e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunuzu Sildirebilirsiniz


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 SGK, genel sağlık sigortasının zorunlu olarak uygulandığı tarihten sonra, gelir testi yaptırmayanları otomatik olarak tescil etti ve aile içindeki fert başına düşen gelirlerinin  asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olduğunu kabul ederek genel sağlık sigortası primlerini, asgari ücretin %12 si olarak tahakkuk ettirdi.  SGK tarafından resen Genel Sağlık Sigortalısı  tescili yapılmış olan vatandaşlardan gelir testine hiç başvurmamış olanlardan, 31.03.2015 tarihine kadar gelir testine başvuran kişilerin Genel Sağlık Sigortası Primlerinin, yapılan gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirileceği af yasasıyla düzenlendi.

Bu düzenlemeden şunu anlamamız gerekiyor. Gelir testine başvurmadığı için SGK tarafından, ailede fert başına düşen gelirleri asgari ücretle asgari ücretin 2 katı arasında olduğu değerlendirilerek, tescil başlangıcından beri 144,18 TL üzerinden prim ödeme yükümlüsü olan kişilerin, 31.03.2015 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı nezdinde yaptıracakları gelir testi sonucunda aile içindeki fert başına düşen gelirleri asgari ücretin 1/3 ü ile asgari ücret arasında  çıkması halinde  söz konusu prim miktarı, tescil başlangıcından itibaren aylık 48.06 TL ye düşürülecek, şayet fert başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden daha az çıkarsa bu durumda tahakkuk etmiş ve edecek bütün prim borçları  sıfırlanarak prim borcundan muaf tutulacaklardır. Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescili yapılmış olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı nezdinde Gelir Testine müracaat etmemiş olan vatandaşlarımızın, söz konusu haktan faydalanabilmeleri için, 31.03.2015 tarihinden önce İlçe Kaymakamlıklarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına," Gelir Testi" için müracaat etmelerinde  fayda bulunmaktadır.

SORU;

Mustafa Bey;

SGK bana genel sağlık sigortası borcu çıkarmış, bu yüzden sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum. Genel sağlık sigortası borcumu ödemeden tarım sigortalısı olabilir miyim? Tarım sigortası olmam halinde tarım sigortalılığımdan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim? Ayşe Gül

 

 

 

 

CEVAP;

Ayşegül Hanım;
SGK' ya genel sağlık sigortasından kaynaklı prim borcunuz varken tarım sigortalısı olmanıza engel bir durum yoktur.
Tarım sigortalısı olmanız halinde hem sigortalılığınız sağlanmış olur hem de genel sağlık sigortalısı olarak sağlık yardımlarından yararlanırsınız. Tabi tarım sigortalısı olmanızdan kaynaklı primleri zamanında ödemek koşuluyla. SGK sistemi her sigortalılık türüyle ilgili ayrı sağlık aktivasyonu yapmakta olduğundan siz tarım sigortalısı olarak prim ödeme yükümlülüklerinizi yerine getirdiğiniz müddetçe sağlık hizmetlerinizin aktivasyonu tarım sigortalılığından sağlanacağından, sağlık hizmetlerini tarım sigortalılığınız nedeniyle almaya hak kazanacaksınız.
Ancak bu durum sizin genel sağlık sigortasından kaynaklı borcunuzu ortadan kaldırmaz. SGK bir af olmadığı müddetçe genel sağlık sigortasından kaynaklı prim borcunuzun üzerine gecikme zammı ve gecikme cezası uygulamaya devam edeceğinden buradaki prim borcunuz gün geçtikçe artacaktır.
Ancak Hükümet 31 Mart 2015 tarihine kadar size bir hak verdi ve şans tanıdı. Bu şanstan yararlanmanızı tavsiye ederim. 31 Mart 2105 tarihine kadar bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına baş vurarak gelir testinden geçmeniz halinde belki genel sağlık sigortası prim borçlarından kurtulabilirsiniz.


Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.