e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

PRİM BORCU OLANLAR DİKKAT; AFTA SON VİRAJ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Değerli okurlarım, sigortalıların ve işverenlerin gündemini uzun zamandan beri meşgul eden prim affının son başvuru tarihine artık günler kaldı. Yani başvuru için son viraja girildi. Malumunuz prim affında Kanun, iki ayrı başvuru tarihi belirlemişti. Birinci tarih, genel sağlık sigortası prim borcu olan sigortalılar için belirlen son başvuru tarihi idi ve bu tarih geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi 30.04.2015 tarihinde sona erecek.

İkinci tarih, genel sağlık sigortası primi dışında kalan tüm prim borçları için belirlenen son başvuru tarihiydi ve bu tarih 02.02.2015 tarihinde sona eriyor.

Artık af için son başvuru tarihinin, sonraki bir tarihe ertelenmesi mümkün gözükmemektedir. Çünkü yasa ilk yürürlüğe girdiğinde genel sağlık sigortası prim borçları dışındaki diğer tüm prim borçları için son başvuru tarihini 31.12.2014 tarihi olarak belirlemiş ve Bakanlar Kurulu bu tarihi, Yasanın kendisine verdiği süre kadar uzatmıştı. Bundan sonra Bakanlar Kurulunun son başvuru tarihini bir daha uzatma yetkisi bulunmamaktadır. Bu itibarla SGK' ya prim borcu olan hem işverenlerin hem de sigortalıların yukarıda belirttiğim son başvuru tarihlerini dikkate alarak Kanunun kendilerine verdiği bu önemli haktan yararlanmak için mutlaka af başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

AFFA BAŞVURMANIN YARARLARI;

Prim borcu olan hem işverenlerimiz hem de sigortalılarımız, bir defa affa müracaat etmekle prim borçları azalacaktır. Hele hele prim borcu çok önceki yıllara aitse borcun çoğu zaten gecikme zammı ve gecikme cezalarından oluşmaktadır. Af kapsamında müracaat edilmesi halinde borcun yekununu oluşturan gecikme zammı ve gecikme cezası silineceğinden sigortalı ve işverenlerin prim borçları da azalmış olacaktır.

Aftan yararlanmanın işveren ve sigortalılara sağladığı tek avantaj prim borçlarının azalması değildir.Bunun yanında  prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayan 4/b (Bağ-Kur) ve primlerini kendileri ödeyen sigortalılar ile genel sağlık sigortalılarının, kendileri ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yapılandırma için müracaat etmelerinin yanında, borçlarını yapılandıkları tarihten sonraki cari aylardan 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi gerekmektedir. 

Ayrıca borçlarını yapılandıran işverenler, borcu yoktur yazısı alabilecek, bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerine uğramayacak ve beş puanlık indirim dahil teşviklerden yararlanabileceklerdir.

SORU;

Mustafa bey, 4 aylık emekli hemşireyim. Bir işyerinde çalışıyorum. Şimdi özel bir hastanede de işe başlayacağım. Yeni giriş yapılırken problem yaşar mıyım? Şu an ne yapmam gerek bilemiyorum. Emekliler iki özel yerden destek primi ödeyerek çalışabilir mi? .Yardımcı olabilir misiniz...TŞK ederim .Esra SARI

CEVAP:

Esra hanım;
Emekli bir kişi bir işverenin yanında sigortalı olarak çalışırsa işverenden aldığı ücret üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilir. Sosyal güvenlik destek primi emekli sigortalının emekli maaşından kesilmez. Eğer emekli, birden fazla işyerinde çalışıyorsa çalıştığı işverenlerin tamamı size ödedikleri ücret üzerinden sosyal güvenlik destek primi ödemek zorundadırlar. Örneğin emekli  iki işyerinde çalışıyorsa ve her birinden de 1000 TL ücret alıyorsa her iki işverende ayrı ayrı ödedikleri 1000 TL üzerinden sosyal güvenlik destek primini SGK' ya yatırmak zorundadır.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.