e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İş Kazası Olmayan İşyerleri Daha Az Prim Ödeyecek


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 İşyerlerinde meydana gelen kazalar hem sigortalı ve ailelerini hem işverenleri hem de devleti(SGK)  olumsuz olarak etkilemektedir. İşyerlerinde kazaların oluşmaması için Avrupa standartlarında kanuni düzenlemeler de yapılmış olmasına rağmen maalesef istenilen mertebede bir sonuç alınamamaktadır. Bir taraftan hem insanlarımız zarar görürken hem de milli servetimiz kaza olayları dolayısıyla heba olmaktadır. Sadece yasal düzenlemelerle ve cezalarla bu işin çözülemeyeceğini anlayan devletimiz bu defa teşvik uygulamasını hayata geçirerek iş kazaları olaylarını azaltmaya çalışmaktadır. Bu anlamda işsizlik sigortası kanununda  önemli değişikliğe gidilmiştir.

Yapılan yasal düzenleme ile kaza olmayan işyerlerine parasal teşvik uygulaması yapmak  amacıyla çok tehlikeli sınıfta 10'dan fazla çalışanı bulunan ve 3 yıl içerisinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanacak bir kaza meydana gelmeyen  işyerlerine işsizlik sigortası işveren payı, teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 oranında alınacağı hükmü getirilmiştir. Mevcut uygulamada bu oran yüzde 2 dir.

  Bu teşvikten yararlanmak için 3 yıl boyunca iş kazasının meydana gelmediği işyerininçok tehlikeli sınıfta yer alması gerekmektedir. Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri bu teşvikten maalesef yararlanamayacaklardır. Umarım uygulama  daha sonra tehlikeli ve az tehlikeli işyerini kapsayacak şekilde genişletilir. Bu teşvikten yararlanmak için ikinci önemli şart söz konusu çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde 10' dan fazla işçinin çalışıyor olmasıdır.  On çalışanın hesabında Türkiye genelinde birden fazla tescilli çok tehlikeli sınıfta yer alan işyeri bulunan işverenin SSK(4/A) kapsamında çalıştırılan toplam çalışan sayısı esas alınacaktır.

 Ondan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde,  üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmemiş olması da söz konusu teşvikten yararlanmak için karşımıza çıkan üçüncü şarttır. Teşvikten yararlanmak için gerekli olan yukarıdaki şartları taşıyan işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle %1 olarak uygulanacaktır.

Teşvikten yararlanan işyerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan bir iş kazasının meydana gelmesi hâlinde ise  takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilecektir. İşverenler teşvikten yararlanmak için gerekli olan şartları tekrar sağlamaları ve talepleri hâlinde bu teşvikten yeniden yararlanabileceklerdir. Teşvikten yararlanan işverenlerden, işyerinde meydana gelen  iş kazalarını bildirmeyenler, iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren yararlandıkları primleri yasal faizi ile birlikte geri ödeyecekler ve bu teşvikten beş yıl süre ile yasaklanacaklardır.

 SORU;

Merhaba Mustafa Bey;                                                                                                                                     Yersiz ödemelerle ilgili yazınızı Posta Gazetesinde okudum ve bende benzer bir durum ile karşı karşıyayım. Sanayi Bakanlığı Tekno Girişim Sermayesi Desteği kapsamında şahıs şirketi kurdum ve bu destek kapsamında 2 kişi çalıştırmaktayım. Çalışanlarım aynı zamanda üniversitede akademik personel olarak ve mesai dışı görevlendirme ile şirketimde çalışmaktadırlar. Çalışanlarımdan biri öğretim görevlisi diğeri de araştırma görevlisidir. Yani ikisi de Emekli Sandığına tabiler. Nisan/2014  den itibaren çalıştırdığım çalışanlarıma aynı zamanda SSK primlerini de ödemekteyim. Yazınızdaki yersiz ödeme benim içinde geçerli midir? Bundan sonra pirim ödememe gerek var mıdır ve yatırdığım primleri geri almak için ne yapmam gerekir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ramazan Doğan

CEVAP:

Ramazan Bey;
Emekli Sandığına prim ödeyen birisi, başka bir işverenin yanındaki çalışmasından dolayı sigortalı olamaz. Yani siz yanınızda çalıştırdığınız hocaları aslında SGK' ya sigortalı olarak bildirmemeniz gerekmekteydi.
Bundan sonrada bildirmenize gerek yok. Sigorta çıkışlarını yapın ve sigortalı olarak bildirmeyin. Bundan önce yapmış olduğunuz bildirimler, yersiz yapılan bildirim tanımı içine girmektedir.
Hem siz hem de sigortalı olarak bildirdiğiniz hocalar, SGK' ya müracaat ederek, yapılan prim ödemelerinin yersiz yapıldığını belirterek primlerinizi iade isteyebilirsiniz.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.