e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

SGK PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİREN ALACAKLAR

Değerli okurlarım, beklenen af yasası çıktı ve hem SGK' ya hem de Vergi Dairesine başvurular başladı. Affı duyan ve borcu olan herkes bu iki kuruma akın akın başvurmaya başladı. Borcu olan işveren ve mükelleflerin Kurumlara başvurmadan önce hangi borçlarının bu af kapsamında olduğunu bilmeleri gerekiyor. Af kapsamında olmayan borçlar için yapılan müracaatların hiç bir anlamı bulunmamaktadır. Onun için bugünkü yazımda SGK kapsamında borcu olan sigortalı yada işverenlerin hangi borçları için aftan yararlanabilecekleri, af için nereye ve ne zamana kadar müracaat etmeleri gerektiği konusunu işlemeye çalışacağım.

Öncelikle af kapsamına giren borcun kesinlikle 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ait olması gerekmektedir. 2014 yılı Mayıs ayı ve sonrasına ait borçlar için af yasasından yaralanılamayacaktır. Borcun 2014 yılı Nisan ve öncesine ait olması tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda Nisan ve öncesine ait olan bu borcun kesinlikle 10.09.2014 tarihinden önce tahakkuk etmiş olması gerekmektedir. Örneğin Nisan 2014 tarihinden öncesine ait olmakla beraber müfettiş raporuyla 10.09.2014 tarihinden sonra tahakkuk etmiş idari para cezaları bu af kapsamında olmayacaktır.

2014 yılı Nisan ve öncesine ait tüm borçlarda af kapsamında sayılmamıştır. Nisan ayından öncesine ait olan bir borcun af kapsamında sayılabilmesi için borcun, sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi borcu, yapılandırma başvurusunda bulunulan tarih itibariyle ödenmesi imkanı kalkmamış olan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi ,

damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borcu, özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borçları af kapsamında değerlendirilecektir.

           

GSS PRİMİ, YERSİZ ÖDEME, İ.P.C;

Yine sigortalılara ve işverene ait genel sağlık sigortası primi, emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken kamu kurum ve kuruluşlara ait işyerlerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere, 11/9/2014 tarihi takip eden ödeme dönemine kadar yersiz olarak ödendiği tespit edilen aylıklara ilişkin borçlar ile sosyal güvenlik yasasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle 30/4/2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezası borçları ile bunlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları, af kanun kapsamında yeniden yapılandırılacak borçlar kapsamındadır.

Bunların dışındaki SGK alacakları af kapsamına alınmamıştır. Daha öncede köşemizde belirttiğimiz iş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklı rücu alacakları maalesef af kapsamına alınmamıştır. 

BAŞVURU SÜRESİ, YERİ VE ŞEKLİ

Genel sağlık sigortası kapsamında gelir testine tabi tutulup prim ödemek zorunda olanların borçlarını yapılandırmaları için 30.04.2015 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekirken Bunun dışında kalan tüm SGK alacalarının yapılandırılması için sigortalıların ve işverenlerin mutlaka 31.12.2014 tarihine kadar SGK ya müracaat etmeleri gerekmektedir.

Af için başvuruların 1/10/2014 tarihinden itibaren yapılması gerekmekle birlikte Kanunun yayımlandığı 11/9/2014 tarihinden 30/9/2014 tarihine kadar yapılan başvurular da kabul edilecektir.

Başvurular; işverenler tarafından Ek: 1 olarak ta adlandırılan  başvuru formu doldurulmak suretiyle e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,

Bağ-Kur (4/B) kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borçları için  Ek: 2 olarak adlandırılan başvuru formu doldurulmak suretiyle elden ya da posta yoluyla,herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,

Gelir testine tabi tutulanların genel sağlık sigortası prim borçları için Ek:10  olarak adlandırılan başvuru formu doldurulmak suretiyle elden veya posta yoluyla ikametgahının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılacaktır.

 

 Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.