e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLENLERİN SİGORTALILIĞI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Malumunuz 30 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık. Seçimlerle, yerelde şehirlerimizi yönetecek ve bize hizmet edecek adayları değerlendirdik ve hizmeti daha iyi yapacağını düşündüğümüz adayları belediye başkanı olarak seçtik. Bu seçimlerde belediye başkanlarıyla beraber belediye meclis üyeleri ve muhtarlarımızın seçimlerini de yaptık. Seçilenlerin bir kısmı yaptıkları görevlere tekrar seçilirken bir kısmı ilk defa seçildi. İlk defa seçilenler göreve başlamalarıyla beraber sosyal güvenlik kapsamında hangi haklara tabi olacakları konusunda bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir.Bu itibarla muhtarları başka bir yazımızın konusu yapmak üzere, bu günkü yazımda belediye başkanı olanlar ile belediye meclis üyesi seçilenlerin sosyal güvenliklerinin ne şekilde olması gerektiğini açıklamaya çalışacağım. Yazıma başlamadan önce bu önemli ve mesuliyetli göreve seçilen tüm belediye başkanlarımız ile belediye meclis üyelerimizi tebrik eder güzel ve kalıcı hizmetler yapmalarını temenni ederim.

2014/Mart seçimleriyle belediye başkalığına seçilenler, kendi istekleri olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Sigortalar Kanununun 4. maddesinde 4/C

 olarak tanımlanan statüde yani eski deyimle Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olacaklardır. Eğer seçilen başkan, seçildiğinde sigortalı değilse doğrudan 4/C (Emekli Sandığı) sigortalısı olarak belediye başkanlığınca SGK kapsamında sigortalı yapılacaktır.

Seçimden önce 4/A (SSK) yada 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı ise bu defa da isteğine bakılmaksınız yine 4/C (Emekli Sandığı) statüsünden sigorta bildirimi yapılacaktır. Belediye başkalarının sigortalılığı seçildikleri tarihten (mazbatalarını aldıkları ) itibaren başlatılacaktır. Başkanın işe giriş bildirgesi belediye başkanlığı tarafında SGK' ya 15 gün içinde yapılmak zorundadır. Süresinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanacaktır. 

EMEKLİ AYLIĞI  ALAN BELEDİYE BAŞLANLARININ SİGORTALILIĞI;

Emekli aylığı alan kişilerin belediye başkanı seçilmeleri yada belediye başkanı iken emekli olan kişilerin, istekte bulunmaları halinde 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olabilecekleri mümkündür. Eğer emekli aylığı alan kişi sigortalı olmak istemez ise 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı yapılmayacaktır. Emekli kişi kendi isteği ile 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olursa bu defa hangi statüden (SSK,Bağ-Kur,Emekli sandığı) emekli maaşı alırsa alsın emekli aylığı kesilecektir. 

65 YAŞINDAN BÜYÜK OLAN BELEDİYE BAŞKANLARININ SİGORTALILIĞI;

65 yaşını doldurup da bu seçimlerde belediye başkanı seçilenler, kendileri istekte bulunsalar bile 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olamazlar. Belediye başkanlığına seçildiğinde 65 yaşından küçük olup  4/C (Emekli Sandığı)

kapsamında belediye başkanlığı tarafından sigortası yapılanlar, başkanlıkları devam ederken 65 yaşını doldurmaları halinde yine isteklerine bakılmaksızın 65 yaşını doldurdukları gün itibariyle 4/C (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılıkları sona erer. 65 yaşını doldurup seçilenler yada seçildikten sonra 65 yaşını dolduranlar, 65 yaşını doldurdukları günden sonra eğer 4/A (SSK) yada 4/B (Bağ-Kur) kapsamında çalışırlar yada faaliyette bulunurlarsa bu defa 4/A (SSK) yada 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olmak zorundadırlar. 

BELEDİYE ENCÜMENİ SEÇİLENLERİN SİGORTALILIĞI;

Sosyal Güvenlik kanununda belediye encümenliğine seçilenlerin sigortalılığı ile ilgili bir tanımlama yapılmamıştır. Bu itibarla belediye encümenleri, seçilmeleri dolayısıyla elde ettikleri statüden dolayı sigortalı olamazlar. Eğer başka bir çalışmasından dolayı yada faaliyetinden dolayı sigortalılığı varsa bu sigortalılık, çalışması yada faaliyeti sürdüğü  müddetçe devam edecektir. Eğer her hangi bir sigortalılığı olmayan kişi belediye meclis üyesi olarak seçilmişse bu defa sigortalı olamayacak ancak kendisi yine genel sağlık sigortası primi yatırmaya devam edecektir. 

ENCÜMEN BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARININ SİGORTALILIĞI; 

Belediye başkan yardımcısı, belediye meclis üyeleri arasından görevlendirilmiş ise görevlendirme tarihi itibariyle de herhangi bir sigortalılığı bulunmuyorsa  

belediye başkanlığına müracaat ederek 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olabilir. Eğer böyle bir müracaatta bulunmaz ise sigortalı olmak zorunda değildir.

Başka bir işte çalışmasından dolayı yada bir ticari faaliyetinden dolayı sigortalı olan meclis üyesi, belediye başkan yardımcılığına getirilse bile 4/A (SSK) yada 4/B (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılığı devam eder. Ne zaman ki söz konusu sigortalılığı sona ererse yine kendisinin istemesi halinde bu defa başkan yardımcılığı görevi devam ettiği müddetçe 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olabilir. 

SORU;

 Hocam Günaydın,

Öncelikli olarak bizlere işçi hakları konusunda bilgilendirme yapmanızdan dolayı teşekkür eder sizlere çalışma hayatınızdaki başarılarınızın devamını diliyorum.

Çok kısa bir sorum olacaktı. Şöyle ki; Bir kişi için ay içerisin de 30 gün tam zamanlı SSK primi yatmış ise kişi işten ayrıldığı 31 inci günden itibaren kaç gün GSS prim borcundan muaf olur.?

Şimdiden manevi desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Saygılarımla. Murat ÜNAY 

CEVAP:

Murat Bey;
Genel sağlık sigortası  yönüyle, sigortalının sigortalılığı işten ayrıldığı tarihi takip eden 10. gün sona erer. Eğer sigortalının işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi varsa, sigortalılığın sona erdiği 10.günden sonraki 90 gün genel sağlık sigortalısı olarak sağlık hizmeti almaya devam eder. Ancak 90 günü yoksa yani sizin örneğinizdeki gibi sadece 30 günlük prim ödemesi varsa işten ayrıldığı tarihi takip eden 10. günden sonra genel sağlık sigortalısı olur ve prim ödemesi gerekir. Sadece 10 gün sağlık hizmetlerinden yararlanır.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.