e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

AF KAPSAMINDA SİLİNECEK BORÇLAR


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 PRİM AFFINA İNSANİ DOKUNUŞ;

SGK, kamuoyunda prim affı olarak tanımlanan, SGK bürokrasisinin ise  prim yapılandırması olarak tanımladığı düzenleme ile ilgili olarak  borcu olan tüm sigortalı ve işverenlerin söz konusu aftan yararlanması için bilgilendirme seferberliği başlatmış bulunmaktadır. Yerelde il müdürleri ve merkez müdürleri bilgilendirme faaliyetinde bulunurken, merkez teşkilatında yapılandırma yasasının mutfağında çalışan ve hazırlayan başta Sigorta Primleri Genel Müdürü olmak üzere ilgili Genel Müdürlükteki personeller yapılandırma kapsamında Türkiye genelinde bilgilendirme faaliyetlerine katılmaktadır.

İnşallah yapılandırma amacına ulaşır. Hem bu işe emek verenlerin emekleri boşa gitmez, hem de bu işten mağdur olan işveren ve sigortalılar yapılandırmadan yararlanarak borçlarından kurtulurlar. SGK bu anlamda da üzerine düşen görevi yapıyor. Prim affından haberi olmayan kalmasın diye bilgilendirme faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Büyük ihtimalle de başvuru süresinin son gününe kadar bu bilgilendirmeler devam edecektir.

SGK, üzerine düşeni hem bu bilgilendirme faaliyetleriyle hem de insani bir düzenlemeyi hayata sokarak yapmış bulunmaktadır. SGK bundan öncede bir çok prim affı düzenlemesi yaptı. Yapılan her af düzenlemesi bir öncekine göre hep daha insani ve problemin çözümüne yönelik oldu. Ancak son yapılan prim affı düzenlemesi bu güne kadar yapılan tüm af düzenlemesinden daha insani unsurlar taşımaktadır. Düzenleme ile borcu olan sigortalı yada işverenlerin aftan yararlanması için tüm çabalar ve iyi niyet gösterilmiş, sigortalı ve işverenlerin ellerindeki tüm mazeretler neredeyse tek tek alınmıştır. Bundan sonraki aşamada işveren ve sigortalılarda, aynen SGK gibi iyi niyetlerini göstermelidir.

Aflar yada SGK' nın tabiri ile borç yapılandırma faaliyetleri uzlaşma, barışma ve iyi niyet göstergesi olarak anlaşılmalıdır. Devletin yaptığı bu iyi niyet gösterisine borcu olan tün sigortalı yada işverenler karşılık vermelidir.

Af düzenlemesinde "ödeme kolaylığı" kapsamında doğru bulmadığım tek yer genel sağlık sigortalılarının borçlarının peşin olarak ödenmesi zorunluluğunun getirilmesidir. Çünkü bu kapsamda borcu olan sigortalıların bir çoğu borçlarını peşin olarak ödeyecek durumda olmayan kişilerden oluşmaktadır.

 AF KAPSAMINDA PRİM BORÇLARININ SİLİNMESİ;

Af Yasası ile belli miktarın altında kalan borçların tahsilinden vazgeçilmiştir. Vazgeçilirken de yine bir iyi niyet göstergesi olarak tüm borç türleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. "Ödeme süresi 31 Aralık 2013 veya önceki bir tarih olduğu halde ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarının her biri için ayrı ayrı olmak üzere borç aslı yüz Türk Lirasını aşmayan alacaklar ve tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı gibi fer’i alacaklar terkin kapsamına girmektedir."

Yukarıda tırnak içinde belirttiğim cümleleri SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz beyin Adana Sanayi Odasında yaptığı sunumdan aldım. Hakkı teslim etmek adına şu değerlendirmeyi yapmakta yarar görüyorum. Sayın Genel Müdürün yaptığı sunum şimdiye kadar dinleyici olarak katıldığım en güzel sunumdu. Hiç kimseyi sıkmadan, özet, herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir dil ve anlatımla yapıldı. Adana' daki toplantının amacına ulaştığı kanaatindeyim.

Konumuza dönecek olursak borçluların her bir borç türünden Yüz Türk Lirasına kadar olan borçları doğrudan hiç bir işleme gerek kalmadan silinmiş bulunmaktadır. Eğer sistem tarafından silinmeyen bu tür bir borçla karşılaşırsanız mutlaka silinmesi için bulunduğunuz yerdeki SGK il müdürlüğüne müracaat etmenizi tavsiye ederim. Tüm borç türlerindeki Yüz TL ye kadar olan borçlarınızın silinmesi için işyerinizin garı faal olması gerekmektedir. İşyeriniz  faal durumda ise borcunuz yüz TL nin altında olsa bile silinmeyecektir. SGK kapsamında bir işyerinin gayrı faal olması demek, işyerinde  iki yıldan daha fazla bir süreden beri sigorta bildirimi yapılmıyor anlamına gelmektedir. Örneğin bir bakkal dükkanı faaliyetine devam etse bile iki yıldan daha fazla süredir sigortalı çalıştırmıyorsa SGK mevzuatına göre gayrı faal anlamına gelmektedir. Yüz Türk Lirası borcun silinmesi içi borcun mutlaka 31.12.2013 tarihinden önceye ait olması da gerekmektedir. Bu tarihten sonraki borç 100 TL nin altında olsa bile ödenmelidir.

Örneğin 2000 yılından kalma 100 TL lik bir prim borcu bu güne kadar gecikme cezası ve gecikme faizi ile birlikte 1200  TL ye gelmiş olsa bile miktara bakılmaksızın tüm borç silinecektir. İşverenlerin bu tür borçların silinmesi için ayriyeten bir başvuruda bulunmalarına gerek olmadan silme işlemi sistem üzerinden yapılmış bulunmaktadır. Silme işleminin yapılmadığı düşünen yada tespit eden işverenler mutlaka SGK il müdürlüklerine müracaat etmelidir.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi

Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.