e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Af Kapsamında Sık Sorulan Sorular; Şirket Ortakları-1-


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 SGK affı kapsamında idari para cezalarına af getirildiğini daha önceki yazılarımda işlemiştim. Hatta şirket ortaklarının işe giriş ve işten ayrılış bildirimlerinin yapılmamasından kaynaklı idari para cezalarının tamamen silinebileceğini yine başka bir yazımın konusu yapmıştım.

 Okurlarımızdan bu konu çerçevesinde bir çok soru geldi ve konunun daha detaylı açıklanması gerekliliği ortaya çıktı. Bu haftaki yazımda konuyu, gelen sorular çerçevesinde tekrardan açıklamaya çalışacağım.

Konu, SGK tarafından "6562 sayılı Torba Yasayla (Af Kanunu) getirilmiş olan idari para cezası affından yararlanabilmek için şirket tüzel kişiliklerinde 01/10/2008 tarihinden sonraki ortaklık ve/veya yönetim kurulu üyesi ortaklık değişikliklerinin kontrol edilerek, yapılmamış olan işe giriş ve işten ayrılış ile ilgili bildirim yükümlülüklerinin en geç 11/12/2014 tarihine kadar yerine getirilmesi gerekmektedir."diyerek duyuruldu. Belirtilen süre içinde bildirimlerin yapılması halinde idari para cezası uygulanmayacağı da aynı duyuru içinde yer aldı. 

YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLMAYAN ORTAK, SGK' YA BİLDİRİLMELİ Mİ?

Anonim Şirket dışındaki tüm şirketlerde ortaklar ister şirket kuruluşuyla ortak olsunlar isterse sonradan hisse alarak ortak olsunlar, ortaklığın oluşmasıyla birlikte 15 gün içinde SGK' ya, şirket yetkilileri tarafından işe giriş bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Hisse devirlerinde de ortaklığın son bulmasından sonra 10 gün içinde işten ayrılış bildirimi yapılmalıdır.

Örneğin limited şirket ortaklarının tamamı için şirket yetkilisi, sigortalılığın oluşması ile birlikte işe giriş bildirimi, sigortalılığın sonlanması ile birliktede işten ayrılış bildirimi yapması gerekmektedir. Bu bildirimler süresi içinde yapılmazsa SGK tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.

Anonim şirketlerde tüm ortaklar için işe giriş ve ayrılış bildirimi yapmak gerekmemektedir. Anonim şirketlerde sadece yönetim kurulu üyesi olan ortaklar sigortalı olacağından bunlar için işe giriş ve işten ayrılış bildirimi yapılması gerekmektedir.Yönetim kurulu üyesi olmayan ortaklar için bir bildirim yapmaya gerek bulunmamaktadır.

 

ŞİRKET ORTAKLARI İÇİN SGK'YA ÜCRET BİLDİRİMİ YAPILACAK MI?

Şirket ortakları 4/B(Bağ-Kur ) sigortalısı olduklarından şirket yetkilileri, onlar için sadece işe giriş ve işten ayrılış bildirimi yapmaları gerekmektedir. Sigortalı olması gereken ortaklar için ayriyeten aylık prim ve hizmet bildirimi yapmaya gerek bulunmamaktadır. Şirket ortaklarının primleri gelir beyanları üzerinden alınmaktadır. Eğer şirket ortağı aylık gelirini asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı arasındaki bir miktar olarak SGK' ya bildirmişse, bildirdiği miktar üzerinden prim tahakkuku yapılır. Şirket ortağı tarafından gelir beyanında bulunulmamışsa bu defa SGK, şirket ortağının gelirini asgari ücretmiş gibi kabul eder ve bu gelir üzerinden prim tahakkukunda bulunur. Şirket yetkililerinin, ayriyeten ortakların gelirleriyle ilgili bir bildirimde bulunmaları gerekmemektedir. Ortaklar tarafından yapılacak gelir beyanlarının, ortakların gelirleri değişmediği müddetçe bir defa yapılması yeterlidir.

SORU;

Sayın Mustafa bey,

 Ben size eşim adına yazıyorum. Eşim 1964 doğumlu, ilk sigortaya (4/a) girişi kasım 1986. Aralarda Bağ-Kur ödemeleri de olmuş.  Eşimin şu an 580 gün prim eksiği var, emeklilik için diğer şartları tutuyor.1,5 senedir işsiz. Oğlumuz ve eşim benim üzerimden (4/a) bakılıyor.

 O işe girse bile çocuğumuz benden bakılmaya devam edecek. Bu ay bir yapı denetim firmasında part-time işe girecek. (Sanırım haftada 3 gün). Geri kalan günleri için GSS borcu çıkıyormuş. Bunu kendisinin ödemesi gerekirmiş. Yada kalan günleri için isteğe bağlı sigortalı olabilirmiş. İnternetteki bir yazınızda, isteğe bağlı olmasının daha avantajlı olduğunu yazmışsınız. Bu iki durumda da kendisinin ödemek zorunda olduğu primler ne kadardır?

 Ayrıca bu işe giremezse; 580 gün eksiğini toplu ödeme şansı yokmuş sanırım, bunu isteğe bağlı sigortalı olarak öderse de bağ-kur primi yerine geçiyormuş. Bu durum emeklilik süresini etkiler mi? Bunun primi ne kadardır?

 Bu konularda yardımcı olmanızı rica ederim. İyi çalışmalar dilerim.

 Pınar Kurul

 

CEVAP:

Pınar hanım;
 Eğer eşinizin ilk işe başlama tarihi 23 Kasım 1986 tarihinden  önceyse 49 yaş, 5300 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartlarını tamamlaması halinde emekliliği hak etmektedir.
Eşinizin doğum gününü gün, ay olarak tam yazmadığınızdan vereceğim cevaplarda aylık hatalar olabilir. Ancak eşiniz hem yaş hem de sigortalılık süresi şartını tamamlamış gözüküyor.
Sizin ifadenize göre de sadece prim günü şartını tamamlaması için 580 gün eksiği bulunmaktadır.
Eğer eşiniz askerlik yapmışsa askerlik borçlanması yaparak 580 gün eksiğini tamamlayarak hemen emekli olabilir.
Eğer askerlik borçlanması yapmazsa part- time çalışması halinde çalışmadığı günleri isteğe bağlı sigorta ödeyerek hem Genel sağlık sigortasından yararlanır hem de emeklilik için gerekli olan eksik günlerini tamamlar. Çalışmaması halinde de isteğe bağlı prim yatırmaya devam edebilir. Burada dikkat etmesi gereken husus, ödediği son 2520 prim gününün 1260 günü SSK kapsamın da ödenmiş olması gerekmektedir. Yoksa SSK kapsamında emekli olma hakkını kaybeder. Eşinizin çalışmasının tamamına yakını SSK kapsamında geçtiği için büyük ihtimal 580 günün tamamı isteğe bağlı kapsamda ödense bile SSK şartlarından emekli olma hakkı olacaktır. İsteğe bağlı sigorta primi asgari ücret üzerinden ödenmesi halinde 345 TL civarında olacaktır. Yine asgari ücret üzerinden askerlik borçlanması yapması halinde 580 gün için toplam  6.630 TL prim ödemesi gerekmektedir.

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.