e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Yabancı İşçi Çalıştıran İşverenler DİKKAT !


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 ÜLKEMİZE GÖREVLİ GELEN YABANCI  İŞÇİLERİN SİGORTALILIĞINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK;

Ülkemizde özellikle sanayi kuruluşları ve turizm sektöründe faaliyette bulunan şirketler, faaliyetlerinin bir parçası olarak yurtdışında kurulu şirketlerin sigortalı çalışanlarını görevli olarak ülkemize getirmek durumunda kalmaktadırlar.

Bu, sanayi kesiminde özellikle yurtdışından alınan makine ve tezgahların işletmelere kuruluş aşamasında gereksinim olarak ortaya çıkmakta yada yine yurt dışından alınan makinelerin bakım ve onarımında bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Turizm sektöründe de en çok gösteri ve animasyon faaliyeti dolayısıyla  yurtdışında kurulu bir şirketin çalışanı hüviyetinde ülkemizde görevli olarak bulunan yabancılar, değişik otellerde hizmet vermektedirler.

Sosyal Güvenlik kanunu bu konuda "yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişilerin sigortalı sayılmayacaklarını" hüküm altına almıştı ve uygulama bu şekilde devam etmekteydi.

Ancak bu defa, SGK uygulamasını 11.09.2014 tarihinden itibaren değiştirdi. Bu istisnayı ikili sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerde kurulu işyeri tarafından görevli olarak ülkemize gönderilen çalışalar için süreye bağlı olarak kaldırdı.

Artık işverenlerimizin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.Çünkü ikili sosyal güvenlik analaşması olamayan bir ülkeden görevli olarak bile olsa, ülkemize gelip geçici olarak çalışanların sigortalılığını yapmak zorunda kalacaklardır.

Yapmamaları halinde sigortasız işçi çalıştırmış gibi değerlendirilip hem idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar hem de beş puanlık teşvik uygulamasından yararlanamayacaklardır.

 

 

SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI OLMAYAN ÜLKELERDEN GÖREVLİ GELENLERİN SİGORTALILIĞI;

SGK mevzuatında yapılan değişiklikle, yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişiler sigortalı sayılmamakta iken 11.09.2014 tarihinden geçerli olmak üzere yapılan düzenleme ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmayan ülkelerde sigortalılığı sağlanıp Ülkemize çalışmaya gelen sigortalılar yönünden muafiyet süresi üç aya indirilmiştir.

Buna göre; sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde sigortalı ya da emekli olup ülkemize çalışmaya gelen sigortalılar ülkemizde çalışmaya başladıkları tarihin üçüncü ayın bitiminden sonra sigortalı sayılacaktır.

Değişiklik 11.09.2014 tarihinde yürürlüğe girdiğinden, bu tarihten önce ülkemize çalışmaya gelenlerden çalışmaları halen devam edenlerin üç aylık muafiyet süresi 11.12.2014 tarihinde dolmuş olup, bunları çalıştıran işverenlerin 12.12.2014 tarihli işe giriş bildirgelerini 11.12.2014 tarihi, saat 23:59’a kadar e-sigorta yoluyla Kuruma vermeleri gerekmekteydi. Bu değişiklik esas alınarak verilmesi gereken işe giriş bildirgesi, belirtilen sürede SGK' ya verilmemişse işverenlere idari para cezası uygulanacaktır.

Ülkemize 11.9.2014 tarihinden sonra çalışmaya gelen sigortalıların üç aylık muafiyet süreleri de çalışmaya başladıkları tarihe göre belirlenerek işveren tarafından Kuruma bildirilecektir.

 

SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI OLAN ÜLKELERDEN GÖREVLİ GELENLERİN SİGORTALILIĞI;

Sosyal güvenlik anlaşması yaptığımız ülkelerde kurulu bir işyerinde çalışanların yabancı ülkedeki çalışmalarından dolayı sigortalı olduklarını belgelemeleri halinde ülkemizde görevli kaldıkları sürelerde sigortalarının yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Sosyal güvenlik anlaşmamız olan ülkede sigortalı olan ve o ülkede kurulu şirket tarafından görevli olarak ülkemize gönderilen kişi, ülkemizde ne kadar kalırlarsa kalsınlar görevli olarak geldiği firma tarafından sigorta bildiriminin yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Burada işverenler tarafından dikkat edilmesi gereken konu işyerlerine görevli olarak gelen kişinin sosyal güvenlik anlaşması yaptığımız ülkelerden birinden mi geldiği ve geldiği ülkede sigortalılığının sağlanıp sağlanmadığıdır. Eğer sosyal güvenlik anlaşmamız olan bir ülkeden geliyorsa ve sigortalılığı da sağlanmışsa işverenlerimiz tarafından ülkemizde de sigortalı yapılmalarına gerek bulunmamaktadır.

Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ya da imzalanmamış ülkelerde herhangi bir sigortalılığı bulunmayanlar daha önce de olduğu gibi Ülkemizde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sigortalı olacaklardır.

 

 

SORU;

Mustafa Bey merhabalar,
Yeni kurulacak bir sigorta acentesinde teknik müdür olarak görev yapmayı düşünüyorum. Fakat şu anda da özel bir emeklilik firmasında danışman olarak görev yapıyorum. Teknik müdür olmamın şu anki şirketim tarafından kabul edilmeme durumu olur mu ne gibi yaptırımları olabilir?
Teşekkürler. Saygılarımla. Mehmet ERDEM

CEVAP:

Mehmet Bey;
Hem iş yasasında hem de SGK yasasında aynı anda sizin başka bir işyerinde çalışmanızı kısıtlayan madde bulunmamaktadır. Ancak işvereniniz ile yaptığınız hizmet sözleşmesinde, aynı anda başka bir işyerinde çalışamayacağınız konusunda bir madde varsa ve çalışmanız halinde bir cezada öngörülmüş ise bu defa sözleşmeye aykırı davranarak çalışmanız halinde sözleşmede öngörülen müeyyide işveren tarafından uygulanır.

Mustafa Keskin

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.