e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Borçlanma Yapacaklar, Elinizi Çabuk Tutun


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Zorlu bir seçim sürecini geride bırakırken seçim vaatleriyle ilgili yapılacaklara dikkat kesilmeye başladık. Ak Parti' nin ilk iktidara geldiği yıldan bu yana yapılan seçimlerde seçim ekonomisi uygulamasına rastlamamıştık. Ancak 1 Kasım seçimlerinde hem iktidar kanadının seçim taahhütlerinde hem de muhalefetin seçim taahhütlerinde toplumu ilgilendiren bir çok taahhütlerle karşılaştık. Bundan sonra kamuoyu bu taahhütlerin yerine getirilip getirilmeyeceğini takip edecektir.

Seçim sürecinde Ak Parti' i tarafından verilen en önemli vaatlerden biride asgari ücretin 1300 TL ye yükseltileceğiydi. Hükümet bu vaadini yerine getirmek üzere çalışmalara başladı, hatta partiden yapılan açıklamalara bakılırsa asgari ücret 01 Ocak tarihinde 1.300 TL olarak belirlenecek. Belirlenecek diyorum ama asgari ücreti tek başına iktidar partisi belirleyemiyor. İktidar partisi asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini, asgari ücret tespit komisyonuna sunuyor ve komisyon tarafından belirleniyor. Ancak komisyondan aksi bir karar çıkması beklenmiyor. Zira komisyon, hükümet, işçi ve işvereni temsil eden üyelerden oluşuyor. Hükümetin teklifine işçi temsilcisinin muhalefet edeceği düşünülmediğinden kararın 1.300 TL şeklinde çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Peki asgari ücret net 1300 TL olursa ücret artışının yanında hayatımızda neler değişecek. Bu artışın sigortalılara olumsuz yansımaları da olacak mı?

 ilk aklıma gelen asgari ücret üzerinden primlendirilen borçlanma tutarlarının tamam artacak. İster yurtdışı borçlanması olsun isterse doğum ve askerlik borçlanmaları ve diğer borçlanmalar olsun, yılbaşından itibaren %42 oranında artacak. Örneğin 01 Ocak' tan önce 10.000 TL ye yapılan bir borçlanma, 01 Ocak' tan itibaren %42 oranında artarak 14.200 TL den yapılabilecek.

Onun için siz değerli okuyucularımı uyarıyorum. Borçlanma (askerlik,doğum,yurtdışı vb) yapmak istiyorsanız mutlaka borçlanma müracaatınızı  01 Ocak' tan önce yapın. Asgari ücretin artması halinde 01 Ocak' tan sonra yapacağınız müracaatlarda yukarıdaki artış kadar fazla para ödemek zorunda kalacaksınız.

 

 

 

 

SORU;

Mustafa bey merhaba,                                                                                                    Askerlik sonrası berberde çalışmaktayım. Sigortalı değilim. Geçtiğimiz yıl sigortalı olmadığımdan  dolayı borç çıkartıldı. Bende yapılandırmak için müracaat ettim. Sonucu bekliyorum. Bu arada rahatsızlandım. Alerji testi yaptırmak için SGK  Maltepe Zümrüt Evler hastanesinden  2adet test için 450,00TL ödeme yapmam istendi. Bende yaptıramadım. Randevumu 3 hafta sonraya erteletebildim.                                                                                                   Henüz yapılandırmam sonuçlanmadığından sigortalıda olamıyorum. Size sorum  isteğe bağlı sigortada prim ödedikten sonra ne zaman sağlık hizmetinden faydalanabilirim. Bir berber yanında çalışıyorum. Gelirim  asgari ücret civarlarında, genel sağlık sigortası mı, yoksa isteğe bağlı sigortalı mı olmalıyım? İlgileriniz için teşekkür ederim. İsmail Atay

CEVAP:

İsmail bey;
Doğru olan yanında çalıştınız berber tarafından sizin sigortanızın yapılmasıdır. 
Berber sigortanızı yapmadığından dolayı sağlık hizmetini de SGK dan alabilmek için sigortalı olmak istiyorsanız önünüzde 2 seçenek bulunmaktadır. Ya genel sağlık sigortalısı olmak yada isteğe bağlı sigorta primi yatırmak.

 Genel sağlık Sigortası (GSS) kapsamında prim ödeme yükümlüsü olabilmeniz için Kaymakamlıklarda yapılan gelir testinden geçmeniz gerekmektedir. Gelir testi sonucu eğer ailenizin fert başına düşen ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden az çıkmışsa  hiç prim ödemeden GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer ailenizin fert başına düşen ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden fazla ise o zaman GSS yönüyle prim ödeme yükümlüsü olmanız gerekmektedir.

Gelir testi sonucu prim ödeme yükümlüsü olacağınız varsayıldığında burada tercihler devreye girmektedir. Her ne olursa olsun emeklilikte esas alınan şartlardan prim günü ve yaş şartları yıllar itibariyle kademeli olarak arttığından  sigorta başlangıcınızın yapılmasında ilerisi için fayda bulunmaktadır. Sigorta başlangıcı yapıldıktan sonra ise gelir testi sonucu aile içindeki fert başına düşen gelir asgari ücretin iki katından fazla ise bu defa GSS' li olmak yerine isteğe bağlı sigortalı  olmak daha avantajlıdır. Sigortalı olmanız için yapılandırmanın sonuçlanması gerekmemektedir. Yapılandırmanız sonuçlanmadan da sigortalı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı yada prim ödeyerek genel sağlık sigortalısı olmanız halinde sağlık hizmeti alabilmeniz için bir aylık sigorta sürenizin olması ve primini yatırmış olmanız gerekmektedir.

Mustafa KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.