e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İşverenler Tarafından Verilen Ramazan Paketi Prime Tabi Mi?


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Ayni yardımlar ile ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti, ihbar ve kasa tazminat kapsamında  yapılan ödemelerin tamamı prim matrahına dahil değildir. Dikkat edilirse Kanun koyucu prime dahil edilmeyecek ödeme kalemlerini tek tek saymış ve sonuna vb kısaltmasını koymamıştır. Bu kalemlerde yapılan ödemeler her ay sürekli yapılsa bile prime dahil kazançlardan sayılmaz. 

 

Bunun yanında,  Kurumca tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30'unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları, prim matrahına dahil değildir. Bu kapsamdaki ödemelerin, kurumca belirlenen miktarlarından prim alınmazken, kurumun belirlediği miktarı aşan ödemelerden prim alınır.

Yukarıda  belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek üzere yapılan nakdi ödemelerden prim alınır. SGK uygulama Kanunu dışındaki diğer Kanunlarda, yapılan ödemenin sigorta priminden muaf olduğu belirtilse bile SGK, yapılan ödemeden prim alır.

Bu geniş açıklamayla sigortalılara yapılan ödemelerden hangilerinin primden muaf olduğunu açıklamaya çalıştım. Spesifik olarak bir çok sanayicinin ramazan boyunca çalışanlarına yaptıkları ramazan paketi yardımının da bu kapsamda prime esas kazanca dahil olup olmadığını değerlendirmekte yarar bulunmaktadır.

Ramazan yardımlarının nakit olarak yapılması halinde, işverenler tarafından yapılan nakit yardım  ödemelerinin  SGK' ya bildirilmesi ve yapılan ödemeye ait primin yine SGK' ya  ödemesi gerekmektedir.

Ancak  çoğu zaman sözü edilen ramazan yardımları, erzak paketleri şeklinde yapılmaktadır. Bu defa yardımın niteliği değişmekte ve ayni yardım kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayni yardımlar prime esas kazançlar kapsamında sayılmadığından, işverenler tarafından yapılan ramazan paketlerinden dolayı SGK' ya bir bildirim yapılmasına ve prim ödenmesine gerek bulunmamaktadır. 

SORU;

İyi günler, ben bir tekstil firmasında çalışıyorum. Mesai saatleri hafta içi 08.30-18.00 saatleri arasında. Hafta sonu cumartesi 08.30-16.00 saatleri arasında çalışıyorum. Maaşın asgari tutarı banka kanalıyla, diğer kalanını kayıt dışı olarak elden alıyorum.(kayıt dışılık engellenemez mi 1775 TL maaş alıyor tamamını bankaya yatırmıyorlar) Aylık kaç gün mazeret izin hakkım var? Sürekli gündüz çalışmak, kamu da olacak işlerimi engelliyor ne yapmalıyım?  Ayda 1 gün mazeret izni aldım. Eşim ameliyat oldu. Bu bir günlük izni bankaya yatan maaşımdan 1 günlük yevmiyemi kestiler. Kesinti SGK' ya yatan primden de düşüyorlar. Mesai parası vermiyorlar (mesai parası vermeden yevmiye kesebilirler mi?) Ayrıca bu uygulamayı her çalışana yapmıyorlar. Beni bu konuda aydınlatmanızı rica ederim. Melek Sakar

CEVAP:

Değerli Okurum;
Verdiğin bilgilere göre hafta içi mesain 9.5 saat, hafta sonu mesain ise 7.5  saat. Ancak öğle arasında ne kadar süre çalışmadığınızı yazmamışsınız. Eğer 1 saat ara veriyorsanız hafta içi 8.5 saat, hafta sonu da 6.5 saat çalışmış olmaktasınız. Yok öğle arasını 1.5 saat olarak kullanıyorsanız bu defa hafta içi 8 saat, hafta sonu 6 saat çalışmış olmaktasınız.
İş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir bu sürenin üzerinde çalışma yaptırılması halinde ya fazla mesai ödemesi yapılması yada serbest zaman kullandırılması gerekmektedir.
Öncelikle işveren verdiği ücretin tamamını banka kanalıyla işçilerine ödemek ve ödenen ücret üzerinden SGK' ya bildirim yapmak zorundadır. Eğer ödenen ücret üzerinden değil de daha düşük ücret üzerinden SGK' ya bildirim yapıyorsa kanuna aykırı davranıyor demektir. Konu hem SGK' ya hem de Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne şikayet edilebileceği gibi dava konusu da yapılabilir.
Mazeret izni iş kanununda düzenlenmiştir ve kanunda belirtilen mazeretlerin varlığı halinde verilir. Doğum, ölüm, evlenme gibi. Kanunda belirtilen mazeretlerin gerçekleşmemesi halinde mazeret izni verilmez. örneğin Kamu dairelerinde işi var diye mazeret izni verilmez.
Ancak yukarıda açıkladığım gibi işyerinde fazla çalışma yapıyorsanız işverenden bu çalışmaların karşılığında fazla mesai ücreti yerine serbest zaman kullanma talebinde bulunabilirsiniz.
Kanunda belirtilen mazeret izinlerinin dışında alınacak izinlerde işveren ücretten kesinti yapar ve SGK 'ya, ay içinde çalışılan günü eksik bildirir.

MUSTAFA
 KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.