e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Emre KARAOĞLU

Elektronik Tebligat Sistemi


Emre KARAOĞLU

 Gelişen teknolojiyle birlikte kamu kurumları ile vatandaş arasında elektronik bir bağ kurulmaya başlandı. Özellikle de Gelir İdaresi Başkanlığı (maliye) geçtiğimiz son birkaç yılda atağa geçerek, teknolojiyi yoğun şekilde kullanan kurumların başında gelir oldu…

Gelir İdaresi artık mükelleflere göndereceği tebligatları elektronik ortamdan yapacak. Yani halihazırda uygulanmakta olan eski sistemdeki gibi bir tebligatı, ihbarnameyi, bilgilendirme yazısını PTT aracılığıyla günlerce süren bir posta sürecinden geçerek ulaştırmak yerine, mükelleflere sms veya elektronik posta ortamından göndermeyi amaçladığı “Elektronik Tebligat” sistemini 1 Ocak 2016’dan itibaren devreye sokmaya hazırlanıyor.

Artık tüm kurumlar vergisi mükellefi olan şirket ve diğer tüzel kişiliklerle birlikte, gerçek usulde defter tutan 1.ve 2.sınıf mükelleflere yapılacak olan tüm mükellefler elektronik tebligat sisteminden faydalanabilecekler. Bunların dışında yer alan diğer mükellefler (basit usulde defter tutanlar, defter tutmayan çiftçiler) isteğe bağlı olarak bu sisteme kaydolup, maliye ile ilgili tüm tebligatlarını sms veya elektronik posta ortamından almaya başlayabilecekler.

Peki bu sisteme nasıl kaydolunacak? Hemen açıklayalım…

Kurumlar vergisi mükelleflerinin imzaya yetkili müdürleri ve noter onaylı vekâlete sahip olan yetkilileri “Elektronik Tebligat Talep Bildirim Formu” nu doldurup bağlı bulundukları vergi dairelerine bizzat teslim etmeleri halinde sistemden yararlanmaya başlayabilecekler.

Gelir vergisi mükellefleri önceden beri kullanmakta oldukları “İnternet Vergi Dairesi” şifreleri var ise, vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan, internet üzerinden elektronik tebligat sistemine kayıt olma taleplerini başkanlığa gönderip, sistemden yararlanmaya başlayabilecekler. İnternet Vergi Dairesi şifresi olmayanlar ise, yine yukarıda yazdığım gibi “Elektronik Tebligat Talep Formu” doldurarak bizzat bağlı bulundukları vergi dairelerine teslim ederek sistemi kullanmaya başlayabilecekler.

Yine yukarıda saydığım mükelleflerin dışında kalan ve isteğe bağlı olarak elektronik tebligat sistemine kaydolmak isteyen mükellefler ilgili başvuru formu ile vergi dairesine başvurup sisteme kaydolabileceklerdir.

Sisteme 01.10.2015 tarihinden önce kaydolanlara 01.10.2015 tarihinden itibaren, 01.10.2015’ten sonra kaydolanlara ise 01.01.2016’dan itibaren elektronik tebligat yapılmaya başlanılacak. İlgili vergi dairesi mükellefe yapacağı tebligatı, ilgili mükellefin elektronik tebligat adresine ulaştığı günü izleyen 5.günden itibaren ilgili belge teslim edilmiş sayılacak. Örneğin mükellefin elektronik tebligat adresine 1 Eylül günü gönderilen evrak, 6 Eylül günü tebliğ edilmiş sayılacak ve 5 Eylül’den itibaren belge süreli ise süresi işlemeye başlayacaktır. Bir ceza tebligatı yapıldığını varsayalım. Bu ceza ihbarnamesi mükellefe 1 Eylül’de ulaştı ve bu tarihten 5 gün sonra yani 6 Eylül günü tebliğ edilmiş sayılacak, bu ceza için daireye başvurma süresi 15 gün ise en geç 21 Eylül günü, cezanın indirimli olarak ödenmesi için başvurulabilecektir.

Tüm mükelleflerin elektronik tebligata geçtikten sonra vergi dairelerine verdikleri sms veya mail adreslerini belirli tarih aralıklarında kontrol etmeleri gerekeceğinden, sürekli kullanılan cep telefonu ve mail adreslerinin bildirilmesi faydalı olacaktır.

Elektronik tebligat sisteminin tüm vergi mükellefleri ve özellikle muhasebe mesleği mensuplarına hayırlı olması dileklerimle, bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın…

Emre KARAOĞLU

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.