e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İşverenlerin Yapacağı En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 İşverenler vergi vererek ve çalışanlarını sigortalı bildirerek ülkelerine ve çevrelerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmektedirler. Vergi vermek ve çalışanların sigortalı bildirmesi her işverenin zorunlu olarak yerine getirmesi gereken yükümlülüklerdir. işverenler bunun dışında da bazı yükümlülükleri isteyerek yerine  getirirler. Öğrencilere burs vermek, çalışanlarına sosyal yardımlarda bulunmak, çevrelerindeki fakir fukaraya yardımda bulunmak ilk aklımıza gelen sorumluluklardır. Ancak işverenlerimiz bu sorumluluklarını zorunlu olmamasına rağmen isteyerek yerine getirirler.

Bunların hepsi işverenler tarafından yapılan kutsal faaliyetlerdir. İşverenlerimiz isteyerek yaptıkları bu faaliyetleri çevrelerine ve içinden çıktıkları topluma karşı yapılması gereken bir ödev olarak görmektedirler. İşverenlerimiz tarafından yapılan bu yardımlar sayesinde binlerce gencimiz okuma fırsatı bulmakta ve fakirlerimiz onurları ile yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. Ülkemiz adına sevindirici  olan, bu yardımların artarak devam etmesidir. Çevremdeki işverenlerimizin bu konuda oldukça duyarlı olduklarını sevinerek müşahede ediyorum.

Yukarıda bahsettiğim sosyal sorumluluk içeren faaliyetlerin önemini ve anlamını bilmekle beraber bana göre işverenlerimizin yapacakları en önemli sosyal sorumluluk projesi, okuyan öğrencilerimize staj imkanının sağlanması ve staja gelen çocuklarımıza, stajlarını en güzel şekilde yapmaları için imkanlar oluşturulmasıdır. Staj yaptırmak, yasak savmak amacıyla yapılmamalıdır. maalesef çalışma hayatına atılma eşiğinde olan çocuklarımızın çoğunun işyerlerinde bu şekilde staj yaptıklarına üzülerek şahit olmaktayız. Eğitim ve öğretim sistemimizin içinde bulunduğu durum, uygulamalı eğitim olan stajın anlamını  daha da artırmaktadır.

Stajyer çalıştırma zorunluluğu ile ilgili 2011 tarihinde, 3308 sayılı kanunun 18. maddesinde yapılan değişiklikle olumlu bir düzenleme yapılarak, staj yapacak kişi sayısı için getirilen üst sınır kaldırılmıştır.

Bu önemli değişiklik ile 10 ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler çalıştırdıkları personel sayısının %5 inden az olmamak üzere mesleği ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi yaptırır şeklinde kanun maddesi dizayn edilmiştir.

Onun için en anlamlı sosyal sorumluluk projesini ifa etmek isteyen işverenlerimize, sayıya da takılmadan işyerlerinde, elverdiğince sayıda öğrenciye staj imkanı sağlamaları ve staj yapan öğrencilere en verimli staj sürelerini geçirmeleri için tüm imkanlarını seferber etmelerinin bu ülke ve çevremiz için en iyi sosyal sorumluluk projesi olduğuna inanıyorum.

SORU;

Merhaba;
 Ben bundan 3 ay önce erkek çocuk dünyaya getirdim ve emzirdiğim için çalışamıyorum. Eşimin maaşı şuan bize yetmiyor. Çocuk yardım parası alabiliyor muyum acaba ve süt parası da veriliyor mu her ay. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Melisa Kaplan

CEVAP:

Melisa hanım;
Sorunuzdan doğum yapmadan önce çalıştığınızı ve doğum yaptığınız için işe gidemediğinizi anlıyorum.
Yani hala iş akdiniz devam ediyorsa ve doğum yaptığınız için işe gidemiyorsanız doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta işe gidemediğiniz günler için SGK' dan geçici iş göremezlik parası alırsınız. Bu parayı alabilmeniz için işyerinden çıkmamış olmanız gerekiyor. Eğer doğuma 3 hafta kalaya kadar doktor izniyle çalışmaya devam etmişseniz doğumdan önce çalıştığınız 5 hafta, doğumdan sonraki 8 haftaya ekleniyor.
Çocuğunuz sağ olduğu için emzirme yardımı alabilirsiniz. Kendiniz çalışmıyor olsanız bile eşinizden dolayı emzirme yardımı almaya hak kazanmış durumdasınız.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.