e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
İbrahim GÜLER -SMMM

Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmelerinde Açılan Defter Noter Tasdik Bilgilerinin Güncellenmesi


İbrahim GÜLER -SMMM

  Adana, 20.01.2015

İbrahim GÜLER *
Adana SMMM Odası Vergi Mevzuatı

İnceleme Komisyonu Başkanı
Bağımsız Denetçi

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasındaki "İnternet Vergi Dairesi" bölümünde 03.01.2014, 15.01.2014 ve 20.02.2014 tarihlerinde,Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinde açılan, defterlerin noter tasdik bilgileri ile ilgili  duyurularda bulunmuştu.

20.02.2014 tarihli yapılan son duyuruya göre:

1) Daha önce, internet ortamında doldurulan (noter, defter tasdik bilgilerinin açılmamış olduğu) "Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin" yeniden doldurulmasına gerek yoktur.

2) İnternet ortamında daha önce doldurulmuş olan "Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmeleri"ne girilerek, yeni açılan defter bilgileri bölümüne doğrudan, 2014 yılına ilişkin olarak tasdik ettirilen sadece, yevmiye defteri, işletme defteri ve serbest meslek kazanç defterlerinin noter bilgileri girilecektir. Bunun için herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Ancak, noter bilgilerinin her yıl güncellenmesi gerekmektedir.

3) 2014 yılı defter bilgilerini güncelleyenler, herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın 2015 yılı defter bilgilerini de güncelleyeceklerdir. Bu güncellemeler her yıl bu şekilde yapılacaktır.

Güncelleme için:

* GİB internet sitesine gir,

* İnternet vergi dairesi,

* Kullanıcı kodu-parola-şifre,

* Bilgi girişi,

* E-Beyanname yetki bilgileri,

* Yeni e-beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi defter bilgi girişi,

* Defter bilgileri bölümüne;

 * Defterin dönemi,

* Defterin çeşidi (yevmiye, işletme, serbest meslek kazanç defteri) 

    * Defterin tasdik tarihi,

* Noter T.C numarası,

 * Noter tasdik yevmiye numarası.

  (*) Makalenin amacı, konuyla ilgili genel bilgi vermektir. Yazar, makalenin hatasız olduğuna güvence vermez. Okuyucunun, bu bilgi ve yorumlarla yetinmeyerek konuyu derinlemesine araştırmasını veya konuya hakim profesyonel bir danışmana başvurmasını tavsiye eder.     

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.