e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İş Kazası Dolayısıyla Borcu Olanlara İyi Haber


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Af yasası yürürlüğe girdikten sonra bu köşeden yazdığım ilk yazımda "Torba yasadaki af düzenlemesinin en büyük eksikliklerinden bir tanesi, iş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla işverenlere çıkarılan rücu borçlarının af kapsamına alınmamasıdır. İş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla işverenlere, tüm işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini alınmış olsa bile çoğu zaman, işverenlere, denetimin yetersiz yapıldığından ve eğitimin yetersiz verildiğinden dolayı inceleme elamanlar tarafından kusur verilmekte ve buna istinaden  borçlar çıkarılmaktadır. Yani işverenler yanlarında çalıştırdıkları sigortalılar için meydana gelebilecek iş kazası meslek hastalığı risklerine karşı primlerini süresinde ödedikleri halde, riskin meydana gelip iş kazası olması halinde, birde kusurlu bulunup rücu borçları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu şekilde çıkarılan borçların büyüklüğünden dolayı mağdur olmuş bir sürü işveren bulunmaktadır. Asıl affın öncelikle bu işverenler için çıkarılması gerekirken bu defa da bu işverenler maalesef unutulmuş görülmektedir. Sorunun daha da büyümemesi için bundan sonra çıkacak torba yasaya mutlaka rücu borçlarının da dahil edilmesi gerekmektedir." diyerek SGK' nın yaptığı haksızlığı düzeltmesi gerektiğini anlatmaya çalışmıştım. SGK hatadan döndü ve af kapsamında olmayan iş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla çıkarılan rücu borçlarını da af kapsamına dahil etti.

AF GETİREN YENİ DÜZENLEME;

İşverenlerin veya üçüncü şahısların, 31.12.2014 tarihine kadar iş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla sigortalıya yönelik fiillerdeki kusurları nedeniyle, kesinleşmiş mahkeme kararı sonucu ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçlarına, kanuni faiz uygulanan sürenin başlangıcından Nisan/2015 ayına kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın  kanuni faizinin tahsilinden vazgeçilir.

İşyerinde meydana gelen iş kazası nedeniyle borç çıkarılan işverenlerin, Temmuz sonuna kadarki üç ay içinde SGK' ya başvuruda bulunmaları, ilk taksiti Ağustos ayı içinde, diğer taksitlerini ise ikişer aylık dönemler hâlinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri gerekmektedir.

Bu konuda büyük mağduriyet yaşayan işveren yada üçüncü kişilerin mutlaka Temmuz sonuna kadar müracaat etmeleri ve bu haktan yararlanmalarında yarar  bulunmaktadır. SGK, geçte olsa üzerine düşeni yaptı ve hatasından döndü, şimdi sıra mağdur olanların buna karşılık vermesinde ve uzatılan elin havada bırakılmamasında.

SORU;

Mustafa  Merhaba; 

Bağ-Kur engelli emeklisiyim. Erken yaşlanmadan 16 yıl hizmetle emekli oldum. Yaşlılık maaşı alıyorum.  SSK (4/A) kapsamında  çalıştığımda maaşımı kestirebilir miyim?  SGK' da  kesilir diyende  var  kesilmez  diyen de  var . Ben kestirmek istiyorum. Posta Gazetesi 01 Ekim 2013 tarihli yazınızda kesilmesini talep edebilirisiniz demişsiniz. Bunu hangi yasaya göre isteyebileceğimizi belirtirseniz memnun  olurum. Çok önemli  Lütfen yanıtlayınız ..  Saygılarımla. Hicri BOZKURT

 

CEVAP:

Hicri Bey;
Özürden emeklilik ayrı bir statü değildir. Sizin de sorunuzun içinde belirttiğiniz gibi yaşlılıktan emekliliktir. Sadece normal yaşlılık statüsündeki  emeklilikten tek farkı özür durumu olması nedeniyle daha kolay şartların isteniyor olmasıdır. Yani tabiri caiz ise pozitif ayrımcılık hali vardır. Yaşlılık maaşını kestirerek çalışma 5510 sayılı kanunun 30. maddesinde düzenlenmiştir.
Posta Gazetesindeki köşemde çıkan yazımı gayet doğru anlamışsınız. Yaşlılık maaşını kestirerek çalışmanızda hiç bir problem bulunmamaktadır. Gönül rahatlığıyla çalışabilir ve maaşınızın kesilmesini talep ederek tüm sigorta kollarına tabi prim ödeyebilirsiniz.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.