e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

ANONİM ŞİRKET ORTALARININ BİLDİRİMİ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Anonim şirketlerde sadece yönetim kurulu üyesi olan ortak  sigortalı olmak zorundadır.  Daha önceden kurucu ortaklar da yönetim kurulu üyesi olmasalar bile sigortalı olmak zorundaydılar . Ancak 01.10.2008 tarihinde yapılan değişiklikle kurucu ortaklar artık sigortalı sayılmamaktadırlar. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim

kuruluna seçildikleri tarih itibariyle başlamaktadır. Yönetim kurulu üyesi olan ortakların sigorta bildirimi, şirket yetkililerince yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihten itibaren en geç onbeş gün içinde SGK' ya yapılmak zorundadır.

Örneğin, Bir anonim şirket 5 ortaklı olarak 01.01.2014 tarihinde kurulmuş olup, 05.01.2014 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında ortaklardan 3 kişi yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Yönetim kuruluna seçilen ortakların sigortalılığı 05.01.2014 tarihinde başlayacak ve şirket yetkilileri, yönetim kurulu üyesi ortakların SGK' ya bildirimini 19.01.1014 tarihine kadar yapmaları gerekecektir.

 ORTAKLIĞIN SONA ERMESİ VE BİLDİRİMİ;

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları yönetim kurulu üyeliklerinin bittiği tarihte sona ermektedir. Yönetim kurulu üyesinin üyelikten ayrılışı, şirket yetkililerince veya sigortalılarca en geç on gün içinde işten ayrılış bildirgesiyle Kuruma bildirilmelidir.

Örneğin, Bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesi ortağı, ortaklıktan 01.05.2014 tarihinde ayrılması halinde, şirket yetkilileri veya ayrılan yönetim kurulu üyesi sigortalı ayrılışa ilişkin bildirgeyi 11.05.2014 tarihine kadar  SGK' ya vermek zorundadır.

 UYGULANACAK İDARİ PARA CEZASI;

Anonim şirketin yönetim kurulu üyelerinin, sigortalı giriş ve ayrılış bildirgesinin şirket yetkilileri tarafından yukarıda belirtilen sürelerde yapılmaması halinde şirkete, her bir ortak için ve her bir bildirge için birer asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezasına esas asgari ücret cezanın uygulamasına neden belgenin verilmesi gereken sürenin son günündeki asgari ücrettir. Örneğin,  belgenin son verilme günü 01.01.2009 tarihi ise şirkete uygulanacak idari para cezasına esas asgari ücret 01.01.2009 tarihindeki asgari ücret olacaktır.

 ÖZÜR VE DÜZELTME;

Değerli okuyucularım, bundan iki hafta önce bu köşeden genel sağlık sigortası hak sahipliğini anlatan bir yazı kaleme almıştım. Bu yazımda isteğe bağlı sigortalılar ile yabancı uyrukluların  genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sağlık hizmeti aldıkları tarih itibariyle iki aydan daha fazla prim borçlarının olmaması gerektiğini yazmıştım. Kanunda 4/B (Bağ-Kur) sigortalıları için geçerli olan bu kuralın sehven isteğe bağlı sigortalılar ve yabancı uyruklu sigortalılar içinde geçerli olduğu şeklinde bir değerlendirmede bulunulmuştur.

İsteğe bağlı sigortalılar ile yabancı uyruklu sigortalıların genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sağlık hizmeti aldıkları tarih itibariyle prim borçlarının olmaması gerekmektedir.

Yapılan bu yanlışlıktan dolayı özür diliyorum.

SORU;

Mustafa Bey, iyi günler kolay gelsin. 02.10.2013 tarihinde çalışmaya başladığım şirkete sigorta başvurusu için gerekli olan evrakları verdim. Sigortamın başladığını söylediler. 30 gün sonra eşimin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini ilettiler. Hastaneye gittiğimizde sigortamın olmadığını öğrendim. SGK' dan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmemi söylediler. Burada genel sağlık sigortası yapılması zorunluymuş . Gelir tespiti yaptırdıktan sonra yararlanabilir miyim. ilginize arz ederim. Yılmaz Satılmış.

CEVAP:

Yılmaz Bey;
Hastaneler sigortalı olup olmadığınızı bilmezler. Onlar sadece sağlık aktivasyonunuz yapılmamışsa sizin adınıza sağlık sisteminden işlem yapamazlar. Ancak sizin sigortanızın yapılmadığını SGK söyledi ise bu defa bence öncelikle sigortanızın yapılmasını iyi niyetle işvereninizden istemek olmalıdır. İşvereniniz hala sigortanızı yapmıyorsa bu defa yasal haklarınızı kullanmanızı tavsiye ederim. En kısa yoldan Alo 170 e şikayette bulunabilirsiniz.
Yasal yollara başvurmak istemiyorsanız önünüzde tek mecburi yol kalıyor o da genel sağlık sigortasına başvurmak. Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmanız ve çıkacak gelir durumunuza göre, ya prim ödeyerek yada prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlana bilirisiniz. Genel sağlık sigortalısı olduktan sonra prim borcunuzda yoksa 30 günden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.