e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Çırak ve Stajyerlerin Sigortalılığı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Malum okullar açıldı. Okulların açılma telaşının yanında birde öğrencilerin staj yapma telaşları da başladı. Çırak ve stajyerlerin, staj süresindeki sigortalılıkları ve sağlık hizmetini nasıl alacakları konusunda bilgi sahibi olmaları adına bu gün bu konuyu köşeme taşımaya karar verdim.

SGK Kanununa göre, 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren  çıraklar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası primi uygulanmakta  ve çıraklar bu sigortalılık kollarından sağlanan haklardan yararlanmaktadırlar.

Meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler  hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenmektedir. Stajyer öğrenciler hastalık sigortasından sağlanan haklardan yararlanamamaktadırlar.

Hem çıraklar hem de stajyer öğrencilerin stajda geçen süreleri SGK Kanununa göre, SSK(4/A) sigortası kapsamında değerlendirilmiştir.

 

ÇIRAK VE STAJYERLERİN GENEL SAĞLIK SİGORTALILIĞI;

Çırakların ve stajyerlerin genel sağlık sigortalısı olmaları konusunda Kanunda

01/03/2011 tarihinde yeni bir düzenleme yapılmıştır.Yapılan bu düzenlemeye göre çırak ve stajyer, anne ve babasından dolayı bakmakla yükümlü olunanlar kapsamında değilse yani anne ve babalarının sigortalılığından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlarsa, bunların genel sağlık sigortası tescilleri okulları tarafından yapılacak ve primleri Milli Eğitim tarafından ödenecektir.

Eğer çırak ve stajyer öğrenci anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alıyorsa bunların genel sağlık sigortası tescillerine ve bunlar hakkında genel sağlık sigortası primi ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Anne ve baba üzerinden bakmakla yükümlü olunması nedeniyle  genel sağlık sigortası primi ödenmeyecek olunsa bile bunların kısa vadeli sigorta kolları primleri okulları tarafından ödenecektir.

 

STAJ ZORUNLULUĞU OLAMAYANARIN SİGORTALILIĞI;

Son yapılan düzenlemelerle stajda "zorunluluk " ibaresi kaldırıldı. Yani staj yapması zorunlu olmasa bile okulları tarafından staj yapması uygun görülen öğrenciler yukarıda  anlatılan konumda stajlarını yapabilmektedirler. Yapılan bu düzenlemeden önce zorunlu staja tabi olanların dışında kalan öğrenciler staj amacıyla bir işyerinde çalışıyor olsalar bile normal işçi gibi değerlendiriliyorlar ve sigortaları da normal çalışanlar gibi yapılması icap ediyordu. Öğrencilerin yetişmesi için büyük bir sorun olan bu uygulama değiştirildi ve staj yapmak isteyenlerin önü açıldı. Artık okuduğu bölümde staj yapmak zorunlu olmasa bile okul idareleri tarafından uygun bulunmak şartıyla tüm öğrencilerin staj yapmalarının yolu açılmış oldu.

Örneğin; 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitenin eğitim süresi içinde zorunlu staj şartı bulunmayan bir bölümünde öğrenim gören öğrenci, 16/5/2011 tarihinde bölümüyle ilgili konuda bir kamu kurumu belirleyip işyerinde staj yapabilmek üzere okul staj komitesine müracaat etmiş ve staj yapması uygun görülmüşse  Üniversitece öğrenci için SGK' ya verilecek sigortalı işe giriş

bildirgesi ile  sigortalılık tescili yapılacaktır.Bunlar için SGK' ya verilecek prim belge türleri bakmakla yükümlü olup olmadıklarına göre değişecektir.

 

ÇIRAK VE STAJYERLERİN PRİM YÜKÜ VE SORUMLUSU;

Çırak ve stajyer öğrenciler için SGK' ya ödenecek genel sağlık sigortası prim oranı, 01/03/2011 tarihinden itibaren asgari ücretin % 6’sı şeklinde uygulanmıştır. Bu oranın % 1’i kısa vadeli sigorta kolları, % 5’i genel sağlık sigortası priminden oluşmaktaydı. Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı 01/09/2013 tarihinden itibaren % 2 olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bunların prim ödeme yükümlüsü ise önceden olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı veya bu öğrencilerin eğitim gördükleri okullar ile öğrenim gördükleri yüksek öğretim kurumlarıdır.

 

 

SİGORTALI OLANLAR STAJYER OLABİLİR Mİ?

Bir işyerinde çalışan ve bu çalışmasından dolayı tüm sigorta kolları kapsamında SSK(4/A) sigortalısı olan bir kişi aynı zamanda eğitim gördüğü bölümü kapsamında ister zorunlu olarak isterse isteğe bağlı staj yapacak olursa her iki çalışmasından dolayı da sigortalı yapılması gerekmektedir. Zaten çalıştığı işyeri tarafından sigortası yapılıyor olması stajdan dolayı sigortalı olma durumunu ortadan kaldırmaz. Ancak kişi tüm sigorta kolları kapsamında sigortalı olduğundan ve genel sağlık sigortası primi işvereni tarafından yatırıldığından staj yapması halinde, genel sağlık sigortası bildirimi yapılmadan okulları tarafından sadece kısa vadeli sigorta kolları yönüyle  sigortalı yapılması yeterli olacaktır.

 

 SORU;

SSK(4\a) sigortalısı olarak çalışıyorum. Aynı zamanda çocuk gelişimi okuyorum. Gelecek yıl staj yapmam gerekiyor. Buna göre staj sigortası ve normal sigorta bir arada yapılır mi? S. Merhaba

CEVAP:

Değerli okurum,
Her iki sigortalılığın beraber yapılmasında mevzuat açısından bir problem bulunmamaktadır. Normal sigortalılıkta hem uzun vadeli sigortalı kolları yönünden hem de kısa vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası yönünden sigortalı olurken, staj dolayısıyla sadece kısa vadeli sigorta kolları yönünden sigortalı olacaksın.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.