e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

18-29 Yaş İstihdam Teşvikinde Süre 5 Yıl Uzadı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Genç ve kadın istihdam teşviki, 01.07.2008-30.06.2010 tarihleri arasında işe alınanlar için  uygulanmıştı. Aynı teşvik daha da zenginleştirilerek  01.03.2011-31.12.2015 tarihleri arasında işe alınanlar için yararlanılacak şekilde yeniden uygulanmaya konulmuştu. Yapılan düzenlemenin sonunda bu uygulamayı 5 yıla kadar arttırma yetkisi Bakanlar Kuruluna verilmişti. Bakanlar Kurulu bu yetkisini kullanarak 18-29 yaş istihdam teşvik uygulamasını 31.12 2020 tarihine kadar uzattı. Süre uzatımını içeren kararnamede teşvikten yararlanma şartlarında bir değişiklik yapılmadı, sadece uygulama süresi mevcut şartları içerecek şekilde ötelendi. Bu kapsam da 31.12.2020 tarihine  kadar uygulanacak olan 18-29 yaş istihdam teşvikinden yaralanma şartlarını tekrardan sizinle paylaşmak istiyorum. İçinden geçtiğimiz süreçle birlikte değerlendirildiğinde önemli bir uygulama olduğu açık ve Türkiye' nin 2023 hedeflerine doğrudan etki edecek bir düzenleme ve karar olduğu kanaatindeyim. Bu teşvik uygulamasının ülkemiz ekonomisine iki önemli katkısı olacaktır. Birincisi istihdamı artıracak olması diğeri de işveren maliyetlerini azaltacak olmasıdır. Asgari ücretin beklenenden daha fazla artması işverenler açısından bu uygulamanın önemini de attırmıştır.

Uygulama süresi uzatılan bu teşvikten işverenlerin yararlanabilmesi için işe aldıkları erkek sigortalıların yaşlarının 18-29 arasında olması gerekmektedir.  Kadın sigortalıların ise 18 yaşından büyük olmaları yeterlidir. Kadın sigortalılar 29 yaşından daha büyük olsalar bile teşvikten yararlanmaya devam edeceklerdir. İşe alınan bu sigortalıların teşvikten yararlana bilmeleri için işe alındıkları tarihten geriye doğru 6 aylık süre içinde çalışmalarının bulunmaması ve yine işe alındıkları aydan geriye doğru 6 ayda çalışan işçilerin ortalamasının üzerinde bir işçi olarak işe alınmaları gerekmektedir. İşverenlerin bu teşvikten yararlanabilmeleri için özel sektör işvereni olmaları SGK' ya prim belgelerini yasal süreleri içinde vermeleri yine primlerini yasal süresi içinde ödemeleri ve geriye doğru prim borçlarının olmaması gerekmektedir. 

S ORU;

Mustafa Bey merhaba,
Aşağıdaki soruların cevabını hiçbir yerde bulamadım. Değerli vaktinizi alarak sormak durumunda kaldım. Cevap verebilirseniz müteşekkir olurum.
 1-Emekli Sandığı (4/C) den emekli bir hekimi işyeri hekimi olarak çalıştıran özel bir işyeri, bu kişi için sadece gelir vergisi ve damga vergisi mi öder. Yoksa SGDP' li gibi mi SGK bildirgesi verilir? Uygulama nasıl olur?
 2- Bu kişi birden çok işyerinde çalışıyorsa, çalıştığı işyerlerin tarafından ayrı ayrı SGDP' li bildirge veriliyorsa yersiz ödeme olarak ödenen işveren paylarını işverenler isteyebilir mi? İsteyebilirse hangi işveren isteyebilir? Öncelik hakkına kimin sahip olduğu nasıl belirlenir?
 3-Birden çok işyerinde çalışan bir kişinin ödenen işveren SGK payları SGK' dan istenebilir mi? İstenebilirse öncelik hangi şirketin olduğu nasıl belirlenir.?
 Murat A.

CEVAP:

Murat Bey;
Emekli Sandığından(4/C) emekli olmuş birini çalıştıran işveren, tüm emekli çalışanlarda olduğu gibi SGK' ya Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemek zorundadır. Bunun için işverenin çalıştırdığı emekli için her ay sosyal güvenlik destek prim bildirgesi düzenleyerek SGK' ya vermesi gerekmektedir. İşveren, emekli sigortalıya ödediği ücret üzerinden ve %32 oranında  sosyal güvenlik destek primi öder. İşyeri hekimleri de normal emekli çalışanlar gibi aynı uygulamaya tabidir.
İşyeri hekimi, birden fazla işyerinde çalışıyorsa çalıştığı tüm işyerlerinden sosyal güvenlik destek prim bildirgesiyle SGK' ya bildirilmek zorundadır. Bir işyerinden bildirilmesi diğerinin bildirim yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Kaldı ki bir işveren işyeri hekimini her ay 30 gün bildirse bile çalıştığı diğer işverenlerde çalışma süreleri kadar bildirim yapmak zorundadır. İşverenler tarafından yapılan bildirimlerin toplamı asgari ücretin 6.5 katını geçmesi halinde yani bugün itibariyle bu rakam 7.813 TL ye tekabül eder, sadece sigortalı tavanı geçen miktara denk gelen primi SGK' dan geri isteyebilir. Tavanı aşan bildirimden kaynaklı işveren primleri işveren tarafından talep edilemez. Edilmesi halinde de SGK tarafından ödenmez.  Aynı uygulama emekli olmayan ancak birden fazla işyerinde çalışan diğer sigortalılar için de geçerlidir.

Mustafa KESKİN
25.01.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.