e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İş Kazalarında Bildirim Süresi


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 SSK (4/A) LILAR İÇİN İŞ KAZASI BİLDİRİMİ;

İş kazası ve meslek hastalığı, bildirim yönünden değerlendirirken iki statüyü birbirinden ayırarak değerlendirmek gerekmektedir.

Öncelikle bir işverenin yanında hizmet akdine tabi olarak çalışan sigortalıların (SSK)  iş kazası geçirmesi halinde meydana gelen olayın nereye ve ne kadarlık zaman zarfında bildirileceği ile kendi nam ve hesabına çalışan yani vergi mükellefi yada şirket ortaklarının (Bağ-Kur) iş kazası geçirmesi halinde yapılacak bildirimin yeri ve zamanı olayın daha kolay anlaşılması için ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Öncelikle 4/A (SSK) sigortalılarının bir iş kazası geçirmesi halinde bildirimin nasıl, nereye ve ne kadarlık süre içinde yapılması gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Hem bir işverene bağlı olarak, hizmet akdine tabi çalışan ve Kanunun 4/A (SSK) olarak tanımladığı sigortalılar ile hem de tüm sigorta kollarına tabi olmadan sadece bazı sigorta kollarına tabi olarak çalışan ve Kanunun 5. maddesinde tanımlanan sigorta türlerinden birine tabi olarak çalışan sigortalıların iş kazası geçirmesi halinde, kazanın o yer yetkili  kolluk kuvvetlerine derhal ve kuruma da en geç kazadan sonraki 3 işgünü içinde, iş kazası meslek hastalığı bildirgesi ile doğrudan yada iadeli taahhütlü posta ile bildirilmesi gerekmektedir. Sözü edilen üç iş günlük süre, eğer iş kazası işverenin kontrolü dışındaki bir yerde meydana gelmişse iş kazasının işveren tarafından öğrenildiği tarihten itibaren başlar. Sigortalının geçirdiği kaza ile ilgili iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi verme yükümlülüğü işverene aittir. Sigortalının böyle bir yükümlülüğü yoktur.

BAĞ-KUR (4/B) LULAR İÇİN İŞ KAZASI BİLDİRİMİ;

Bağ-Kur (4/B) sigortalılarının iş kazası geçirmesi halinde bildirim kendileri tarafından yapılır. Sigortalı iş kazası bildirimini yine iş kazası meslek hastalığı bildirgesi ile doğrudan yada iadeli taahhütlü posta yoluyla yapmak zorundadır. Bildirim yükümlülüğü işveren konumundaki sigortalının kendisinde olduğundan bir ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim yapmaya engel olmadığı tarihten başlayarak 3 işgünü içinde yapmak zorundadır. Eğer rahatsızlığı bildirim yapmaya engelse bir aylık süreyi aşmamak şartıyla olayın olduğu tarihten sonraki 3 işgününü geçirmesinde bir beis yoktur.

SORU;

Mustafa  Bey Merhaba, Ben 22889274686 TC kimlik numaralı Celal Şenlik, sizden istirhamım 1 senedir gerek ben gerek ise SGK çalışanları aramızda çözüme kavuşturamadığımız,  bir çıkmazın içerisinde olduğumdan dolayı sizin yazınız ile karşılaştım umarım benim Hızır'ım olursunuz inşallah.
           05-02-2013 yılında İstanbul Unkapanına Emeklilik için Müracaat ettim, 1965 doğumluyum 1983 sigorta başlangıcım, 18 yıl 7 ay  Bağ kur hizmetlisi olarak çalıştım ve Bağ Kur'u  2007 yılında kapattım. SSK' dan  1260 gün sigortalı çalış emekli olursun dediler, yurt dışında çalıştım  5 G hizmetleri ile tamamladım. Emekliliğe müracaatım sonucu bana senin emekliliğin iptal edilecek diye söylendi. Ben sordum Neden, Çünkü 2000 yılından sen şirket ortağı gözüküyorsun ve sigortalar çakışıyor denildi ama ben dedim, Şirketin hiç bir faaliyeti eylemi olmadı, Ta ki şirket 01.01.2013 yılında kapatıldı. Faaliyeti olmayan şirket başıma çorap ördü. imzaya yetkili kişi'ye senelerce ulaşamadığımdan kaynaklandı. Bana SGK' nın söylediği tüm yurtdışı 5 G hizmetlerin iptal edilecek denildiğinde tepemden vurulmuşa döndüm. Bu dünyada nereden tutunmak istediysek hayal kırıklığı ile karşılaştım. 
            5 G Hizmetlerim İstanbul Beşiktaş SGK' ya  yatırıldı. Oradaki memurlar dosyanı Un kapanına SGK' ye gönderdik, un kapanını arıyorum Beşiktaş SGK' ye tekrar gönderiyoruz ve dosyan araştırılacak Ankara Yenimahalle SGK' dan size haber gönderilecek deniliyor. Anlayacağınız ben emekli yapın diyorum yapamıyorlar, paramı iade edin diyorum edemiyorlar ne yapacağımı şaşırtmış durumdayım. " Hırsızı al gel gelmiyor, peki sen gel hırsız beni bırakmıyor " işine döndüm. Sizden istirhamım bu işin Uzmanı sizlersiniz bana yardım edebilir ve ne yapmam gerektiğine dair yol gösterirseniz çok ama çok memnun olurum.Ne yapmam gerektiğine dair sizden cevap bekliyorum.

CEVAP:

Celal Bey;
Maalesef şirket ortağı olduğunuz ve  SSK(4/A) bildirimleriniz de isteğe bağlı kapsamında olduğundan SSK(4/A) kabul edilmez. Buradan yatırdığınız primler BAĞ-KUR(4/B) borcunuza mahsup edilir.
Şirket ortaklarının BAĞ-KUR(4/B) kapsamında sigortalı olması şirketin faal olup olmadığına bakılmaksızın tesis edilmektedir. Limitet şirkette %1 hisseniz olsa ve şirket hiç bir şekilde faaliyette bulunmasa bile Sosyal güvenlik kanununa göre BAĞ-KUR(4/B) lu olmak zorundasınız. Yapacak hiç bir şey yok. Bekleyerek zaman kaybetmemelisiniz. Eğer yeni duruma göre emekliliğinize 3.5 yıldan daha fazla olacaksa o takdirde hemen bir yerde SSK(4/A) kapsamında çalışırsanız 3.5 yıl sonra emekliliği hak edersiniz. Kesinlikle prim iadesi talebinde bulunmayın. Ödediğiniz SSK(4/A) primlerinizi BAĞ-KUR(4/B) primlerinize mahsup etsinler. Mahsup etmezlerse borcunuza faiz uygulaması yaparak tarafınıza büyük borç çıkarırlar.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.