e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Ev Hizmetlerinde Çalışanları Sigortalı Yapmak Zorunludur


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Düzenleme      01 Nisan 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile mevcut uygulamadaki katı ve ne anlama geldiği  pek anlaşılmayan mevzuat daha esnek ve anlaşılabilir hale geldi. Mevcut uygulamaya esas ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili düzenleme 5510 sayılı Yasanın" sigortalı sayılmayanlar" başlıklı  6. maddesinin (c) fıkrasında yapılmıştı. Bu fıkraya göre ev hizmetlerinde sürekli ve ücretle çalışanların sigortalı olması gerektiği belirtilirken aksi manada ev hizmetlerinde sürekli çalışmayan yada ücret almadan çalışanların sigortalı olmayacağı düzenlenmişti. Tartışmada tam, sürekli çalışma nedir ne değildir konusunda çıkıyordu. Bu tartışma süre dursun,  ev hizmetlerinde çalışanlar, sigortalı olarak SGK' ya çoğu zaman bildirilmiyordu. SGK bu aşamada iki şeyden birini yapmak zorundaydı. Ya sürekli işin tanımını yapacaktı  yada daha detaylı bir ayrım yaparak ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığını sağlayacak yeni bir düzenleme yapacaktı. Kurum ikincisini yaparak uygulamayı  değiştirdi. Bu değişiklikle beraber aynı evde 10 günden fazla çalışanların bildirimi de daha kolay bir hale getirildi. Bununla birlikte, yanında 10 günden daha fazla ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran işveren, primlerini zamanında ödemesi halinde 5 puanlık indirimden de yararlanacaktır.

EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN AZ ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞI;

Yeni düzenleme ile ev hizmetlerinde aynı kişinin yanında 10 günden daha az çalışılmışsa sadece iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı olma hakkı getirilmiştir. Yani ev hizmeti yapan kişi aynı kişinin yanında ayda 9 gün çalışıyorsa ve diğer çalıştığı yerlerle beraber ay içindeki çalışması çalıştığı her bir kişinin yanındaki çalışması 9 günden fazla olmamak üzere 28 gün olsa bile sadece iş kazası ve meslek hastalığı yönüyle sigortalı olması gerekmektedir.

Bu düzenleme ile aynı kişinin yanında 10 günden daha az ev hizmetlerinde çalışanlar da  artık sigortalı olacaklardır. Ama bunların bildirimi ve sigortalılıklarının nasıl tesis edileceği SGK tarafından çıkarılan tebliğ ile  belirlenmiştir. Tebliğdeki düzenlemelerin detayını daha sonraki yazılarıma konu yapacağım. Detaya girmeden SGK' ın yeni düzenleme ile, bildirimler ve prim yatırma işlemlerini daha kolay ve pratik olsun diye, ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili yeni bildirim ve prim ödeme metodunu getirdiğini söylemekle yetineyim.

Ev hizmetlerinde aynı evde 10 günden az çalışanlar için sadece iş kazası ve meslek hastalığı primleri, ev sahiplerince asgari ücretin % 2’si oranında ödenecektir. Çalışanlar, istemeleri halinde adlarına % 2 oranında prim ödenen ay için, 30 gün üzerinden emeklilik ve sağlık primini asgari ücretin % 32,5’i üzerinden ödeyebilecektir. Emeklilik ve sağlık priminin, iş kazası ve meslek hastalığına ilişkin primin Kuruma geldiği ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Bu süre içinde ödemeyenlerin hakkı düşecektir. Aynı evde 10 günden az çalışanların iş kazası geçirmesi durumunda bunları çalıştıranlar sorumlu tutulmayacaktır.

SORU;

Mustafa Bey;

Kendi isteğimle işten çıktığımda, toplam kaç günlük prim günümün olması lazım ki, SGK' dan kıdem tazminatı alabilir yazısı  alıp, tazminatlı çıkış yapabileyim. Emel Şekerci

CEVAP:

Değerli okurum;
Kıdem tazminatı alarak işten çıkabilmeniz için 15 yıllık sigortalılık süreniz ve 3600 prim gününüz olması gerekmektedir.
Bu şartları taşıyorsanız kendi isteğinizle işten ayrılmış olsanız bile işveren kıdem tazminatı ödemek zorundadır.
Ancak öncelikle SGK' dan kıdem tazminatı alabilir yazısını alıp ondan sonra o yazıyı işverene sunarak işten ayrılmanız gerekiyor.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.