e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İŞ KAZASI BORÇLARINA AF ÇIKTI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Malum ülkemizde hem vergi borçlarına hem de SGK prim borçlarına belli aralıklarla af getiriliyor. Sıklıkla çıkan afların sakıncalarını ve SGK prim borçlarına getirilen afların diğer aflardan farklılığını başka yazılarımda konu edinmiştim. Bu günkü yazımda konunun bu yönünü ele almayacağım. Ancak bolca yapılan bu aflar yasalaşmadan önce kamuoyunda çokça konuşulur ve kamuoyu hazır olduktan sonra çıkarılırdı. Yani af yasası çıktığını sağır sultan bile duyardı. Bir de bunun üzerine hem SGK hem de Vergi Daireleri tüm yurtta ve medyada afla ilgili bilgilendirmeler yaparlardı. Bu bilgilendirmelerin de çok büyük faydaları görülür, rekor sayılabilecek başvurular yapılırdı.

İş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla işverene ve üçüncü kişilere çıkarılan rücu borçlarına da af getirildiğini geçen haftaki yazımda detaylı olarak bahsetmiştim. Ama görüyorum ki Yasa çıkalı 10 günden fazla bir süre geçmesine rağmen işverenler nezdinde  bu konuda af  getirildiğinin kimse farkında bile değil. Eğer başvuru süresinin sonuna kadar borcu olan işveren yada üçüncü kişiler bilgilendirilmezse bu affın amacına ulaşması mümkün gözükmemektedir.

Bunun için en büyük görev SGK' ya düşmektedir. Hem merkezden görsel ve yazılı medya kullanılarak hem de yerelde ilgili kişiler bilgilendirilerek mağdur olan kişilerin bu af yasasından yararlanması için gerekli bilgilendirme yapılmalıdır.

ADANA SGK İL MÜDÜRÜNE TEŞEKKÜR;

Bu konuda Adana SGK İl Müdürlüğü çok güzel bir uygulama başlattı. İş kazası ve meslek hastalığından dolayı borcu olan işveren ve üçüncü kişilerin dosyaları  çıkarılıp  dosya sahipleri hem yazılı hem de sözlü olarak bilgilendirecekler. Adana' ya yeni atanan İl Müdürümüz sayın Bilal Canbolat bu yönde bir çalışmayı başlattığını bizlere iletti. Adanabağlamında bu sorun bu şekilde çözülüyor olsa da SGK Başkanlığı tüm illeri Adana il müdürlüğünü örnek göstererek bu yönüyle çalışma yapmaya zorlamalıdır. SGK Başkanlığı konuyu ciddi bir şekilde takip ederse bu işten hem SGK hem de işverenler kazançlı çıkar. İşverenler borçlarını daha kolay bir şekilde ödeme fırsatı bulurken SGK' da alacaklarını daha kolay bir şekilde tahsil etmiş olur.

SGK Başkanlığı mahkeme dosyalarında da kurtulmak istiyorsa çıkan kusur oranlarına işverenlerin itiraz etmeyeceklerine dair taahhüt vermeleri şartıyla mahkemesi sonuçlanmamış olsa bile işverenler ve üçüncü kişileri bu aftan yararlandırılmalıdır. İkincil mevzuat bu şekilde çıkarsa  SGK hem tahsilatını arttıracak hem de mahkeme dosyalarından kurtulacaktır.

ADANA SANAYİ ODASI BAŞKANINA TEŞEKKÜR;

Adana Sanayi  Odası Başkanımız Sayın Zeki Kıvanç bey İş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla işverenlere ve üçüncü kişilere çıkarılan rücu borçlarının af kapsamına alınması ile ilgili hem Çalışma Bakanı nezdinde hem de TOBB nezdinde ciddi çalışmalarda bulundu. Zeki Kıvanç beyin bu affın çıkmasında büyük emeği bulunmaktadır. İşverenlerin her sorununda olduğu gibi bu sorunlarının hallinde de canla başla çalıştığı için Sanayi Odası başkanımıza sanayicilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de bir haksızlığı ortadan kaldırdığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza.

S ORU;

Merhaba Mustafa bey 
Ben bir stajyer öğrenciyim 3 gün rapor aldım işyeri raporlu günlerimi kesiyor, onu nasıl ve nerden alabilirim? Ali Aydın

CEVAP:

Ali Bey;
Stajyer öğrenciler, iş kazası, meslek hastalığı bakımından sigortalı sayıldıklarından sadece iş kazası geçirmeleri yada meslek hastalığına yakalanmaları halinde SGK Kanununda sayılan haklardan ve ödemelerden yaralanırlar. Stajyer öğrenciler hastalık bakımından sigortalı sayılmadıkları için, raporlu oldukları sürelerde kendilerine staj yaptıkları işverenler tarafından yapılan ödemeler raporlu kalınan gün kadar eksik ödenirken eksik ödenen ücretler dolayısıyla SGK' dan geçici iş görmezlik talebinde bulunulamaz. Çünkü SGK geçici iş göremezlik ödemesini hastalık sigortası primi ödenen sigortalıların raporlu geçen günleri için yapmaktadır.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.