e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Sgk Dan Emeklilere Bir İyi Haber Daha


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Daha önce "emekli çalışanlara müjde" başlığı ile bu köşeden paylaştığım yazımda torba yasa ile emekli çalışanlardan alınan destek prim oranlarında yapılan iyileştirmeyi şu şekilde açıklamıştım; " Hangi statüden olursa olsun emekli iken bir işveren yanında hizmet akdine tabi  ( İşçi) olarak çalışmaya devam eden emekliler, SGK tarafından emekli maaşlarında kesinti yapılmadan çalışmaya devam etmektedirler. Bu şekilde çalışanların sosyal güvenlik destek primleri, işveren tarafından verilen ücretleri üzerinden, hem işveren hem de işçi payı olarak kesilmekte ve işveren tarafından SGK' ya yatırılmaktadır. İşçi konumunda çalışanlar için uygulama, mevcut haliyle yukarıda anlattığım üzere devam etmektedir.

Yine hangi statüden olursa olsun emekli bir kişinin emekli olduktan sonra şirket ortağı yada  vergi mükellefi olarak çalışma hayatına devam etmesi halinde emekli maaşından %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmekteydi. Çıkan torba yasayla kesintiye esas oran değiştirilerek bu kapsamdaki emeklilerde bir maaş artışına gidilmiş oldu. Uygulamada yapılan değişiklikle, emekli iken şirket ortağı veya işyeri sahibi olarak çalışmaya devam eden emeklilerin emekli maaşlarından yapılan %15’lik kesinti %10 oranına düşürüldü. Emekliler lehine yapılan bu olumlu değişiklikle, emekli olduğu halde çalışma faaliyetine devam eden, bu ülke için üretmeye ve istihdam oluşturmaya çalışan emeklilerin emekli maaşlarında %5 oranında ek bir iyileştirme yapılmış oldu."

Bu iyileşmenin yanında SGK sessiz sedasız, bir uygulamasını daha değiştirerek emeklilerin yaşadığı başka bir mağduriyete de son vermiş oldu.

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİNİ HİÇ ÖDEMEYEBİLİRSİNİZ;

Şirket ortaklarının sigortalılığında ticaret sicil kayıtlarının çok önemli bir yeri vardır. Vergi kaydı silinmiş olsa bile ticaret sicil kaydı silinmemiş şirketlerin ortaklarının sigortalılığı, hiç faaliyetleri olmamış olsa bile devam eder. Anlaşıldığı gibi bu kayıtlar sigortalılığa esas kayıtlardır. Ticaret sicilden kayıt silinmeden bazı şirketler için şirket ortaklarının sigortalılığının sona erdirilmesi kanunen mümkün değildir. Belirttiğimiz kapsamda olan şirketlerin ticaret sicil memurluğunca kayıtlarının silinmesi bu şirketlerde ortak olanların sigortalılığının da sonlanacağı anlamına gelmektedir. Gayrı faal bir şirkette ortak olduğu ve prim borcuda bulunduğu için Sosyal Güvenlik Kurumundan sağlık hizmeti alamayan ve sunduğu diğer haklardan yararlanamayan sigortalılar şirket kayıtlarının silindiği tarihten önceki prim borçlarını ödemek kaydıyla sosyal güvelik kurumu tarafından verilen hizmetlerden istifade edebileceklerdir. Kayıt silme tarihinden sonra ise sigortalılıkları sona ereceğinden prim borç tahakkuku yapılmayacaktır.

Normal şirket ortağı sigortalılar için uygulama böyle iken SGK, emekli olup şirket ortaklığı devam ettiği için emekli maaşından destek primi kesilen sigortalılar için uygulama değişikliğine gitti. Şirketin ticaret sicil kaydı devam ediyor olsa bile eğer şirket ticari faaliyette bulunmuyorsa bu defa emekli maaşından sosyal güvenlik destek primi kesilen sigortalı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacağı belgelerle ticari faaliyette bulunmadığını ispatlarsa SGK, sigortalının emekli maaşından yaptığı destek primi kesintisini sonlandıracaktır. Sigortalıların yapmaları gereken ticaret sicilden yada vergi dairesinden alacakları belgelerle şirketlerinin faaliyetinin bulunmadığını ispatlamak olacaktır.

S ORU;

Mustafa Bey merhaba,

Eşimle 1992 yılında şirket ortakları, olarak kurduğumuz limited şirket, eşimin sağlık sorunları nedeniyle işlemediğinden, 2006 yılında maliyece münfesih duruma düşürülmüştür.

Ticaret odasından kapatmadığımız, fakat maliyece münfesih duruma düşen şirket ortağı eşime, 2013 mayıs ayında vefat ettikten sonra, 2004 yılındaki kanun uyarınca; SGK' dan sigortalı destek primi kesintisi adında yaklaşık 15000 TL borç geldi.

Ben şirketi 2014 yılı Şubat ayında ticaret odasından kapattım, bahse konu 15000 TL lik borç bu kapatmadan yaklaşık 1 ay sonra SGK' dan geldi.

2006 yılından sonra maliyece gelire tabi görünmeyen bu şirkete, katkı payı işletilebilir mi?

Geliri olmayan şirketten SGK hangi doğrultuda kesinti yapabilir.

Borcu taksitlendirdim ve ödüyorum konuyla ilgili bir yol varsa bizi bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılarımla. Selma Arık

 

CEVAP:

Selma hanım;
Yaşadığınız problem bir çok insanın yaşadığı ve halan yaşamaya devam ettiği önemli problemlerden bir tanesi. Ancak SGK bu problemi de ortadan kaldırmak için önemli bir adım attı. Emekliler için sigortalılığın devamı konusunda önemli bir kriter olan ticaret sicil kaydını esas almaktan vazgeçti ve ticari faaliyetin devam edip etmediğini esas alacağını, bir düzenlemeyle hayata geçirdi.
Şanslısının yeni düzenleme ile çıkan borçtan kurtulmuş olacaksınız. Yapmanız gereken, vergi dairesinden ve ticaret sicilden alacağınız, borcun çıktığı dönemde şirketin ticari faaliyetinin olmadığına dair yazıyı, SGK' ya ulaştırmanız halinde çıkan borçlar silinecektir.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.