e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Kadınlara Doğum Borçlanması Hakkı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Prim yapılandırması(AF) yasası sadece prim borçlarının yapılandırmasını düzenlemedi aynı zamanda SGK' nın uygulama yasası olan 5510 sayılı yasayla ilgili yeni düzenlemeleri de hayata geçirdi.

Hayata geçirilen yeni düzenlemelerden biri de daha önce sadece SSK(4/A) kapsamında sigortalı olan kadın sigortalılar için getirilen doğum borçlanması hakkının genişletilerek hem Bağ-Kur(4/B) hem de Emekli Sandığı (4/C) sigortalısı olan memurlar içinde hayata geçirilmesidir.

SGK uygulama kanununda borçlanma hakkı, askerliğini yapan erkek sigortalılara, avukatlara, doktorlara, SSK (4/A) lı kadın sigortalılara vb. verilmişken stajyerlik yapan  meslek lisesi öğrencileri ile Bağ-Kur(4/B) ve Emekli Sandığı(4/C) kapsamında sigortalı olan kadınlara verilmemişti.

yapılan bu düzenleme ile Bağ-Kur(4/B) ve Emekli Sandığı(4/C) kapsamında sigortalı olan kadınlarda bu haklarına kavuştular. Şimdi sıra, vicdanen hak etmelerine rağmen hala kanunen bu hakları telim edilmeyen stajyerlik yapan meslek lisesi öğrencilerinde. Seçimden önce bu konuda bir düzenleme yapılması  halinde iktida, hem bir hakkı teslim etmiş olacak hem de seçimde bunun olumlu yansımasını mutlaka görecektir.

BORÇLANMA HAKKI ÜÇ ÇOCUĞA ÇIKTI;

Kadın sigortalılara, doğum borçlanması hakkı  ilk olarak SSK(4/A) kapsamında çalışanlara verildi. Eşitlik ilkesine uygun olmayan bu düzenleme yapılan yasa değişikliği ile giderildi ve şu an artık Bağ-Kur(4/B) ve Emekli Sandığı(4/C) kapsamında sigortalı olan kadınlarda doğum borçlanması yapabilmektedir.

Haksızlığı gider bu yasa düzenlemesi ile aynı zamanda iki çocuk için yapılabilen doğum borçlanmasında çocuk sayısı üçe çıkarıldı. Artık ister SSK (4/A) isterse Bağ-Kur(4/B) ve Emekli Sandığı(4/C) sigortalısı olsun tüm kadın çalışanlar, sahip oldukları üç çocuk için doğum borçlanması yapabilecekler. Şartları taşıyan ve doğum borçlanması yapan kadın çalışanlar, bu hakla en fazla altı yıl yani 2160 prim günü kazanabilecekler. Emekliliğin diğer şartlarını taşıyıp ta prim günü eksiği olanların doğum borçlanması hakkından yararlanmasını tavsiye ederim.

 

BORÇLANILACAK SÜRELER;

Doğum borçlanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu, doğan çocuğun yaşaması ve kadın sigortalının doğumdan sonra borçlanma yapılacak sürelerde sigortalı olarak çalışmasının bulunmamasıdır.

Örneğin borçlanmaya konu doğan çocuk bir yıl yaşamışsa ve bu bir yılda doğum yapan kadının sigortalı çalışması da bulunmuyorsa, sigortalı kadın bu doğum için bir yıllık borçlanma yapabilir.

Başka bir örnekle konuyu açıklamaya devam edersek, sigortalı kadın doğuma konu çocuğun yaşaması şartıyla doğumdan sonra iki yıl sigortalı olarak çalışması da bulunmuyorsa bu iki yılı borçlanabilecektir. Ancak doğumdan sonra çalışmaya yada faaliyetine devam ederse, doğumdan sonraki sürelerde sigortalılığı devam edeceğinden sigortalı olunan bu süreleri borçlanması mümkün değildir.

Borçlanmanın maliyetini ve emekliliğe etkisini başka bir yazımın konusu yapacağım.

SORU;

Mustafa Bey, 

Çocuğumun GSS lısı olması gerekiyor. Açıkçası çocuğuma GSS yerine, isteğe bağlı sigortamı yoksa tarım işçi sigortası yaptırmam mı daha faydalı olur?

Saygılarımla, Yusuf Ertekin

CEVAP

Yusuf Bey;
Oğlunuzun Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında prim ödeme yükümlüsü olabilmesi için Kaymakamlıklarda yapılan gelir testinden geçmesi gerekmektedir. Gelir testi sonucu eğer ailenizin fert başına düşen ortalama geliri, asgari ücretin üçte birinden az çıkmışsa, oğlunuz hiç prim ödemeden GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Eğer ailenizin fert başına düşen ortalama geliri, asgari ücretin üçte birinden fazla ise o zaman GSS yönüyle prim ödeme yükümlüsü olacaktır.
Oğlunuzun prim ödeme yükümlüsü olacağı varsayıldığında burada tercihler devreye girmektedir. Her ne olursa olsun emeklilikte esas alınan şartlardan prim günü ve yaş şartları yıllar itibariyle kademeli olarak arttığından oğlunuzun sigorta başlangıcının yapılmasında ilerisi için fayda bulunmaktadır. Sigorta başlangıcı yapıldıktan sonra ise gelir testi sonucu, aile içindeki fert başına düşen gelir, asgari ücretin iki katından fazla ise bu defa GSS' li olmak yerine isteğe bağlı sigortalı yada tarım sigortalısı  olmak daha avantajlıdır. Bu gün itibariyle tarım sigortasının primi daha düşük olduğundan tarım sigortası yaptırmanız daha avantajlı gözüküyor.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.