e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Yeni Yılda Asgari Ücret Artışı Ve Yansımaları


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Asgari ücret tespit komisyonu, her yılın son günlerinde toplanıyor ve toplumumuzun çoğunu ilgilendiren asgari ücreti belirliyor. Bu yılda değişen bir şey olmadı yine komisyon toplandı. Ancak bu yıl diğer yılların aksine  asgari ücrette, iş dünyasının beklentilerinin çok üzerindeki  bir oranda artış yapıldı. Bu yıl için tek asgari ücret belirlemesi yapılarak, asgari ücret 1.177,46 TL olarak belirlendi. Bekar çalışanın eline aile geçim indirimi ile birlikte en az 1.300,99 TL net ücret geçecek şekilde düzenleme yapıldı. Evli ve üç çocuklu bir çalışanın eline ise aile geçim indirimi ile birlikte 1.387,45 TL geçecektir. Bu düzenleme ile asgari ücretin brütü de 1.647 TL ye yükseldi. Komisyon asgari ücreti 16 yaşından küçükler ve 16 yaşından büyükler için ayrı ayrı belirlemedi. Yani bundan sonra işverenlerimiz dikkat etsinler 16 yaşından küçükler için belirlenmiş bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır.  

SİGORTA PRİM MATRAHLARI DA ARTTI;

Asgari ücret yeniden  belirlenince, asgari ücrete endeksli olan prim matrahları da yeniden belirlenmiş oldu. Hem işveren hem de sigortalı üzerindeki prim yükü asgari ücret artış oranı kadar artmış oldu. Çalışanlar için asgari ücretteki değişiklik oranı kadar prim miktarlarında artış olurken, isteğe bağlı prim ödeyenler için, genel sağlık sigortası primi ödeyenler ve diğer prim ödeyenler içinde prim miktarlarında artış meydana geldi. Genel sağlık sigortalısı olanlarda artık aile içinde fert başına düşen aylık  gelirleri eğer 543,5 TL' nin üzerinde ise genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar.

AYLIK  VE GELİR ARTIŞLARI;

SGK' dan malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı ile gelir alanların  gelir ve aylıklarında asgari ücrete bağlı olmasa da her yılın Ocak ve Temmuz aylarından geçerli olmak üzere TUİK tarafından açıklanan en son temel yılı tüketici fiyat endeksindeki değişim  oranı kadar  artış meydana gelecektir. Bu yıl, Ocak ayında da bu artış tüm aylık ve gelirlere yansıtılacaktır. Bunun yanında emekli maaşlarına hükümet tarafından yapılan ayriyeten bir maaş artışı ve emekli iken şirket ortağı ve vergi mükellefi olanlardan kesilen sosyal güvenlik destek prim kesintisinin de ortadan kalkmasıyla emekli maaşlarında önemli artışlar yapılmış olacaktır.

ÖDENEK ARTIŞLARI;

Ödenek, SGK tarafından raporlu olanlara iş yapamadıkları zamanlarda ve doğum halinde kadın sigortalının çalışamadığı zamanlarda ödenmektedir. Sigortalıların  raporlu iken alacakları ödeneklerin hesabı, sigorta primine esas kazançları dikkate alınarak yapılmaktadır. Sigorta primine esas kazanç, asgari ücrete bağlı olarak arttığı için raporlu sigortalılara yapılacak ödenekte artacaktır.

İDARİ PARA CEZALARINDA ARTIŞ;

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında tüm idari para cezaları asgari ücretin brütüne endekslenmiştir. Bu itibarla da 1 Ocak tarihinden itibaren uygulanacak idari para cezaları da otomatikman artmış bulunmaktadır. İşyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet bildirgesi, v.b için verilen diğer cezaların tamamı asgari ücret artış oranı kadar artmış bulunmaktadır.

SORU;

Tarım sigortası başlatmak istiyorum. Eşim ve oğlum Rus vatandaşı. Sigortamdan onlar faydalanabilir mi? Ahmet S.

CEVAP;

Ahmet bey;
Sigortalının eş ve çocukları sigortalı üzerinden sağlık hizmeti alabilmektedir. Eş, başka bir işte çalışıyorsa kendi üzerinden sağlık hizmeti alması gerekmektedir. Çocuklarda okul durumları ve yaşlarına göre baba üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Kanunda eş ve çocuk ibaresi geçmekte ve uyruğu ile ilgili bir düzenleme yada kısıtlama bulunmamaktadır. Eğer Nüfus kütüğünüzde yabancı uyruklu olsalar bile sizin üzerinize kayıtlı iseler sağlık hizmetlerini de sizin üzerinizden alabilirler.

MUSTAFA KESKİN - 01/02/2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.