e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

SGK dan SMS İle Bilgi Verme Hizmeti


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 
   Son on yılda devlet hizmetlerindeki müthiş dönüşümü hep beraber gözlemliyoruz. İstenilen seviyeye gelmemiş olsa bile devlet memurlarındaki zihniyet değişimi yadsınamaz düzeyde olumlu olarak değişti. Artık devlet memurlarının çoğunluğu kendilerini devletin sahibi gibi görmekten vazgeçti. Kendilerini vatandaşa hizmet eden devlet çalışanları olarak görmeye başladılar ve böyle düşünmekten ve davranmaktan dolayı da mutlular. Devlet memurlarının zihinsel dönüşümü, kurumlarının hizmet anlayışına ve hizmet veriş şekillerine de yansıdı. Bir çok kamu kurumunda benzer güzel uygulamalar var ancak ben örneği yine SGK' dan vereceğim.                                                                              

SGK vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla, bilgiye kolay ve hızlı erişimin sağlanması; kurum hizmetlerinin tanıtılması, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi; SGK ile ilişkili kişi ve kuruluşlara bilginin; düzenli, sürekli ve kesintisiz olarak ilk elden ulaştırılması, karşılıklı iletişimin güçlendirilmesi amacıyla SMS ile bilgilendirme  hizmetini vermeye başladı. Aslında SGK bu hizmeti vermeye başlayalı çok zaman oldu. Ancak vatandaşlarımızın bu hizmetin farkına tam anlamıyla varmadıklarını düşündüğüm için konuyu gündeme getirmeye değer buldum. SGK bu uygulama ile  vatandaş memnuniyetini artırmayı amaçlamaktadır.                                                                                                                        

SMS İLE VERİLEN HİZMETLER (BİLGİLENDİRMELER)                                                


Medikal malzeme ödemeleri, çölyak ödemeleri, SSK( 4/a) sigortalı tescil, Bağ-Kur(4/b) sigortalı tescil, Emekli Sandığı ( 4/c) sigortalı tescil, 4a sigortalı işten ayrılış, 4b sigortalı işten ayrılış, 4c sigortalı işten ayrılış, 4a toptan ödeme, 4b toptan ödeme, 4c  ikramiye ödeme, 4b aylık bağlama, 4c  aylık bağlama, 4a geçici iş göremezlik, 4b geçici iş göremezlik, 4a emzirme yardımı ödemesi, 4b emzirme yardımı ödemesi,  4a hizmet borçlanmaları, 4a emekli ödemeleri, 4a cenaze ödemeleri, şu anda sigortalılara SMS ile bildiriliyor. Yani SGK' ya geçici iş göremezlik için müracaat etmişseniz ve SGK' nın bilgilendirme sistemine de kayıtlı iseniz ödemenizin nereden, ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgilendirme cep telefonunuza SMS olarak geliyor. Yine bir işe girdiğinizde işvereniniz tarafından tescil işleminiz yapıldığında SMS ile bilgilendiriliyorsunuz. Tescilinizin yapılıp yapılmadığını yada giriş tarihinizin doğru yapılıp yapılmadığını  bu şekilde takip edebiliyorsunuz.
 

Bu işlemlerinin tarafınıza SMS ile bildirilebilmesi için yapmanız gereken sadece http://uyg.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp link adresinden giriş yapılmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken cep numarası sahibi ile bilgi talep edilen kişinin aynı olması ve T.C. numaralarının eşleşmesi gerektiğidir.
SORU;

Mustafa Bey,                                                                                                                      

 Ben 3 yıldır çalıştığım işimden haziran ayında ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum. İşsizlik maaşım 23 nisan tarihinde bitiyor. 34 yaşında bekar lisans mezunu bir bayanım. Babam SGK emeklisiydi ve 17 yıl önce vefat etti. Onun maaşını annem alıyor. Ortalama 1000 TL alıyor. GSS sorgulaması yaptığımda 23 nisan 2015 tarihi görülüyor. Ben şu anda açık öğretimde 3.üniversiteyi okuyorum ve iş bulamıyorum. Benim 23 nisan 2015 tarihinden sonra ne yapmam gerekiyor? Babamın maaşını almak için başvuru yapsam GSS primini öder miyim? Ayrıca dışarıdan SGK primini ödesem GSS ödemekten kurtulur muyum?  Bana bir yol gösterir misiniz? Süresi gelmeden ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.  

CEVAP:

Işıl Hanım;
Babanız vefat ettiğinden dolayı siz hak sahibi konumundasınız. Hak sahibi olarak SGK' ya müracaat edip maaş bağlanmasını istemeniz gerekmektedir.
Ölüm aylığının bağlanması ile birlikte sistemde, sağlık aktivasyonunuzda yapılacağından sağlık hizmetlerini de almaya hak kazanacaksınız. Sağlık hizmetlerini hak sahibi olarak SGK' dan alacağınızdan, ayriyeten genel sağlık sigortası yaptırmanıza ve prim ödemenize gerek bulunmamaktadır. Evlenmeniz, bir işyerinde sigortalı olarak çalışmanız ve kendi çalışmanızdan dolayı yaşlılık aylığı almanız halinde hak sahipliğiniz sona erecektir. Eğer hak sahibi olarak ölüm aylığına müracaat etmezseniz SGK, sistemden sizi genel sağlık sigortası yapıp prim borcu çıkaracaktır. 
 
Mustafa KESKİN

 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.