e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

DOĞRU İNSAN DOĞRU İCRAAT


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okurlarım, kurumların bazı düzenlemeleri yada icraatları, o kurumlar hakkında bize ip uçları verir. Örneğin kamu kurumları genelde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen yasalarda vatandaşa verilen hakları kısıtlayıcı genelgeler ve yönetmelikler çıkarmaktadırlar. Bunları da kurumlarının menfaatlerini düşündükleri için yaptıklarını beyan etmektedirler. Aslında yaptıkları kurumlarının menfaatlerini düşünmek değildir. Çünkü vatandaş, kurumlardan daha değerlidir ve kurumlar vatandaş için vardır. Bu düzenlemeler kurum  taassubu ile yapılmakta ve  bunu yapanlar kendilerini vatandaşın üstünde görmekte ve vatandaşa yukarıdan bakan zihniyetin, vatandaşa hak vermenin doğru olmadığını düşünmesinden kaynaklanmaktadır.

Ama Türkiye'nin  değiştiği gibi kamu kurumlarındaki zihniyette değişiyor. Bunu anlamak için çıkarılan ve  yasaların uygulamalarını anlatan genelgelerdeki nüanslara bakmak yeterlidir. Daha alınacak çok yol olmakla beraber, kurumların üst düzeylerine gelen insanların bakış açıları ve uygulama örnekleriyle bu değişimi anlamak mümkündür.

SGK' da sigorta primleri genel müdürlüğüne kısa süre önce baş müfettiş Ahmet Açıkgöz atandı. İlgili genel müdürlüğün daha önce hayata geçirdiği uygulamalardan yazılarımda bahsetmiştim. Sigorta primleri genel müdürlüğündeki zihniyet değişimi devam ediyor. Kurumların başına getirilen insanların bakış açılarının ne kadar önemli olduğu bu uygulamalardan net bir şekilde anlaşılmaktadır. Sayın genel müdür, son yapılandırma yasası kapsamında çıkan genelgeyle, işverenlerin tek yapılandırma müracaatı dilekçesi ile birden fazla dosyalarındaki borçların yada farklı kalemlerdeki prim borçlarının yapılandırılmasına bile izin veriyor.

İnsan odaklı ve problem çözücü bu yaklaşımından dolayı sigorta primleri genel müdürünü kutluyorum.

SGK' DA BİR İLK;

Bu uygulama değişikliği SGK' da bir ilk. SGK daha önceleri de af yada prim yapılandırmaları yaptı. Aşağı yukarı yapılandırmaya esas kanun maddeleri de aynı olmasına rağmen, işverenler bir dosyalarındaki prim borçlarının yapılandırması için kuruma başvuruda bulunmuşken, kurumda işlem gören  diğer  bir dosyasında prim borcu olduğunu bilmedikleri için (Çünkü SGK, işverene o dosyadan dolayı prim borcu olduğunu hiç bildirmemiş ve icra takibi yapmamış olduğundan)  yapılandırma amacıyla kuruma müracaatta bulunmamışsa, yapılandırma  müracaatının yasal süresinin de geçmiş olması halinde, borcunun olduğunu sonradan öğrendiği dosya dolayısıyla yapılandırma hakkından yararlanamıyordu. Aşağıdaki düzenleme ile artık yasal süresi içinde yapılandırma yasasından yararlanmak için bir dosya kapsamında müracaatı varsa daha sonra süresi dışında  olsa bile diğer dosyalardaki borçlarının da af kapsamında değerlendirilmesinin yolu açılmış oldu.

 SGK yapılandırma genelgesinin, başvuru süresi, yeri ve şekli başlıklı bölümünde "5510 sayılı Kanununa göre SSK(4/A)  kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerce aynı veya farklı illerde birden fazla işyerinin bulunması halinde her bir işyeri için ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmekle birlikte, başvuru süresi içinde bazı işyerleri için yapılandırma başvurusunda bulunulduğu halde bazı işyerleri için yapılandırma başvurusunda bulunulmadığı durumlarda, süresi içinde yapılan başvuru formu ibraz edilmek ve yazılı olarak başvuruda bulunmak kaydıyla, bu işyerleri için de süresi içinde başvuruda bulunulmuş kabul edilerek işlemler sonuçlandırılacaktır." denilmektedir.

Yine genelgenin devamına " Bağ-Kur(4/B) kapsamındaki birden farklı sigortalılık türlerinden kaynaklanan  prim borçları için ayrı ayrı başvuruda bulunmaları gerekirken yalnızca biri için başvuruda bulunan sigortalılar, her iki borç türü için de başvuruda bulunmuş kabul edilecektir." denilmektedir. Örneğin şirket ortaklığından kaynaklı sigortalılığı için prim borcu olan ve yapılandırma başvurusunda bulunan Bağ-Kur(4/B) sigortalısı tarım sigortalılığından kaynaklı sigortalılığından dolayı mevcut prim borcu için yasal süre içerisinde ayriyeten başvurmasa bile diğer başvurusu esas alınarak diğer prim borcu içinde yapılandırmadan yararlandırılacaktır.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.