GÜNCEL HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ SGK
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Genel Sağlık Sigortası Borcunun Silinmesinde Son Viraj


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Bakanlar Kurulu Kararına göre;  Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayanlar  için gelir testine son başvuru süresi 30 Eylül 2015’e kadar,  Genel sağlık sigortası prim borcu olanların  prim borcunu yapılandırmaları için SGK' ya son başvuru süresi 02 Kasım 2015’e kadar,  Borçlarını yapılandıranların  ilk taksit ve peşin ödeme süresi ise 30 Kasım 2015’e kadar, uzatılmıştı. Gelir testi yaptırmak için tanınan süre bu ayın sonunda sona eriyor.

Burada dikkat edilmesi gerek iki husus bulunmaktadır. Birincisi hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin kendilerinin haberi olmadan  SGK tarafından genel sağlık sigortası tescillerinin yapılmış olması ve bu tescile istinaden bu kişilere borç tahakkukun sistem tarafından her ay sistemli olarak yapılıyor olması. Bu itibarla şu anda yada geçmişin belli dönemlerinde işsiz kalmış ve hiç bir sosyal güvencesi olmamış vatandaşlarımızın aşağıda verdiğim elektronik adreslerden yada sosyal güvenlik il ve merkez müdürlüklerinden borçlarının olup olmadığını öğrenmeleri, eğer borçları varsa ve bu borçlar kendilerinin gelir testi sonucu değil de SGK tarafından resen tahakkuk ettirilmişse 30 Eylül 2015 tarihine kadar ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testlerini  yaptırmaları gerekmektedir.

Yaptıracakları bu testin sonucunda eğer ailedeki fert başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden daha az çıkarsa, SGK tarafından geçmiş dönemler için yapılan prim borcu tahakkukları silinecek ve sigortalıya bundan sonraki dönmelerde de genel sağlık sigortası prim borcu çıkarılmayacaktır. Yani tabiri caiz ise bir taşla iki kuş vurulacaktır.

Eğer  30 Eylül 2015 tarihine kadar gelir testi yapılmazsa bu defa SGK tarafından geçmiş dönemler için yapılan borç tahakkuku ödenmek zorunda kalındığı gibi bundan sonrada  genel sağlık sigortası borcu, en yüksek tutar üzerinden çıkmaya devam edecektir. Sistemde bu borçlar kayıtlı iken de sigortalı ve hak sahipleri sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklardır.

İkinci önemli konu ise eğer gelir testi sonucunda prim borcu çıkıyor ve SGK tarafından tahakkuk ettirilen geçmiş dönem borçları silinemiyorsa bu defa gelir testi yaptıran yada yaptırmayıp borcu kabullenen vatandaşlarımızın 02 Kasım 2015 tarihine kadar çıkan borcu yapılandırmak için SGK' ya başvurması gerekmektedir. Yapılandırılan borcun ilk taksiti ise 30 Kasım 2015 tarihine kadar ödenmelidir.

Bu fırsat Genel Sağlık Sigortasından borcu olanlar için son şanstır. Artık bu sürenin uzatılması Kanunen de mümkün değildir. Bu şanstan yararlanarak GSS borçlarını yapılandıranlar ilk taksiti ödedikleri tarihten itibaren yapılandırılan borç hariç olmak üzere 60 günden fazla prim borçlarının olmaması şartı ile sağlık hizmetlerinden  faydalanabileceklerdir.

 

Genel Sağlık Sigortasına ilişkin tescillerinin yapılıp yapılmadığı  ve borç durumlarını görmek isteyen kişilerin genel sağlık sigortası borçlarını https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ ve https://www.turkiye.gov.tr/ adreslerinden öğrenebilirler.

S ORU;

Lütfen cevap yazınız Mustafa bey. Babam 70 yasında ve 1800 gün primi var. Babama bu yaştan sonra kimse iş vermiyor. Ben babamın çalışamayacağını nasıl ispatlayacağım. Yaşlandığını, malul olduğunu, kimsenin bakmadığını, bir gelire ihtiyacı olduğunu nasıl ispatlayabilirim. ‏

CEVAP:

Elif Hanım;
SGK mevzuatına göre emeklilik için en temel şartlardan bir tanesi 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününün doldurulmasıdır. Yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli asgari şart budur. Bundan daha kolay bir emeklilik mevcut değildir. Babanız çalışamıyorsa isteğe bağlı sigortalı olabilir bu defa Bağ-Kur(4/B) statüsünden emekli olması gerekmektedir. Bağ-Kur(4/B) statüsünden emekli olabilmesi içinse asgari 15 tam yıl sigorta primi ödemesi gerekmektedir.
Ancak sigortalı malul ise bu defa malulen emeklilik şartı olan, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 prim günü şartını sağlaması halinde malulen emekli olabilir. Başka birinin bakımına muhtaçsa sigortalılık süresi aranmaz.
Babanız prim günü ve sigortalılık süresi şartını taşımaktadır. Ancak alınacak ve SGK tarafından onaylanacak raporla, babanızın malul olduğunu tespit ettirmeniz gerekmektedir.
Sigortalının malul olması için çalışma gücünün %60 ını kaybetmiş olması şarttır.
yapılması gereken, babanızın SGK' ya müracaat ederek devlet hastanesine yada eğitim ve araştırma hastanesine sevkinin yapılmasını istemek olacaktır. Hastane tarafından gönderilen rapor ve dosyalar SGK bölge sağlık kurullarında görüşülerek babanızın malul olup olmadığına karar verilecektir.
Eğer malul olduğuna karar verilirse hemen malulen emekli olabilir. Emekli olabilmesi için başka bir yol bulunmamaktadır.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.