e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Ay İçinde Eksik Gün Çalışanların Sağlık Yardımı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  AY İÇİNDE EKSİK ÇALIŞANLAR;

İş Kanununa göre işçi, bir sözleşmeye dayanarak ay içerisinde otuz günden daha az çalışabileceği gibi sözleşme kapsamında olmadan da ay içerisinde otuz günden daha az çalışabilir. Örneğin işçi ile işveren arasında kısmi iş sözleşmesi yapılarak ay içinde işçi otuz günden daha az çalışabilir. Yada çağrı üzerine sözleşme yaparak ayın belli günlerinde çalışabilir.

Ev hizmetlerinde, kısmi iş sözleşmesi yada çağrı üzerine iş sözleşmesiyle çalışılmasa bile ay içerisinde  otuz günden daha az çalışma yapılabilmektedir. Sigortalılar ay içinde ücretsiz izin kullandıkları, raporlu oldukları  yada işe gelmedikleri günler için puantajla belirlenen günler kadar eksik çalışabilirler. Bu gün, ay içinde otuz günden az çalışılan günlerin yasal dayanaklarını ve bu halde sigortalıların hak ve yükümlülüklerini bu yazımda sizlerle paylaşamaya çalışacağım. 

KISMİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNE TABİ ÇALIŞANLARIN SAĞLIK HAKKI;

Kısmi süreli iş sözleşmesi İş Kanunun 13. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu bu sözleşmeye göre yapılan çalışmaya, part-time çalışma da denir. Bu sözleşmeye göre işveren ve işçi ayda 30 günden daha az çalışılacağı yönünde akitte bulunabilirler. Sözleşme kapsamında işyerinde otuz günden daha az çalışılması halinde SGK' ya aylık çalışma günü, sözleşme kapsamında çalışılan gün kadar bildirilecektir. Hal böyle olunca, karşımıza, kısmi iş sözleşmesine tabi olarak ay içinde otuz günden daha az çalışan sigortalı, çalışmadığı günler için ayriyeten genel sağlık sigortası priminin kendisi tarafından  ödenip ödenmeyeceği konusu çıkmaktadır. Bu konu piyasada tam olarak bilinmediğinden bazı sigortalılar sağlık hizmeti almaları aşamasında problemler yaşamaktadır. Eğer sigortalı kısmi iş sözleşmesi kapsamında bir işveren yanında çalışıyorsa, işveren çalıştırdığı sigortalının ay içindeki eksik çalışmalarını belgelemek adına SGK' ya verdiği eksik gün bildirim belgesine eksik günün nedeni olarak "kısmi istihdam sözleşmesini" işaretlemesi gerekmektedir. Yine işyerinde on kişiden daha az işçi çalışıyorsa bu belgeyi SGK' ya aylık prim ve hizmet belgesinin ekinde göndermek zorundadır. SGK kayıtlarına göre kısmi iş sözleşmesiyle çalışan sigortalıların ay içinde alışmadıkları diğer günler için genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi gerekmektedir. Kendilerine düşen primi ödememeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar. 

ÇAĞRI ÜZERİNE ÇALIŞANLARIN SAĞLIK HAKKI;

Çağrı üzerine çalışma İş Kanunun 14. maddesinde düzenlenmiştir. Çağrı üzerine çalışma sözleşmesi yazılı yapılmak zorundadır.  Bu sözleşmeye göre işveren ihtiyaç  duyduğu zaman diliminde sigortalısına çağrıda bulunarak istihdam edecektir. Bu istihdam modelinde de sigortalı ay içinde otuz günden daha az çalışmış olacaktır. Çağrı üzerine istihdam sözleşmesi özünde kısmi istihdam sözleşmesidir. Bu sözleşme kapsamında çalışan sigortalının SGK' ya bildirimi aynen kısmi istihdam sözleşmesi ile çalışan sigortalının bildirimi gibidir. Onun için çağrı üzerine  sözleşme ile çalışan sigortalılar ay içinde çalışmadıkları günler için genel sağlık sigortası primi ödemezlerse SGK kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar. Bu nedenle eksik çalıştıkları günler için genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. 

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SAĞLIK HAKKI;

Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalı olabilmesi için öncelikle ücretle ve sürekli çalışmaları gerekmektedir. Sürekli çalışma 30 günden daha uzun süren çalışma olarak tanımlanmaktadır. Ancak uygulamada çok tartışılan bu konu, her ay çalışılmasına rağmen ayın belli günleri ev hizmetlerinde çalışanların sürekli çalışıp çalışmadığı konusunda kilitlenmektedir. Genel kanaat her ay çalışmak şartıyla  sadece ayın belli günleri çalışanların sürekli çalıştığı ve sigortalı olmaları gerektiği istikametindedir. Ev hizmetlerinde hangi sözleşme türüne göre çalışırsa çalışsın bu hizmeti görenler çalışmadıkları günler için kendileri genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. Ödememeleri halinde SGK kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar. 

DİĞER NEDENLERLE EKSİK ÇALIAŞANLARIN SAĞLIK HAKKI;

Sigortalılar bazen de raporlu olmaları, ücretsiz izin kullanmaları yada başka nedenlerle işe gelmemeleri halinde ay içinde otuz günden daha az çalışmak suretiyle eksik çalışma yapmaktadırlar. Belgeye dayanmadan yapılan eksik çalışmalar ise işveren tarafından puantaj düzenlenerek belgelendirilir. Sigortalının işe gelmediği günler, işveren tarafından eksik gün bildirimi ile SGK' ya bildirilmek zorundadır. Eğer işyerinde 10 işçiden daha az sigortalı çalışıyorsa bu defa eksik gün bildirimiyle birlikte eksik çalışılan güne ait dayanak belgelerde kanundaki süre içerisinde SGK' ya gönderilmelidir. Bu ve benzeri nedenlerle ay içinde otuz günden daha az çalışan sigortalılar eksik çalıştıkları günler için SGK ya genel sağlık sigortası primi ödemezler. Bu haliyle sağlık hizmetlerinden yararlanırlar. 

SORU;

Ben yaklaşık 7 yıldır SSK(4/A)' ya bağlı prim ödüyordum. İş yerimden ayrıldım ve Bağ-Kur(4/B)' a geçtim.

2001 yılından beri SSK primim ödendi. Bağ- Kur'a geçtiğim için bu ödediğim SSK primleri benim Bağ-Kur'dan emekli olmama yarayacak mıdır? Yani kısacası ben bu eski yıllardaki SSK primlerimi boşuna mı ödemiş oluyorum? Cevaplarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar. İlker Özturhan

CEVAP:

İlker bey;
SSK(4/A) lı olarak çalıştığınız dönemlerde işvereniniz tarafından yatırılan primler kesinlikle emekli olacağınız zaman işinize yarayacaktır. Emeklilikte esas alınan prim günleriniz toplanırken BAĞ-KUR(4/B) lu olarak sigortalı olduğunuz günler ile SSK(4/A) lı olduğunuz sigorta günleri toplanacaktır. Sigortalı olduğunuz tüm günler kesinlikle boşa ödenmiş primler değildir. Size en yakın SGK müdürlüğüne uğradığınızda hizmet cetveli isterseniz prim yatırdığınız günlerin tamamının bu cetvelde olduğunu göreceksiniz.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.