e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Genel Sağlık Sigortası Borcu Olanlara Büyük Fırsat


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Genel sağlık sigortası Türkiye gündemine 01.10.2008 tarihinde yapılan sosyal güvenlik reform yasasıyla girdi. O zamana kadar ülkemizde hep Avrupa'nın sağlık sisteminden sitayişle bahsediliyor ve ülkemizin bu konuda geri kaldığı hep gündemde tutuluyordu. Yasa, 01.10.2008 yılında yürürlüğe girmekle beraber Yasanın genel sağlık sigortasıyla ilgili yürürlük maddesi bir kaç defa ileri tarihe atıldı ve ülkemizde genel sağlık sigortası 01.01.2012 tarihinde resmen zorunlu olarak uygulanmaya başlandı. Ülkemizde uygulanan genel sağlık sigortası hem nitelik olarak hem de kapsam bakımından nicelik olarak dünyaya örnek olacak sistem haline geldi. Bugün bir çok ülke, uygulamakta olduğumuz genel sağlık sigortası konusunda bilgi almak için ülkemizi ziyaret etmektedir.

     Sistem ne kadar iyide olsa vatandaşlarımıza bazı yükümlülükler getirdiği için yoğun bir rağbet görmedi. Öncelikle hiçbir sigortası olmayan ve eş, anne yada babadan dolayı sağlık hizmetlerinden de yararlanamayan kişilerin kaymakamlıklar vasıtasıyla "gelir testi" yaptırmaları gerekmekteydi. Ancak vatandaşlarımızın bir çoğu gelir testi yaptırmaktan imtina ettiler. SGK sistemi de  gelir testi yaptırmayan genel sağlık sigortalılarının tescillerini de otomatik yaptığından bu sigortalılara, gelirleri asgari ücretin 2 katından daha fazlaymış gibi değerlendirme yapılarak prim borcu çıkardı.

    Zorunlu  yada isteğe bağlı sigortalı olanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları eş,çocuk,anne ve babaları da sigortalıların kendileri gibi genel sağlık sigortalısı sayıldılar. Bu kapsamdaki sigortalıların ve yakınlarının tekrardan genel sağlık sigortalısı olmalarına ve gelir testi yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır.

    Ama sigortalı olmayan yada anne, babası sigortalı olup ta kendisi bir işte çalışmayan ancak anne- baba üzerinden de artık sağlık hizmetlerinden yararlanamayan çocukların gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testi yaptırmamaları halinde de gelirleri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilip genel sağlık sigortası primi otomatik olarak tahakkuk ettirilmektedir.

   Son af yasasıyla bu minvalde gelir testi yaptırmadıkları için genel sağlık sigortası borcu tahakkuk edenler ile gelir testi yaptırıp ta prim ödemesi gerektiği halde primlerini zamanında ödemeyen sigortalılara önemli avantajlar sağlayan yapılandırma hakkı getirildi.

 

 BAŞVURUDA SON GÜN;

Genel sağlık sigortası borcu olanlar, en geç 30.04.2015 tarihine kadar SGK' ya borçlarını yapılandırmak için başvurmaları gerekmektedir. Kanunen bu sürenin uzatılması artık mümkün değildir. Af kanunu bir taraftan genel sağlık sigortası prim borçlarını yapılandırırken bir taraftan da yapılacak gelir testi ile borçları yeniden güncellemektedir. Örneğin gelir testi yaptırmayan bir genel sağlık sigortalısının primleri, tescil tarihinden bu yana asgari ücretin iki katı tutarında geliri varmış gibi hesaplanırken, yapılacak gelir testi ile eğer ailede fert başına düşen geliri, asgari ücretin üçte biri olan 400 TL den az çıkarsa, sigortalıya tescil tarihinden bu yana çıkarılan tüm genel sağlık sigortası primi borcu silinecektir. Eğer sigortalının gelir testi sonucunda ailede fert başına düşen geliri 400 TL ile 1.202 TL arasında çıkarsa bu defa prim tahakkuku aylık 48 TL üzerinden yapılacağından bunun üzerinde tahakkuk ettirilen prim borcu silinecek ve yeniden bulunan prim, af kapsamında değerlendirilerek yapılandırılacaktır. Bu itibarla genel sağlık sigortası borcu olan tüm sigortalılarımız mutlaka yeniden gelir testi yaptırarak af kanunundan yararlanmak için 30.04.2015 tarihine kadar SGK' ya müracaat etsinler.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.