e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

YENİ NESİL MÜFETTİŞLER


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  OSBÜK TOPLANTISI;

Ülkemizde toplam 289 adet Organize sanayi Bölgesi bulunmaktadır. İçlerinde bir kısmı kuruluş aşamasındadır ve daha faaliyete başlamamıştır. Organize sanayi bölgelerinin bağlı bulundukları yapı ise Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşudur. Kısaca OSBÜK olarak tanımlanan bu üst kuruluş, üyeleri arasındaki dayanışmayı ve koordinasyonu geliştirmek için her yıl çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Eğitim ağırlıklı bu etkinliklerin sonuncusu 17-20 Eylül tarihleri arasında Gebze' de bulunan TOSB  organize sanayi bölgesinde düzenlendi.

OSBÜK bu toplantıda, Marmara bölgesindeki organize sanayi bölgeleri ile Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişlerini bir araya getirdi. Toplantıda gün boyu hem yasa hem de yönetmelikte belirtilen düzenlemeler hakkında nasıl uygulama yapılması gerektiği, konunun uzmanı müfettişler tarafından detaylarıyla anlatıldı. Kısaca Teftiş Kurulu rehberlik hizmeti yapmış oldu. Malum son yasal düzenlemelerle beraber artık Teftiş Kurulları öncelikle cezalandırma yerine rehberlik faaliyetinde bulunmaya başladılar. Bu değişikliğin çok önemli sonuçları da alınmaya başlandı.

Bu programın yapılmasında emeği geçen başta Bilim, Sanayi,Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar ALTUNAL Bey olmak üzere OSBÜK yönetim kurulu başkanı ve genel sekreterine ve ev sahibi Gebze TOSB organize sanayi bölgesi yönetim kurulu başkanına teşekkür ediyoruz. Bu organizasyonlar sayesinde, ülkemizin en modern yapılarından biri olan organize sanayi bölgelerinin daha da iyi seviyelere ulaşacağı açıktır.

YENİ NESİL MÜFETTİŞLER;

Açıkça ifade etmeliyim ki eski bir müfettiş olarak sunum yapan meslektaşlarımla gurur duydum. Sunum yaptıkları konuları çok açık ve net bir şekilde ortaya koymalarının yanında konuya hakimiyetleri, nezaketleri, sorular karşısındaki sabırlı yaklaşımları hem kurumlarını hem de devletlerini ne kadar güzel temsil ettiklerinin açık göstergesiydi. Denetimle korkutan değil rehberlik eden bir anlayışına sahip olduklarını tüm katılımcılara gösterdiler. Çokta olumlu geri dönüş aldıklarına şahit oldum. Bundan da gurur duydum.

Aslında müfettişler kamunun yetiştirdiği en kalifiye sınıfı oluşturmaktadır. Eski müfettiş yapısının devam ettiğini zanneden erk ve yapılar aslında hem kendilerine hem de yeni Türkiye' ye yakışan bu yeni nesil müfettişlere haksızlık etmektedirler. Bu yeni güçten istifade etmek adına  kamunun idareci mektebi sayılan teftiş kurullarını, yeniden hak ettikler değerlendirmeye tabi tutulmalarında fayda bulunmaktadır. Teftiş kurullarına çok yakından bakıldığında bile, devletin nasıl olumlu olarak dönüştüğü açık bir şekilde görülmektedir.

İMARDA OSB FARKI;

Gebze TOSB organize sanayi bölgesinde yapılan söz konusu toplantıda ağırlıklı olarak ele alınan konu imar konusuydu. İmar sorunu aslında memleketimizin kronik ve en büyük sorunlarından biridir. Bu sorunun göstergesi çarpık kentleşme ve çarpık sanayileşmedir. Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olan organize sanayi bölgelerinin, imar sorununun en az olduğu yerler olduğu da Gebze TOSB organize sanayi bölgesinde yapılan toplantıda ortaya çıktı. Bu bizce bilinen bir gerçekti ancak orada daha net bir şekilde görme fırsatımız oldu. Gebze TOSB organize sanayi bölgesi ile bölgenin bulunduğu belediye yaklaşık aynı yıllarda kurulmuş. Kuş bakışı olarak Gebze TOSB organize sanayi bölgesini ve bulunduğu ilçeyi incelediğinizde Gebze TOSB organize sanayi bölgesinin ne kadar modern ve imarının ne kadar düzgün olduğunu, buna karşın bulunduğu ilçenin imar sorunlarının ne kadar karmaşık bir hal aldığını görmemeniz mümkün değil. Bir çok konuda ülkemizdeki diğer kurumlara örnek olarak gösterilmesi gereken organze sanayi bölgeleri, imar konusunda da bazı eksiklikleri olmasına rağmen bu haliyle bile örnek gösterilmesi gereken yerler konumundadır.

SORU;

Merhaba Müdür Bey,

Son bir yıl içinde geriye dönük olarak 50 gün SSK, 40 gün isteğe bağlı Bağ-Kur hizmetim var. Şu an Çalışmıyorum. Bu şartlarda 100 gün sağlıktan ücretsiz faydalanabilir miyim? 

İyi günler. Melih ALGUR 

CEVAP:

Melih Bey;

İşten ayrıldıktan sonra sağlık hizmeti alabilmeniz için ayrıldığınız tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün zorunlu sigortalılığınızın olması gerekmektedir.
Zorunlu sigortalılıkta, SSK (4/A), BAĞ-KUR (4/B) ve Emekli Sandığı (4/C) sigortalılığıdır.
Eğer durumunuz buna uyuyorsa yararlanırsınız.
Ancak isteğe bağlı sigortalı iken sigortalılığınızı sonlandırmışsanız bu kural sizin için geçerli değildir. Sizin 90 günlük sigortalılığınızın içinde 40 gün isteğe bağlı sigortalılık gününüz olduğu için siz SSK(4/A) sigortalısı olarak işten ayrılmış olsanız da işten ayrıldığınız tarihten itibaren 90 gün sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

 Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.