e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
18.02.2019 22:44 | Güncelleme : 19.02.2019 15:43

İşyeri Tehlike sınıfına göre SGK desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki işyerine, iş sağlığı ve güvenliği desteği veriyor. Destekten yararlanmak için ön şart Aylık prim hizmet belgelerinin zamanında SGK Bildirimi yapılması ve SGK Prim borcunun olmaması.

İş Sağlığı ve Güvenliği Desteğinden Kimler yararlanacak?

SGK İş Sağlığı ve Güvenliği Desteğinden Kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere 10’dan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki işyerleri yararlanabiliyor.

İş sağlığı ve güvenliği Desteğinden nasıl yararlanılır?

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine sahip işverenlerin, iş sağlığı ve güvenliği desteğinden yararlanmak için işyerlerinin tescil edildiği SGK il veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekir. İşverenler, başvuru esnasında verilecek formu doldurup teslim etmeliler. Aynı işverenin ülke genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, başvuru formunda ayrı ayrı belirtilmek suretiyle işverenin merkez işyerinin tescilli olduğu SGK müdürlüğüne müracaat yapılır. Başvuru formunda tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ayrı ayrı destekten yararlanmak istenilen işyerlerine ait işyeri sicil numaraları ile ödemenin yapılacağı banka hesap numarası (IBAN) belirtilir. Başvuruda belirtilen işyerlerinin dışında, aynı işverene ait diğer işyerleri de tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ayrı ayrı tespit edilir. 

İş sağlığı ve güvenliği desteği verilecek işveren kapsamına girip girmediği SGK tarafından belirlenir. Sorgulama neticesinde SGK tarafından tespit edilen işyerlerin-den bildirilen sigortalı sayısı da dikkate alınarak işlem yapılır. Başvurular, SGK tarafından Merkezi Tahsilat Sistemi’nde (MOSİP) kayıt altına alınır. Kayıt işlemi, MOSİP sistemindeki ilgili menüden işverenin vergi kimlik numarası altında, işyerinin sicil numarası girilmesi suretiyle yapılır. Müracaatın MOSİP’e kaydedilmesi sırasında sistem, bildirilen işyerleri için iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin geçerli sözleşmenin olup olmadığını, işyerinden veya dışından birinin görevlendirilip görevlendirilmediğini İSG-KATİP uygulamasında kontrol eder. Geçerli bir sözleşme veya bir görevlendirme olmayan işyerleri için sisteme kayıt yapılmasına izin verilmez.

İş Sağlığı ve Güvenliği Desteğinde Öğrenciler Kapsam Dışı

İşyerindeki sigortalı sayısı belirlenirken; Mesleki Eğitim Kanunu ile Yükseköğretim Kanunu’nda öğrenci statüsünde olan aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, çalışan sayısının belirlenmesinde dikkate alınmaz. Ayrıca işyeri dışından hizmet alınan kısmi süreli İSG profesyonelleri de kapsam dışında tutulur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Desteğinde Ödemeler için İşverenin Prim Borcunun Olmaması Gerekir

Destek ödemeleri için işverenin çalıştırdığı sigortalılara ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresinde kuruma verilmiş olması ve ülke genelinde prim ve prime ilişkin borcun bulunmaması şartı aranır.

1. dönem destek ödemeleri ocak, şubat ve mart için mayısın sonunda,
2. dönem destek ödemeleri nisan, mayıs ve haziran için ağustosun sonunda,
3. dönem destek ödemeleri temmuz, ağustos ve eylül için kasımın sonunda,
4. dönem destek ödemeleri ekim, kasım ve aralık için izleyen yılın şubat ayının sonunda gerçekleştirilir.

SGK’ya yasal süresinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde hesaplanan destek tutarı, bu borca mahsup edilir. Üçer aylık dönemler içinde her bir aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen toplam sigortalı sayısı esas alınarak, hak edilen her bir ay için hesaplanarak belirtilen sürede destek ödemesi yapılır. Ayın son gününün resmi tatile rastlaması halinde destek ödemeleri resmi tatili izleyen ilk işgünü gerçekleştirilir. İşveren tarafından geriye yönelik üçer aylık dönemler için talepte bulunulması halinde talebin yapıldığı aya ilişkin üçer aylık dönemi takip eden ikinci ayın sonunda destek ödemesi yapılır.

SGK Destek ödeme Başvuruları ne zaman yapılır?

Ocak, şubat ve mart ayları için nisan ayının,
Nisan, mayıs ve haziran ayları için temmuz ayının,
Temmuz, ağustos ve eylül ayları için ekim ayının,
Ekim, kasım ve aralık ayları için izleyen yılın ocak ayının sonuna kadar yapılmalı.

İsa KARAKAŞ
itohaber

Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !