e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Tarım Sigortasında Emeklilik Şartları ve Eşten Sağlık Yardımı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  SORU; Merhaba Mustafa bey, ben  devlet memuruyum.  Eşimi tarım Bağ -Kur  yaptırmak istiyorum. Size birkaç sorum olacak cevap verirseniz sevinirim.

1. Eşim Tarım Bağ-Kur' a kayıt yaptırdıktan sonra yine benim üzerimden sağlıktan faydalana bilecek mi?
2. Yılda 180 gün prim ödüyoruz ama yine sigortalılık süresi bir yıl için tam yatmış yani 360 gün olarak hesaplanıyor ve 3600 günü 10 yılda 7200 günüde 20 yılda tamamlamış oluyor muyuz. 
Şimdiden teşekkürler...Metin On

CEVAP:

Metin Bey;
Eşiniz Tarım BAĞ-KUR sigortalısı olması halinde kendi sigortalılığından dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır.
Şu an da ülkemizde uygulanan sosyal güvenlik kanunu kapsamında sigortalıların tamamı ister devlet memuru olsun isterse tarım sigortalısı olsun aynı şartlarda ve aynı nitelikte sağlık hizmeti almaktadırlar. Yani her iki sigortalıda SGK' nın sözleşmesi olan özel hastaneler ile devlet, eğitim ve üniversite hastanelerinden sağlık yardımını aynı şartlarda almaktadır. Onun için eşinizin sizin üzerinizden sağlık yardımı almasının artık hiç bir esprisi bulunmamaktadır.
Tarım sigortalıları bu yıl için 22 gün üzerinden prim ödeyerek her ay 30 hizmet günü kazanmaktadır. Prim ödenecek gün 30' a tamamlanıncaya kadar her yıl bir gün şeklinde artacaktır. Örneğin gelecek yıl, 23 gün üzerinden prim ödeyeceklerdir. Eşiniz, 20 yıl prim ödeyerek 7200 günü tamamlayacaktır. Diğer sigortalılardan tek avantajı önümüzdeki 9 yıla kadar her ay diğer sigortalılardan daha az prim ödeyecek olmasıdır.

ÖĞRENCİLERE ÇIKAN GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORCU;

 SORU; Ben 1 aralık 1994 doğumluyum. Bu sene dershaneye gidiyorum. Sınavlara tekrar hazırlanıyorum. Bu sağlık sigortası kanununu da arkadaşlardan yeni öğrendim. Bugüne kadar boşa borçla mükellef olmuşum. Bu borcu nasıl sildirebilirim? Dilekçe vermem yeterli mi? Yoksa onu ödemek zorunda mıyım? Hiç sağlık hizmeti almadığım halde. Cevabınıza göre hareket edeceğim.Teşekkürler. Enes Pınar

CEVAP:

Enes bey;
Sağlık hizmeti almamış olsanız bile Liseyi bitirdiğiniz tarihi takip eden 3 aydan sonra eğer 18 yaşından da büyükseniz, genel sağlık sigortalısı sayılmaktasınız ve  adınıza genel sağlık sigortası primi borç olarak tahakkuk ettirilmektedir.
Bu borcu sildirmeniz mümkün değildir. Ancak şu anda başvurusu devam eden aftan yararlanarak borcunuzu azaltabilirsiniz.
En kısa zamanda bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına giderek gelir testine tabi tutulmanız gerekmektedir. Gelir testini yaptırmaz iseniz prim borcu çıkmaya devam edecektir. Gelir testinde, ailede fert başına düşen geliriniz asgari ücretin 1/3 den daha düşük çıkarsa prim ödemeden genel sağlık sigortalısı olur ve sağlık hizmetleri de alabilirsiniz. Yoksa geliriniz asgari ücretin 2 katı sayılarak prim borcu çıkmaya devam eder. 
Bundan önceki borcun silinmesi mümkün değildir. 

Mustafa Keskin

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.