» e-FATURA e-ARŞİV » e-FATURA PROGRAMI
 
21.01.2020 18:28

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Mükellefiyet Açtırma

1003A Kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi İçin Mükellefiyet Açtırma İşlemleri

1003a Kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi İçin Mükellefiyet Tesisi

Vergi kanunlarına göre vergi kesintisi yapmak zorunda olanlar ile 5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini bildirmekle yükümlü olanlar/işverenlerden 0003 Gelir Stopaj mükellefiyeti bulunmayanlar mükellefiyet tesis ettirmek zorundadır. Bu mükellefler/işverenler beyannamenin verileceği vergi dairesinde gelir stopaj mükellefiyet açılış talebini bizzat vergi dairelerine giderek yapabilecekleri gibi İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) aracılığı ile de gerçekleştirebilirler.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Mükellefiyet Açtırmak için İnteraktif Vergi Dairesinde İşlemler:

İnteraktif vergi dairesine kullanıcı kodu/vergi kimlik no/T.C. kimlik no ve şifre bilgileri ile giriş yapılır. Şifresi olmayanlar “Kayıt Ol” adımı ile şifre edinebilirler.

“İşlem Başlat/Mükellefiyet İşlemleri/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Gelir Stopaj Mükellefiyeti Açılış Dilekçesi”ne tıklanır.

Açılan ekranda Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin verilmek istenildiği merkez ve/veya şube ve hangi dönem itibariyle mükellefiyet açılışı istenildiği seçilerek bir sonraki adıma geçilir.

Bu adımda dilekçeye eklenilmesi istenilen belge var ise “Dosyaları Seç” butonu kullanılarak ek eklenebilir (Ek alanı zorunlu değildir). “İleri” denilerek “ÖZET” adımına geçilir.

“ÖZET” adımında bilgiler kontrol edilir ve “Onayla” butonuna basılarak SMS onayı ile birlikte işlem tamamlanır.
Dilekçeler, “İşlem Durum ve Sonuçlarım/Dilekçelerim” altından kontrol edebilir. Mükellefiyet açılışının yapılıp yapılmadığı “Bilgilerim/Sicil Kaydım” menüsünden takip edilebilir.

Gelir stopaj mükellefiyeti bulunmayanların Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi göndermek amacıyla yeni açtıracağı mükellefiyet için düzenlenen kılavuzunu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

MUPHB Mükellefiyet Açtırma

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi sık sorulan sorular

1003A Beyanname Düzenleme Kılavuzu

1003B Beyanname Düzenleme Kılavuzu

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

 

 

e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.