e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

HANGİ OLAYLAR İŞ KAZASIDIR


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okuyucularım, bugün 4/A(SSK) sigortalılarının geçirdikleri kazalardan hangilerinin iş kazası sayılacağını maddeler halinde açıklamaya çalışacağım. Uygulamadaki sosyal güvenlik mevzuatına göre iş kazası tanımı sadece 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalıları için geçerlidir. Emekli sandığına (4/C) mensup sigortalılar için iş kazası tanımlaması yapılamadığından, iş kazasından sağlanan haklardan  bu kapsama giren sigortalıların yararlanması mümkün değildir. Bu ifademden Emekli Sandığı (4/C) mensuplarına karşı bir haksızlığın yapıldığı sonucunu çıkarmamak gerekmektedir. Çünkü benzer kazaları Emekli Sandığı (4/C) mensuplarının yaşaması halinde mevzuattaki, vazife malullüğü sigortası devreye girmektedir. Bu itibarla bugünkü yazımda 4/B (Bağ-Kur) sigortalıları ile Emekli Sandığı (4/C) sigortalılarının geçirdikleri kazalar konu yapılmayacaktır. Belki bu iki statüdeki çalışanların yaşadıkları olayların, bu manada değerlendirmesini başka bir yazıma konu yapabilirim. Bugünkü yazımda sadece bir işveren yanında işçi statüsünde çalışan 4/A(SSK) sigortalılarının karşılaştıkların olayların hangilerinin, iş kazası kapsamında değerlendirilebileceği hakkında bilgi vereceğim.

Bir kazanın iş kazası olabilmesi için, öncelikle aşağıdaki beş başlık kapsamında bir olayın meydana gelmesi neticesinde, kazanın oluşması gerekmektedir. Bu da tek başına yeterli olmayıp kaza geçiren sigortalının hemen yada sonradan bedenen yada ruhen özre uğraması şarttır.

İŞYERİNDE GEÇİRİLEN KAZA;

Sigortalının geçirdiği kazanın iş kazası sayılabilmesi için gerekli olan şartlardan biri, kazanın işyerinde geçirilmiş olmasıdır. Kazanın nasıl olduğunun hiç bir önemi yoktur. Sadece işyerinde geçirilmiş olması olayın iş kazası sayılması için yeterlidir. Örneğin sigortalı izinde iken arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla işyerine gelmiş olsa ve bu sırada bir kaza olayına maruz kalsa bile iş kazası geçirmiş sayılır. Geçirilen kaza, SGK mevzuatına göre iş kazası sayılacaktır. Belki burada işyeri tanımı önem arz etmektedir. Mevzuata göre işyeri, sigortalının işini yaptığı yer olarak belirtilmiştir. Örneğin nakliye firmasında şoför olarak çalışan sigortalı için kullandığı araç işyeridir.

 

 

 

 

YÜRÜTÜLMEKTE OLAN İŞ NEDENİYLE GEÇİRİLEN KAZA;

Sigortalı, işyeri dışında ancak işveren tarafından yürütülen bir işte çalışırken kaza geçirmiş olsa bile geçirdiği kaza iş kazası kapsamında değerlendirilecektir. Örneğin, beyaz eşya mağazasında çalışan sigortalının, montaj yapmak için gittiği mekanda bir kaza geçirmesi halinde yaşanan olay iş kazası olarak kabul edilecek ve sigortalı iş kazasından sağlanan haklardan istifade edecektir.

GÖREVLİ OLARAK GÖNDERİLENLERİN GEÇİRDİĞİ KAZA;

Sigortalı işyeri dışındaki bir mekana yada yere görevli olarak gönderildiğinde, asıl işini yapmaksızın geçirdiği bir zaman diliminde kazaya maruz kalması halinde  geçirdiği kaza, iş kazası sayılacaktır. Örneğin nakliye firmasında şoför olarak çalışan bir sigortalı görevli olarak gittiği bir sırada yolda, başka bir aracın trafik kazası geçirmesi durumunda kendi işi olmamasına rağmen  kaza geçiren araca yardımda bulunurken  kaza geçirmesi halinde yine sigortalının geçirdiği kaza iş kazası olarak kabul edilecektir.

EMZİREN KADINLARIN GEÇİRDİĞİ KAZA;

Doğum yapan sigortalı kadına, işvereni tarafından  İş Kanununa göre, çocuğu bir yaşını dolduruncaya kadar günlük birbuçuk saat emzirme izni verilir. Sigortalı kadın bu birbuçuk saati hangi zaman diliminde kullanacağını kendisi belirler. İşte sigortalı kadının belirlediği emzirme izin saatinde bir kazanın meydana gelmesi halinde sigortalı, iş kazası geçirmiş sayılacaktır. Örneğin, kadın sigortalı emzirme iznini alıp evine geldiğinde, o bir buçuk saatlik süre diliminde olmak şartıyla bir kaza geçirirse geçirilen kaza, iş kazası kapsamında değerlendirilecektir.

PERSONEL SERVİSİNDE GEÇİRİLEN KAZA;

Sigortalının işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere geliş gidişi sırasında bir kazaya maruz kalması halinde geçirilen kaza iş kazası sayılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerek şey, taşıtın işveren tarafında temin edilmesidir. Sigortalı kendi arabası yada arkadaşlarıyla beraber temin ettikleri araçla işe geliş gidişleri sırasında bir kaza olayı meydana gelmişse bu kaza, iş kazası sayılmayacaktır. İşveren ister servisle isterse özel araç temin etmek suretiyle sigortalısını işe getirip götürüyorsa ve bu getirip götürme sırasında bir kaza meydana gelmişse geçirilen kaza iş kazası sayılacaktır.

SORU;

Mustafa Bey Merhaba. Benim annem tarım Sigortası yaptırmak istiyor. 1979 da ilk SSK girişi yapılmış. Tarım sigortası veya tarım Bağ-Kur' u için şartlar neler oluyor. Sanırım bir tarım belgesi gerekiyormuş. Biz bu belgeyi nasıl alabiliriz. Kendisi 1962 doğumlu. Ödeme şartları aylık olarak ne kadar? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. . Hidayet YENİCE

CEVAP:

Hidayet Bey;
Tarım SSK sigortası tarım işlerinde işçi olarak çalışan kişilerin olabileceği sigorta türüdür. Ancak bunlar geçici ve kısa sürelerle tarım işverenlerinin yanında çalıştıkları için bunların sigorta bildirimlerini işverenleri yapmaz. İsteğe bağlı sigortalı gibi kendi sigorta primlerini kendileri öderler. Sigortalılıkları SSK sigortalılığı gibi sayılır. Bulunduğunuz yer muhtarından annenizin tarım işçisi olarak çalıştığına dair yazıyı alarak SGK' ya müracaatta bulunmanız gerekmektedir.
Aylık 21 gün üzerin prim ödeyerek 30 gün sigortalı sayılırlar. Her yıl ödeyecekleri prim günü bir gün artarak 30 güne çıkacaktır. Bu gün, asgari ücret 1.071 TL dir. Bunun 21 günlük ücreti karşılığı ödeyeceği prim miktarı yaklaşık 240 TL dir.
Tarım BAĞ-KUR' unun prim miktarı ve hesaplama şekli de aynıdır. Ancak primleri BAĞ-KUR kapsamında değerlendirildiğinden anneniz için tarım SSK' lılığı daha avantajlı gözükmektedir.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.