e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ YILDA DEĞİŞENLER


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Değerli okuyucularım öncelikle sizin ve sevdiklerinizin yeni yılını kutluyorum.Yeni yılın size ailenize huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum. Yeni yılda ülkemizde huzur ve barış ortamının olmasını istiyorum. Aslında her yeni yılda söylenecekler dilekler aşağı yukarı hep aynıdır. Bende geleneği bozmadan yeni yıl başlarken yeni yılın bizlere Sosyal güvenlik alanında neler getirdiğini yazmaya çalışacağım. İster istemez her yılbaşı yazısı bir önceki yılbaşı yazılarından alıntılar içerecektir. Bende öyle yaparak bir önceki yıl başında paylaştığım konularda değişen rakamsal verileri yenileyerek yazımı oluşturacağım.

Her yeni yıl bir umut demek. Bir önceki yılda yaşadığımız aksiliklerin ve olumsuzlukların yeni yılda yaşanmaması ve yeni yılın geçmiş yıldan daha iyi geçmesi konusunda arkadaşlarımıza dostlarımıza temenni ve dileklerde bulunuruz. Yani hayata yeni ve beyaz bir sayfa açarız. Bu Umut' u sembolize eder. Çoğu zaman  yılın değişmesi ile aslında hayatta hiç bir şeyin değişmediğini günün ilk ışıklarıyla hemen anlarız. Aslında hayatımızda değişiklik olmayacağını hepimiz biliriz. Ancak değişmesini dileriz. Gerçekte yeni yılın takvim değişikliğinden ibaret olduğunu, yılın birinci gününde televizyonlardaki haber spikerlerinin vergi artış oranlarını açıklamalarından hemen anlarız. O gün televizyon haber bültenlerine yansıyan en önemli konu vergi ve harçlardaki artışlar ile gece eğlenceden eve dönenlerin direksiyon başlarında alkollü yakalanmalarıdır. Birde 2014 yılının önemli olayları medyada konu edilir. Bu gün de size bu geleneği bozmamak adına çalışma hayatı ile ilgili yeni yılın başında, yükümlülük ve haklarımızı etkileyen rakam değişikliklerinden bahsedeceğim.

ASGARİ ÜCRET;

Asgari ücret tespit komisyonu, her yılın son günlerinde toplanıyor ve toplumumuzun çoğunu ilgilendiren asgari ücreti belirliyor. Bu yılda değişen bir şey olmadı yine komisyon toplandı. Yine asgari ücrette belli  oranda artış yaptı. Yılın ilk yarısı için asgari ücret %6, ikinci altı ay için ise %6 artış yapıldı.  Asgari ücret ilk altı ay ve ikinci altı ay için belirlendiğinden yeni yılda ilk altı ay için asgari ücret brüt  1.202 TL , net  949  TL olarak belirlendi. İkinci altı ay için ise brüt  1.274 TL, net  1000 TL olarak belirlendi.

 

 

 

PRİM MATRAHLARI;

Asgari ücret yeniden  belirlenince, asgari ücrete endeksli olan prim matrahları da yeniden belirlenmiş oldu. Hem işveren hem de sigortalı üzerindeki prim yükü de artmış oldu. Çalışanlar için asgari ücretteki değişiklik miktarına uygulanacak prim oranı kadar prim miktarlarında artış olurken, isteğe bağlı prim ödeyenler için, genel sağlık sigortası primi ödeyenler ve diğer prim ödeyenler için de prim miktarlarında artış meydana geldi. Genel sağlık sigortalısı olanlarda artık, aile içinde fert başına düşen aylık  gelirleri eğer 400 TL' nin üzerinde ise genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar.

AYLIK  VE GELİR ARTIŞLARI;

SGK' dan malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı ile gelir alanların  gelir ve aylıklarında asgari ücrete bağlı olmasa da her yılın Ocak ve Temmuz aylarından geçerli olmak üzere TUİK tarafından açıklanan en son temel yılı tüketici fiyat endeksindeki değişim  oranı kadar  artış meydana gelecektir. Bu yıl, Ocak ayında da bu artış, tüm aylık ve gelirlere yansıtılacaktır.

ÖDENEK ARTIŞLARI;

Ödenek, SGK tarafından raporlu olanlara iş yapamadıkları zamanlarda ve doğum halinde kadın sigortalının çalışamadığı zamanlarda ödenmektedir. Sigortalıların  raporlu iken alacakları ödeneklerin hesabı, sigorta primine esas kazançları dikkate alınarak yapılmaktadır. Sigorta primine esas kazanç, asgari ücrete bağlı olarak arttığı için sigortalılara yapılacak ödenekte artacaktır.

İDARİ PARA CEZALARINDA ARTIŞ;

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında tüm idari para cezaları 16 yaşından büyük işçiler için belirlenen asgari ücretin brütüne endekslenmiştir. Bu itibarla da 1 Ocak tarihinden itibaren otomatikman, uygulanacak idari para cezaları da artmış bulunmaktadır. İşyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet bildirgesi, v.b için verilen diğer cezaların tamamı asgari ücret artış oranı kadar artmış bulunmaktadır.

 

 

 

SORU;

Mustafa Bey;

Ben Rusya'da çalışıyorum x firmasında. Bizim maaşımızdan kesilen sağlık primlerinin bizlere geri ödenmesi hakkında bilgi almak istiyorum. Fatih AKAT

CEVAP:

Fatih Bey;
Sorunuzu tam anlayamadım.
Siz Türkiye de kurulu bir firma tarafından Rusya ya götürülüp çalıştırılıyorsanız firma sizin için SGK' ya kısa vadeli sigorta kolları primi ( iş kazası ve meslek hastalığı primi) ile Genel sağlık sigortası primini ödemek zorundadır. Ödemek zorunda olduğu primleri sizin ücretlerinizden keser ve sizin payınıza düşeni yine sizin adınıza SGK' ya yatırır. Siz ve geçindirmekle yükümlü olduğunuz kişiler de  ödenen bu primler karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Kısaca firma sizden kestiği iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini mevzuat gereği size ödeyemez.

Mustafa Keskin

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.