» e-FATURA e-ARŞİV » e-FATURA PROGRAMI
 
21.01.2020 18:30

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği Nasıl Yapılır?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği Bildirimi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde en az bir işçi çalıştıran mükellefler aylık mükellefiyete geçmek zorundadır. İşçi çalıştırmıyorlarsa üç aylık mükellefiyete devam edebilirler. Aylık mükellefiyet dönmek için bağlı oldukları vergi dairesine bizzat başvurabilecekleri gibi, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla da bu taleplerini vergi dairelerine iletebilirler.

 

İnteraktif Vergi Dairesine (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodu/vergi kimlik no/T.C. kimlik no ve şifre bilgileri ile giriş yapılır. Şifresi olmayanlar “Kayıt Ol” adımı ile şifre edinebilirler.

• “İşlem Başlat/Mükellefiyet İşlemleri/Muhtasar Beyanname Verme Dönem Değişikliği Bildirimi” menüsü seçilir.

• Dilekçenin verilmesini istediğiniz “Vergi Dairesi/Malmüdürlüğü” alanında yer alan ilgili kutucuk işaretlenerek ileri tuşuna tıklanır.

• İkinci adımda vergi dönemine ait başlangıç ay ve yıl bilgilerinin seçimi yapılır ve ileri tuşu ile özet adımına geçilir.

• Özet adımında bilgiler kontrol edilir ve “Onayla” butonuna tıklanarak SMS onayı ile birlikte işlem tamamlanır. Dilekçe “İşlem Durum” ve “Sonuçlarım/Bildirimlerim” alanından kontrol edilebilir.

Gelir stopaj mükellefiyetinde üç aylık dönemden aylık mükellefiyete geçmek isteyenlerin yapması gereken işlemler için tıklayınız.

MUPHB Dönem Değişikliği Bildirimi Kılavuzu

MUPHB Mükelle​fiyet Açtırma

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi sık sorulan sorular

1003A Beyanname Düzenleme Kılavuzu

1003B Beyanname Düzenleme Kılavuzu

e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.