anladığımız, ödemesi ertelenen bir vergi ve primin beyan ve bildirimlerinin de erteleneceği yönündedir. Ancak bu konudaki mevzuat düzenlemelerinin içeriği hakkında acilen açıklama yapılması gerekmektedir.

Ilgi'de kayıtlı yazımız ile içinde bulunduğumuz salgın döneminde mücbir sebep ilanının gerektiği ve Mart ayında verilmesi gereken tüm beyan ve bildirimlerin ertelenmesi talep edilmiştir.

Sayın Bakanımızın 19/03/2020 tarihinde TRT I Canlı Yayının da .saptığı açıklamalarda talep gelmesi halinde Mart aşında verilecek beyan ve bildirimlerin ertelenmesinin de değerlendirilebileceği belirtilmiştir.

Her ne kadar beyannameler elektronik ortamda gönderilmekte ise de beyana esas belgelerin toplanması ve muhasebeleştirilme süreci binlerce belge ile teması gerektirmekledir. Bu durum, salgının yayılımını tetikleyecek meslek mensuplarımız ile çalışanlarından ve ailelerinden müteşekkil yaklaşık bir milyon kişiyi büyük risk altına sokacaktır.

Hızlıca tedbir alınmadığı takdirde bu durum meslek mensuplarımız kadar toplum sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir. Halen binlerce meslek mensubu ve çalışanları toplu taşıma riskinden kaynaklanan sağlık sorunları sebebiyle evlerinden çıkamayacak durumdadır ve beyannamelerinin ertelenmesi konusunda Birliğimize binlerce başvuru gelmektedir.

Konunun önemine binaen durumun tekrar değerlendirilmesini, bu kapsamda;

• Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV 1-2. Muhtasar. Mulı-SGK. Damga Vergisi. Turizm Katılım Payı. Ba-Bs. GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulü.
• Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesi.
• E-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesi.
• İş dünyasına sağlanan destekler kapsamına tüm serbest meslek mensuplarının tadil edilmesi hususlarında gereğini arz ederim.

Emre Kartaloğlu
TÜRMOB Genel Başkanı

Muhtasar ve KDV Beyan Ödeme Süreleri 6 ay süre ile ertelenen mükelleflerin faaliyet alanları - Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Mükellef Grupları

 

e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.