e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

AF KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORU; ŞİRKET ORTAKLARI-2-


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Geçen haftaki yazımızda şu an başvuruları devam eden prim affı kapsamında sıkça sorulan soruları cevaplamaya yönelik ortak açıklamalar yapmıştım. Bu haftaki yazımda da, aynı konu kapsamında diğer sorulara ortak cevap niteliği taşıyacak açıklamalar yer alacaktır.

SSK'LI ÇALIŞAN ŞİRKET ORTAĞIDA SGK'YA BİLDİRİLECEK Mİ?

Bazen şirket ortakları, ortağı olmadıkları bir şirket yada işyerinde SSK(4/A) sigortalısı olarak ta çalışabilmektedir.Bir statüden sigortalı olan sigortalının başka bir statüden sigortalı olmayı gerektirecek faaliyeti olsa bile ikinci statüden sigortalı olması mümkün değildir. Örneğin başka bir şirkette hizmet akdine göre çalışan ve 4/A (SSK) sigortalısı olan  kişi, ortağı olduğu şirketindeki ortaklıktan dolayı 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olamaz.

Ancak hal böyle olmakla birlikte ortaklığının başlangıç ve bitişinde şirket yetkilileri tarafından işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi verilmesi gerekmektedir. Bağ-Kur(4/B) sigortalısı olmasa bile şirket ortağının SGK' ya giriş ve ayrılış bildirimin yapılmaması halinde şirkete idari para cezası uygulanacaktır. Aslında cezanın uygulamasının doğru bir mantığı bulunmaktadır. O da SSK(4/A) sigortalılığının sona ermesi halinde Bağ-Kur(4/B) sigortalılığının otomatik olarak devreye girmesi gerekliliğidir. İnşallah SGK sistemi buna uyumludur.

YABANCI ORTAKLARIN BİLDİRİMİ DE YAPILACAK MI?

Bu konuda, şirketlerin yabancı ortakları ile Türk ortakları arasında bir fark bulunmamaktadır. Öncelikle Yabancıların Türkiye'de kurulu bir şirkete ortak olabilmeleri için Çalışma Bakanlığından, yabancılar için düzenlenen çalışma izin belgesinin alınması gerekmektedir. Çalışma izin belgesi alınmayan bir yabancının şirkete ortak olması halinde bile SGK' ya işe giriş ve ortaklıktan ayrılması halinde ise işten ayrılış bildirimi yapılması zorunludur. Bu defa hem çalışma izni olmayan kişinin şirket ortağı olmasından dolayı hem de işe giriş ve işten ayrılış bildirimi yapılmamasından dolayı idari para cezası uygulanacaktır.

ŞİRKET ORTAĞI, BİR TÜZEL KİŞİLİKSE BİLDİRİM YAPILACAK MI?

Şirketin ortağı bazen bir tüzel kişilikte olabilmektedir. Örneğin bir anonim şirketin ortağı bazen başka bir limited şirket yada anonim şirket olabilmektedir. Anonim şirkete ortak olan limited şirketin ortaklarının, limited şirketin anonim şirket ortaklığı dolayısıyla işe giriş ve işten çıkış bildirimlerinin yapılması gerekmemektedir.

Kişinin birden fazla şirket ortaklığı varsa her ortaklık için  SGK' ya işe giriş ve işten çıkış bildirimleri yapılmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bir şirketteki ortaklık sona erdiğinde diğer şirket ortalığından dolayı sigortalılık otomatik olarak devreye girmelidir. Mevzuat bunu demekle birlikte SGK' nın da bilgi işlem altyapısını buna göre dizayn etmesi ve sıralı şirket ortaklıklarında değişiklik olduğunda yedekte bekleyen ortaklıktan dolayı sigortalılık kesintiye uğramadan devam etmesi gerekmektedir. Büyük ihtimalle SGK, bu işe giriş bilgilerini alıp sistemde yedeklemek yerine dosyalarda biriktirmeye ve arşivlemeye devam etmektedir. SGK, bilgi işlem sisteminde sıralı icra işlemleri gibi yani, biten icranın yerine takip eden icranın otomatik olarak devreye girmesi gibi, 4/B(Bağ-Kur) tescillerinde esas alınan bildirimlerin de sıraya girdiği ve biri sonlandığında diğerinin otomatik olarak devreye girdiği bir tescil sisteminin acilen devreye alınması gerekmektedir. Bu sistemin devreye girmesi hem sigortalıların sigortalılığı ve çıkacak borçlarla ilgili mağduriyetlerini ortadan kaldırır hem de SGK çalışanlarının iş yükünü azaltır.

SORU;

Hocam 1997 yılında işe başladım.  Firmanın işlerinin bozulmasında dolayı firma sahibi akrabasının üzerine şirket kurup sigorta girişlerimizi o firmanın üzerine yapıyor. Bu firmanın da  işleri bozulup bu seferde başka bir şirket üzerine giriş yapıyor. Bizim sigorta çıkışlarımız yapıp  en az 3 - 4 firma üzerine giriş çıkış yapıyor.

Ben 1997 yılında işe başladım. Başladığım zamandan itibaren tazminat alabilir miyim.  Bize şirket sahibinin söylediği haklarınız ilk giriş yaptığınız şirket üzerindedir demiştir. A firma olmuş B firma olmuş fark etmez demiştir.  Şimdide maaşlarımızı 6 aydır alamıyoruz.  Tazminat haklarımız ilk giriş yaptığımız şirket üzerinden hesaplanır mı? Bu konuda bana bilgi verirseniz çok memnun olurum hocam Saygılarımla.

 

CEVAP:

Rıza Bey;
İşyerinizin bir şirketten başka bir şirkete geçmesi devir hükmündedir. Devirlerde devir alan yani sonraki işvereniniz işçinin iş sözleşmesinden doğan haklarıyla beraber işyerini devraldığından son işvereniniz size, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ,izin ücretleri ve diğer haklarınızı, ilk işvereninizde işe başladığınız tarihten bu yana geçen tüm süreler için hesaplayıp vermek zorundadır.

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.