e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

ÇALIŞMA BAKANINA AÇIK MEKTUP


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Sayın Bakanım, öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. Çalışma Bakanlığı görevinizin hem şahsınız için hem de ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemizde son 15 yılda Türk siyasetinde alışılmadık değişiklikler oldu. Benim en çok önemsediğim değişikliklerden bir tanesi de, iktidara en yakın siyasi hareket olan partiniz tarafından vatandaşı kandırmaya dönük seçim vaatlerinde bulunulmamasıydı. Ak Parti vatandaşın duygularını sömürerek seçim yarışına girmedi. Hatta son seçim yarışı hariç önceki seçimlerde seçim ekonomisi yürütüldüğü hissini verecek vaatlerde bile bulunmadı. Halkımız, siyasi hayatımızın son dönemlerinde kandırılmamanın ve duygularıyla oynanmamanın güzelliğini sizin partinizin iktidarları döneminde yaşadı. Bununda karşılığını partinizi üst üste iktidara getirerek verdi. Son seçimde bir değişiklik yaparak bundan önce alışık olmadığımız, bazı kesimler tarafından popülist sayılacak vaatleri bu seçimden önce halkımızla kamuoyu önünde paylaştınız. 

Paylaşılan, benimde önemsediğim bu vaatlerin hayata geçirilmesi konusunda hassasiyetle çalıştığınızı, hatta konunun doğrudan Sayın Başbakanımız tarafından takip edildiğini biliyorum.  Yinede söz verdiğiniz ve kamuoyuyla paylaştığınız bazı düzenlemelerin hayata geçme aşamasında bürokrasinin ayak diremesi ile karşılaşacağınızı bildiğim için ve vatandaşlarımızın aldatılma duygusunu tekrar yaşamaması için iki konuda hatırlatma yapma gereği duyuyorum. Okurlarımdan sıkça aldığım sorulardan da bu iki konunun onlar tarafından da hassasiyetle takip edildiğini biliyorum. Onların devletlerine kırılmamaları ve siyasete küsmemeleri için, verdiğiniz diğer sözlerle birlikte aşağıda açıklayacağım vaatlerinizin de yerine getirilmesini, büyük ülkenin bir bakanı olan siz değerli bakanımdan bu değişikliklerin yapılmasını bekleyen vatandaşlarımız adına talep ediyorum. 

STAJDA GEÇEN SÜRENİN EMEKLİLİKTE DİKKATE ALINMASI; 

Sayın Bakanım, Hükümetiniz özelliklede 2006 yılından sonra sosyal güvenlik alanında çok önemli düzenlemelere imza attı. Şu an uygulamada olan Kanunla borçlanılacak sürelerde, sigortalıların ya da vatandaşların lehine olacak düzenlemeler yapıldı. Hatta daha önceki uygulama Kanunlarında olmayan bazı haklar ilk defa bu kanunla verildi. Örneğin; Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenimi süreleri,  sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri, yeni yasa ile borçlanılacak süreler kapsamına alındı. Hal böyle olunca Kanun koyucu çıraklar ile stajyer öğrencilerin staj sürelerini borçlanma kapsamında değerlendirmediğinden Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı davranılarak çıraklar ve stajyer öğrenciler aleyhine bir düzenleme ortaya çıkmış oldu. Bu adaletsizliğin adaletli bir yapıya kavuşması için çıraklara ve stajyer öğrencilere çıraklık ve staj yaptıkları, iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalı oldukları süreler için, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında borçlanma hakkı verilmelidir. Bu hakkın verilmesi halinde geriye doğru staj sürelerini borçlanan sigortalıların sigorta başlama tarihleri staja başlama tarihleri olacak ve bu konuda dertli olan sigortalılarımızın ve okurlarımızın dertleri ortadan kalkacaktır. Bu düzenlemeyi yapan, adaletsiz ve eşitlik ilkesine uymayan uygulamayı ortadan kaldırmakla çok büyük dua alacaktır. Ülkemizde bu konuda mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır. 

Siz, taahhüt ettiğiniz bu düzenlemenin hayata geçirilmesi talimatı verdiğinizde bürokrasi bu düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde karşı karşıya kalacağımız maliyeti ileri sürerek düzenlemeye ayak direyecektir. Hem ülkemizi hesaplanamayan bir maliyetle karşı karşıya bırakmamak hem de verilen sözün yerine getirilmesi için, bu sürelerinde askerlik borçlanmasına benzer şekilde borçlandırılmasının ikinci bir çözüm olarak düşünülmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. 

İŞE GİRMEDEN ÖNCEKİ DOĞUMLARA DA BORÇLANMA HAKKI VERİLMESİ; 

Sayın Bakanım, doğum borçlanma hakkı kadınlara, diğer bazı nedenlerin yanında erkeklere verilen askerlik borçlanmasının karşılığı olarak verildi. Ancak bu borçlanmada kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak gerekirken askerlik borçlanmasında erkeklere verilen, borçlanılan süre kadar sigorta süresini geriye götürme hakkının kadınlara verilmeyerek, erkeklere bir pozitif ayrımcılık yapılmış oldu. Hepimizin annesi ve kız kardeşi var. Çalışma hayatında bir pozitif ayrımcılık yapılacaksa biz toplum olarak kadınlarımıza yapılmasını isteriz. 

Emeklilikte yaş şartına takılan kadınlarımıza kısmi bir iyileştirmede sağlayacak olan ve seçim vaatleriniz arasında da bulunan ilk sigortalı olunan tarihten önce yapılan doğumlara da borçlanma hakkı verilmesini kapsayan yasal düzenlemenin de hayata geçirilmesini okurlarım adına talep ediyorum. 

İnsani dokunuşları önemseyen ve toplum için siyaset yaptığına inandığım hükümetinizin bu düzenlemeleri hayata geçirmesi halinde toplumun siyasete bakışı ve ülkesine bağlılığı artacaktır.

MUSTAFA KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.