e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

MUHTARLARIN SİGORTALILIĞI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okuyucularım, geçen haftaki yazımda son mahalli seçimle iş başına gelen belediye başkanlarının sosyal güvenlik kapsamındaki sigortalılıklarını, sosyal güvenlik haklarını ve sosyal güvenlik statülerini açıklamaya çalışmıştım.

Bu haftaki yazımda da aynı seçime muhtar adayı olarak giren ve köy yada mahalle muhtarı olarak seçilenlerin sosyal güvenlik haklarını, statülerini ve bildirimlerini açıklamaya çalışacağım.

Köy ve mahalle muhtarları sosyal güvenlik kanununa göre zorunlu olarak sigortalı olması gereken kişilerdir. Muhtarların sigortalılığı 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sayılmaktadır. Muhtarların 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olabilmeleri için öncelikle sosyal güvenlik kanununun 4. maddesinde sayılan, hizmet akdine tabi olarak bir işveren yanında çalışanların tabi olduğu 4/A (SSK) statüsünde, ticari faaliyetle iştigal eden vergi mükellefi yada şirket ortaklarının tabi olduğu 4/B (Bağ-Kur) statüsünde , yada devlet memuru olup ta Emekli Sandığına ( 4/C) tabi  sigortalı olmamaları gerekmektedir. Eğer muhtar olan kişilerin bu statüde sigortalılıkları yoksa zorunlu olarak muhtarlık görevlerinden dolayı 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olmaları gerekmektedir.  Eğer muhtar seçilen kişi zorunlu olarak sigortalı olması gereken SSK, Bağ-Kur, Emekli Sadığı kapsamında bir işte çalışıyorsa muhtar seçilmesinden dolayı sigortalı olamaz. Örneğin manav dükkanı olan (A) mahalle muhtarı olarak seçilmişse ticari faaliyetinden dolayı (manav)  4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olacağından muhtarlık görevinden dolayı sigortalı olmayacaktır.

Yine (A) işyerinde hizmet akdine tabi çalışan işçi, mahallesine muhtar seçilmişse, işçi olarak çalıştığı işvereni tarafında 4/A (SSK) sigortası yapılacağından muhtarlık görevinden dolayı 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olmayacaktır. Yukarıda da değindiğimiz gibi muhtarların sigortalılığı 4/B (Bağ-Kur) kapsamında değerlendirilmektedir. Muhtarların seçilmeleriyle beraber sigortalılıkları başlar. 

KAYMAKAMLAR DİKKAT;

İster köy muhtarı olsun, isterse mahalle muhtarı olsun, muhtar olarak seçilen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi Valilikler yada Kaymakamlıklar tarafından yapılmak zorundadır. Atlanmaması gereken önemli bir konu seçimi kaybederek muhtarlık görevleri sona erenlerinde yine Valilikler yada kaymakamlıklar tarafından SGK' ya bildirilmeleri gerekmektedir. Seçilmeleriyle berber sigortalılıkları başlayan muhtarların SGK' bildirimi mazbata aldıkları tarihten başlanarak 15 gün içinde Valilik yada Kaymakamlık tarafından yapılmak zorundadır. İl merkezlerindeki köy yada mahalle muhtarlarının bildirimini Valilikler, ilçeye bağlı köy yada mahalle muhtarlarının bildirimlerini de Kaymakamlıklar yapacaklardır.

Seçimi kaybeden köy ve mahalle muhtarlarının sigortalılıklarını sonlandırmak amacıyla, muhtarlık görevinin bittiği tarihten itibaren en geç on gün içinde Valilik yada Kaymakamlıklar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapılmak zorundadır. Hem seçilen muhtarların sigortalılığının başlaması için gerekli olan bildirimi hem de muhtarlığı sona erenlerin sigortalılıktan çıkarılmaları için gerekli olan bildirimi Valilikler yada Kaymakamlıklar yukarıda belirtilen süre içinde yapmazlarsa her bir muhtar için idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklardır. 

EMEKLİ MUHTARLARIN SİGORTALILIĞI;

Emekli bir kişi köy yada mahalle muhtarı seçilmesi halinde sigortalı olamayacaktır. Hangi statüden emekli olursa olsun emekli olduğu kurum yada statüye bakılmaksızın emekli olan kişinin muhtar seçilmesi halinde muhtarlık görevinden dolayı sigortalı olması mümkün değildir. Muhtarlık görevinden yada muhtarlık görevi dışındaki çalışmasından dolayı emekli olması muhtar olarak seçilen kişinin sigortalı olmaması için yeterlidir. 

SORU;

Mustafa Bey Merhaba ,  
Benim sorum yurtdışı isteğe bağlı sigorta ödeme primleri hakkında. Merkezi Türkiye' de bulunan bir Türk firması adına Katar da çalışmaktayım. Şirketimiz sigorta primlerimizi aksatmadan düzenli olarak ödüyor. E-devlet üzerinden kontrol ettiğimde kazanç olarak her ay 2500 gösteriliyor. Benim maaşım 3000 Amerikan doları, yani 6000 TL ye tekabül ediyor. Bu gösterilen 2500 TL kazanç normal ve kanunimidir yoksa 6000 mi gösterilerek buna göre mi prim ödenmeliydi? Kanunda bir üst sınır mı var acaba ? Yani kanuni haklarım ödenmiyor mu? Bu düşük kazanç gösterimi emekli maaşımda bir düşüklük teşkil eder mi ? Kanuni bir işlem yapmam gerekir mi ne yapmalıyım ? İsminin yayınlanmasını istemeyen bir okuyucu.

 
CEVAP:

Değerli okuyucum;
İkili sosyal güvenlik anlaşmamız olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerin, Türkiye'den götürdükleri sigortalıları kısa vadeli sigorta kolları ve Genel sağlık sigortası yönünden SGK' ya bildirmeleri zorunlu kılınmıştır. Bu bildirimi yaparken de size ödenen ücret üzerinden yapılması gerekmektedir. Kısa vadeli sigorta kolları kapsamında adınıza ödenen prim dolayısıyla, eğer yurtdışında yaptığınız iş dolayısıyla bir kazaya maruz kalmanız yada bir meslek hastalığına yakalanmanız halinde işverenin bildirdiği prim matrahı esas alınarak size gelir yada aylık bağlama işlemi yapacaktır. Bu itibarla gerçek ücretinizin bildirilmesi sizin lehinize olacaktır.
Ancak işveren uzun vadeli sigorta kolları priminizi (emeklilik)  ödemek zorunda değildir. Eğer siz isterseniz genel sağlık sigortasından arındırılmış isteğe bağlı priminizi kendiniz ödeyebilirsiniz. İşveren sizin adınıza isteğe bağlı prim ödüyorsa ödediği ücret üzerinden değil asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı arasında olmak üzere istediği miktar üzerinden isteğe bağlı priminizi ödeyebilir.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.