e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

PRİM YAPILANDIRMANIN BOZULMASININ ŞARTLARI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik prim yapılandırmasının (AF) başvurularının sona ermesinden hemen sonra basına yaptığı açıklamada, yapılandırmaya 2 milyondan fazla başvurunun olduğunu ve borcu olan sigortalı ve işverenler tarafından 32.5 Milyar TL tutarındaki prim borcunun  yeniden yapılandırıldığını belirtti. Prim yapılandırması önemli avantajlar sunmaktaydı. SGK' nın hedefinin ne olduğunu bilmiyorum ancak miktara baktığımızda yapılandırmanın hedefe ulaştığını söyleyebiliriz. Bu yapılandırmanın SGK açısından anlamlı olabilmesi için müracaat sayısının hiç bir anlamı bulunmamaktadır. Yapılandırma ancak ödemelerin süresinde yapılması ile anlamlı hale gelecektir.

Bu itibarla belirtmek isterim ki SGK' ya borcu olan işveren ve sigortalıların, yapılandırma kapsamındaki prim borçlarının ilk taksitini 2 Mart akşamına kadar yatırmaları gerekmektedir. Bu tarih önemli bir tarih olduğu için yapılandırmaya başvuran işveren ve sigortalılarımızın ödeme yapmaları için hazırlıklarını yapmalarında yarar bulunmaktadır. Çünkü büyük avantajlar sağlayan ve borçları azaltan bu yapılandırmada ödenmeyen taksitler yapılandırmanın bozulmasına neden olacaktır.

YAPILANDIRMANIN BOZULMASININ ŞARTLARI;

Prim borcu olup ta yapılandırmadan yararlanan sigortalı ve işverenlerin borçları, bazı borçlular açısından %80 oranlarında azaldı. Borçlular açısından bu büyük bir avantaj. Yapılandırma ile sadece borçların azalması yönünden avantaj sağlanmadı. Borçlarını yapılandıranlar, prim borçlarını süresinde ödemeye devam ederlerse sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecekler. İşverenler haciz ve icra kıskacından kurtulacaklar.  Onun için taksitleri mutlaka zamanında ödemeye gayret etmek gerekmektedir. Yasa yapılandırmaya başvuran işveren ve sigortalılara bir mali yıl içinde iki taksit ödememe hakkı verdi. Yani bir mali yıl içinde iki taksit ödenememişse yapılandırma bozulmayacak ancak ikiden daha fazla taksit ödenmemesi halinde yapılandırma bozularak borç eski haline dönecektir. Burada mali yıldan anlaşılması gereken 01.01 ile 31.12 arasıdır.  On sekiz eşit taksitle borçlarını yapılandıran bir kişi her yıl için 2 taksitini ödemeyerek toplamda 6 taksit ödemese ve son taksit vadesinde ödemediği tüm taksitleri ödemiş olsa yapılandırması bozulmaz. Ancak 2015 yılında 3 taksitini ödememişse yapılandırması otomatik olarak bozulur.

Taksit ödeme sürelerindeki cari primlerini de  işveren yada sigortalılar süresi içinde ödemeleri gerekmektedir. Cari primlerin süresi içinde ödenmemesi halinde de yapılandırma bozulacaktır. Borçlanma taksitlerinin ve cari primlerin eksik ödenmesi de bozulma nedeni sayılmaktadır.

SORU;

 Mustafa bey;

Ben SSK(4/A) sigortalısı olan bir işçiyim. Kendi adıma bir iş yeri açılışı var. Yalnız aynı iş yerinde çalışmaktayım. İşyerinde her hangi bir çalışanım yok. Bağ-Kur'a baş vuru yapmama gerek var mı? Ayrıca kendim iş yerinde görünmediğimden SSK çalışanı buldurmak zorunda mıyım? 

Şimdiden teşekkür ederim. Fiğen Denim 

CEVAP:

Değerli okurum.
Sorunuzu tam anlayamadım. Ancak konu hakkında genel bilgi vermeye çalışacağım.
Siz başka bir işyerinde SSK(4/A) sigortalısı olarak çalışıyorsanız kendi adınıza açtığınız işyerinden dolayı BAĞ-KUR (4/B) sigortalısı olmanız mümkün değildir. Ancak siz kendi işyerinizdeki çalışmanızdan dolayı SSK(4/A) sigortalısı olamazsınız.

Siz başka bir işyerinde SSK(4/A) sigortalısı olarak çalışırken kendi işyerinizde eşiniz çalışıyorsa sigortalı bildirmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak eşiniz dışında başka birini çalıştırıyorsanız bu defa çalıştırdığınız kişiyi SSK(4/A) sigortalısı olarak SGK' ya bildirmek zorundasınız.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.