e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

Evliliğin Hukuki Durumları/Kim Kimlerle Evlenemez ?


Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

 Türk Medeni yasamızda evliliğin koşulları md/124 düzenlenmiş, Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.  Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.  Ayırt etme gücüne sahip olamayacakların ise md/125 ile evlenemeyeceğini ancak Küçüklerde ve kısıtlılarda YASAL temsilcisinin onayı ile evliliğin mümkün olabileceği belirtilmiştir (md/126-127)

Fakat küçüklerde ve kısıtlılarda yasal temsilcilerinin HAKLI sebepleri belirtmediği sürece HÂKİMİN bu evliliğe yasal izin verileceğine md/128 de kanun koyucu bildirmiştir.

 Evliliğin yasak olduğu (md/129), evlenilemeyecek kişiler kimlerin olduğu ise;

  1. Üstsoy ile altsoy arasında; KARDEŞLER ARASINDA; AMCA, DAYI, HALA ve TEYZE ile YEĞENLERİ arasında
  2. Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu veya altsoyu arasında,
  3. Evlât edinen ile evlâtlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında.

Evlilik yapamazlar, yapsalar dahi kanunun aradığı şekil şartlarına uymadığı için BATIL hükmüne tabi tutulurlar…

Evliliği sona erenler yani BOŞANAN kişiler yeniden evlenmek isterlerse önceki evliliğinin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır. (md/130)

Mahkemece GAİPLİK kararı verilenlerin geride kalan eşi ise, hâkimin evliliğin feshini karar vermedikçe yeniden evlenemezler. Kaybolanın eşi evliliğin feshini, gaiplik başvurusuyla birlikte veya ayrıca açacağı bir dava ile isteyebilir. Ayrı bir dava ile evliliğin feshi, davacının yerleşim yeri mahkemesinden istenir.(md/131)

Boşanan kadınlarda ise evlilik sona erse bile yasamız kadına, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez. Ancak doğurmakla bu süre kendiliğinden biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.(md/132)

Akıl hastalarında ise, evlenmelerinde tıbbî sakınca bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.(md/133)

BİR SORU BİR CEVAP:

1992 SSK girişim var 1888 gün SSK var ayrıca da 1750 günde bağ kurum var bu duruma göre ben ne zaman emekli olurum. Nedim TEKİN /YOZGAT

Sayın nedim bey …

1992 sigorta girişinizi beyan etmişsiniz, normal olarak hep SSK dan prim öderseniz 25 yıl 5600 prim gün sayısı ve 53 yaşında emekli olursunuz. Fakat sizin durumunuzda 1750 günde bağ kur primi gözükmektedir. Bu durumda bağ kurdan emekli olmak isterseniz 5362 gün ve 53 yaşı tamamlamak şartı ile bağ kur danda emekli olabilirsiniz. Yok hayır ben SSK dan emekli olacağım diyorsanız 1962 gün SSK primi ödeyerek 53 yaşını doldurduğunuzda SSK dan emekli olabilirsiniz

 

                                                   -  KISSADAN HİSSE-

Yüreği ALLAH sevgisiyle yanan peygamber Aşıklarına,  Hak yolunda adım adım yürüyenlere, Mücadele edenlere ve Hizmet edenlere selam olsun.

Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN
hikmetyildirim.kilincarslan@ismmmo.org.tr
www.facebook.com/pages/Hikmet-Yıldırım-Kılınçarslan/391640170968892

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.