e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

EMEKLİLERE ÇIKAN PRİM BORÇLARI AF KAPSAMINDA


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Emekli olan sigortalı, emekli maaşı alırken çalışmaya devam etmesi halinde Sosyal Güvenlik destek Primi uygulamasına tabi olmaktadır. Eğer sigortalı emekli maaşı alırken bir işverene ait işyerinde işçi statüsünde çalışmaya devam ederse, bu emekli sigortalı için ödenmesi gereken Sosyal Güvenlik Destek Primi işveren tarafından SGK' ya ödenmektedir. Yok, emekli sigortalı, emekli maaşı alırken kendi nam ve hesabına iş yaparsa, yani vergi mükellefi olur yada şirket ortağı olarak çalışma hayatının içinde olursa bu defa  Sosyal Güvenlik Destek Primi  emekli maaşından kesilir.

Emekli sigortalının bir işveren yanında çalışmasından dolayı oluşan prim borcu işveren tarafından SGK' ya yatırılması gerektiğinden, işveren prim ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemişse emekli sigortalının bundan dolayı bir sorumluluğunun olması mümkün değildir. Emekli sigortalı çalıştırmaktan dolayı Sosyal Güvenlik Destek Prim borcu olan işveren yürürlükteki prim affından yararlanabilir. Aftan yararlanmak istiyorsa 31.12.2014 tarihine kadar SGK' ya müracaat etmesi gerekmektedir.

Büyük mağduriyetlerin yaşandığı asıl konu, emekli maaşı alırken vergi mükellefi yada şirket ortağı olarak ticari faaliyete devam edenlere çıkarılan prim borçlarıdır. Aslında bu durumda olanların Sosyal Güvenlik Destek Primi, emekli maaşlarından kesilmesi gerekirken, söz konusu ticari faaliyetlerinden SGK' nın haberi olmamasından dolayı, ödemeleri gereken Sosyal Güvenlik destek Primi tahakkuk ettirilmemiş, bilahare SGK nın kurumlar ile yaptığı çalışma sonucunda tescilleri yapılmış ve geriye doğru prim borçları çıkarılmıştır.  

SGK sistemi yada tescil modülü Vergi Daireleriyle entegre çalışırken,  Ticaret Sicille entegrasyon hala kurulamamıştır. Burada ki büyük vebal, Ticaret Sicil Memurluklarındadır. Çünkü hala bu çağda ülkemizdeki bir çok Ticaret Sicil Memurluğu tüm kayıtlarını elektronik ortama taşıyamamıştır. Bu da şirket ortağı olan emekli sigortalıların, SGK tescillerinin hala  bildirim esasına göre yapılmasına yol açmaktadır. Oysa Ticaret sicil Memurlukları da tüm bilgilerini elektronik ortama taşımış olsalar ve SGK ile entegrasyon sağlanmış olsa idi  emekli maaşı alırken şirket ortaklığı olan kişiler, bu sürpriz prim borçları ile karşı karşıya kalmayacaklardı. Emekli maaşı alırken ticari faaliyetine devam eden sigortalıların bir kısmı, bu faaliyete 01.10.2008 tarihinden önce başladıkları için büyük prim borcu sürpriziyle karşı karşıya kaldılar. Bu af yasası onların mağduriyetini nispeten azaltacaktır.

Emekli maaşı alıp ta ticari faaliyetine devam eden ancak hala SGK tarafından prim borcu çıkarılmamış okuyucularımız varsa, onlarda SGK' ya müracaat ederek borçlarını tahakkuk ettirtsinler ve af yasasından yararlansınlar. Eğer müracaat etmezlerse her an bir sürprizle karşılaşırlar ve emekli maaşlarından büyük kesinti yapılması ile karşı karşıya kalırlar.

Emekli sigortalı, anonim şirket ortağı olup ta şirketin yönetim kurulu üyesi değilse, sigortalı olmayacağı için  Sosyal Güvenlik destek Primi ödemesi de gerekmeyecektir.

SORU;

Hocam hayırlı günler. Benim sıkıntım olan karışık bu konuda bilgi almak istiyorum. Ben SGK tarafından 2012/ 2. ayından itibaren genel sağlık sigortası yapılmışım ve  bu sigortam hala devam ediyor.
Fakat gene aynı anda 2012/ 2. ayından 7. aya kadar bir firmada SSK' lı olarak görünüyorum. 2012/ 7. ayından itibaren de firma kurduğum için 2013/ 7 ayına kadarda Bağ-Kur' lu gözüküyorum. Bugün hizmet belgeme baktığımda genel  sağlık sigortasından 3800 TL nin üzerinde bir borç çıkıyor.
Bağ-Kur' dan da 5000 nın üzerinde bir borç çıkıyor.  Benim sorum, hem normal SSK' lı iken hem de Bağ-Kur' lu olduğum dönemde genel sağlık sigortası devam eder mi? Bunun hukuki yaptırımı var mı? Şikayet hakkım var mı?

CEVAP:

Uğur Bey;
Kişi zorunlu sigortalı iken aynı zamanda ayriyeten genel sağlık sigortalısı (GSS) olmaz. Çünkü zorunlu sigorta priminin içinde zaten genel sağlık sigortası da vardır. Anlattığınıza göre SGK' nın sisteminde bir problem yaşanmış. Çünkü siz Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edildikten sonra zorunlu sigorta kapsamında çalışmaya başladığınızda genel sağlık sigortanız otomatik olarak iptal olunacak ve zorunlu sigortanız kapsamında genel sağlık sigortalısı olmanız gerekecektir.
Sistem bu yönüyle otomatik geçişi yapmamış gözüküyor. Size tavsiyen, bulunduğunuz il SGK müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunarak, zorunlu SSK ve BAĞ-KUR sigortalısı olduğunuz tarih aralıklarında ayriyeten çıkarılan genel sağlık sigortası priminizin iptal edilmesini isteyin, eğer anlattığınız doğrultuda bir genel sağlık sigortası primi çıkmışsa ilgililer bu primi iptal edeceklerdir.

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.