e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

DOĞUM BORÇLANMASININ SİGORTALILIK


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  DOĞUM BORÇLANMASININ SİGORTALILIK SÜRESİNE ETKİSİ VAR MI?

Geçen haftaki yazımda ayrıntılı olarak açıklamama rağmen önemine binaen tekrar etmek gerekirse, artık doğum borçlanmasını sadece SSK(4/A) lı kadın sigortalılar değil aynı zamanda Bağ-Kur(4/B) ve Emekli Sandığına (4/C)  tabi kadın sigortalılarda yapabilecekler.

Doğum borçlanması talebinde bulunmadan  önce doğum borçlanması yapmanın, kadın sigortalılara emeklilik yönünden avantajlar getirip getirmediğine bakmak gerekmektedir. Emekli olmak için gerekli olan prim gününü doldurmuş ancak yaş veya sigortalılık süresini doldurmamış kadın sigortalıların doğum borçlanması yapmalarına gerek yoktur. Çünkü doğum borçlanmasının sigortalılık süresine hiç bir katkısı bulunmamaktadır. Doğum borçlanması yapacak kadın sigortalı, doğum borçlanmasını, ilk sigortalı olduğu tarihten sonraki doğumlar için yapabileceğinden sigortalılık süresini geriye doğru götürmeyecektir. Örneğin 1998 yılında doğum yapan kişi ilk defa sigortalı olarak 2000 yılında çalışmaya başlamışsa 1998 yılındaki doğum için borçlanma yapamayacaktır. Bu itibarla da borçlanma süresi kadar, sigortalılık süresi geriye gitmeyecektir. Yani sigortalının başlangıç tarihi 2000 yılındaki ilk defa sigortalı olduğu tarih olacaktır. Sigortalı başlangıç tarihi geriye doğru gitmediğinden emeklilikte dikkate alınan yaş şartı ve sigortalılık şartına etkisi olmayacaktır.

DOĞUM BORÇLANMASININ MALİYETİ NE KADAR?

Doğum borçlanması yapacak kadın sigortalının öncelikle prim gününe ihtiyacı olması gerekmektedir. Sigortalı, borçlanma yapmak için gerekli olan tüm şartları taşıyan  doğumlarının tamamını borçlanmak zorunda değildir. ilk sigortalı olduğu tarihten sonra üç doğum yapmış ve çocuklarının üçü de yaşıyor olsa ve sigortalı kadın, doğumdan sonraki iki yılda da çalışmamış olsa, yani üç doğum içinde borçlanma hakkı bulunsa bile sadece bir doğumunu borçlanabilir. Yada bir doğum için borçlanma hakkı, iki yıl olmasına rağmen prim günü ihtiyacı sadece üç yüz  gün ise sadece ihtiyacı olan üç yüz günü borçlanmak isteyebilir.                                                                           Sigortalı  kadın doğum borçlanması yapmak  için hem borçlanacağı süreyi hem de hangi kazanç (asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasındaki bir miktarı belirleyebilir) üzerinden borçlanma yapmak istediğini yazılı talep formunda belirterek başvurusunu SGK' ya yapar.  Belirlenen aylık kazanç, her ay, 30 gün kabul edildiğinden 30'a bölünür ve günlük kazanç bulunur. Günlük kazancın %32 si borçlanmaya esas primi oluşturmaktadır.                                               Örneğin; 4 yıllık doğum borçlanma yapacak bir sigortalı, başvuru formunda  eğer asgari ücret üzerinden borçlanma yapacağını belirtmişse, asgari ücretin günlük miktarı (1.2015,50/30) 40,05-TL olduğundan, bu miktarın %32 sine denk gelen 12.81-TL ,günlük prim ödemek şartıyla toplamda 18.447-TL ( 12.81 TL x 1440 gün) ödeyerek doğum borçlanması yapabilir.

Sigortalı bu miktarı 1 ay içinde ödemek zorundadır. Bu süre içinde ister defaten isterse pey der pey ödememesi halinde borçlanması iptal edilir. Borçlanmasının iptal edilmesi, sonraki tarihlerde aynı doğum için borçlanma talebinde bulunmasına engel değildir.Doğum borçlanması yapılacak sürede, Genel Sağlık Sigortası primi ödeyenlerin prim oranları %32 yerine %20 olarak uygulanır.

SORU;

Merhaba hocam. Benim kardeşim bugün SSK' ya gitmiş.  Demişler ki üstüne      2. 000 TL borç gözüküyor. Kaymakamlığa gidip kağıt almasını istemişler. Bu arada kardeşim liseyi bitiremedi. Okuldan atılmıştı, dışarıdan bitirdi, bizimde bilgimiz yoktu. Bu çıkan borçla ilgili acaba bilgi verme şansınız var mı? Teşekkürler, iyi günler. İsmini vermek istemeyen bir okuyucu.

CEVAP:

Değerli okurum;
Orta öğrenime devam eden öğrenciler 20 yaşına kadar anne ve babası üzerinden Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar. Eğer 18 yaşını bitirdikten sonra orta öğrenimlerini bırakırlarsa bu defa 20 yaşına gelip gelmediklerine bakılmaksızın yada 20 yaşından sonra artık anne ve babalarının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar. Kardeşinizde bu kapsamda sağlık hizmetlerini artık anne ve babanız üzerinden alamayacak konumda ise kendi adına Genel Sağlık Sigortası tescili yapılmış demektir. SGK kardeşinize genel sağlık sigortası prim borcu çıkarmış gözüküyor. Ama şanslısınız 30.04.2015 tarihine kadar kardeşiniz bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlığına başvurarak gelir testine tabi tutulursa ve gelir testi sonucu ailenin fert başına düşen geliri 400 TL nin altında çıkarsa çıkan prim borcu silinir. Eğer aile içinde fert başına düşen gelir 400 TL- 1202 TL arasında çıkarsa bu defa çıkan prim borcu azalır. Yukarıdaki tarihi geçirmeden işlemlere başlamanızı tavsiye ederim.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.