e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Gençlerin Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Silindi


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okuyucularım bugünkü yazıma sizinde canınızı yaktığını bildiğim Ankara' da meydana gelen terör saldırısını kınayarak başlamak istiyorum. Bu ve bundan önceki terör saldırılarıyla berber ülke olarak etrafımızın yangın yeri haline getirilmesi bana, bizim anladığımızdan daha da önemli bir ülkede yaşadığımızı anlatıyor. Bu olayların nedeni, ülkeyi idare edenlerin tatbik ettiği politikalar olarak gösterilemez. Bu bilinçle birliğimize kastedenlere karşı birlik olmanın tam zamanıdır. Bu olayları siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakarak değerlendirirsek teröre başvuranların oyunlarını o zaman boşa çıkarabiliriz. Ülkemizin başı sağ olsun. Ölenlere Allah'tan rahmet yaralananlara acil şifa diliyorum.

 Genel sağlık sigortasının tamamen uygulanmaya başladığı günden bu yana yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi de okulu yeni bitiren çocukların anne ve babaları üzerinden genel sağlık sigortası  kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor olmaları ve bu sebeple çıkan genel sağlık sigortası borçlarını ödeyemediklerinden de sağlık hizmetlerinde yararlanamamalarıydı. Yani 18 yaşında orta öğrenimini bitiren çocuk, eğitim dönmesi sona erdiği için anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alma hakkını kaybediyordu. Yine yüksek öğrenimini bitirmiş ancak henüz işe girememiş çocuklarda otomatikman genel sağlık sigortalısı oluyorlar ve ailelerinin gelir durumlarına göre  kendilerine prim borcu tahakkuk ettiriliyordu. Orta öğrenimden mezun olup üniversiteyi kazanmış olmasına rağmen kayıt zamanına kadar geçen süre de bile genel sağlık sigortası tescili ve prim tahakkuku yapılmasını gerekli kılan düzenleme daha sonra değiştirilmek zorunda kalındı ve orta öğrenimi bittikten sonraki 120 gün için anne ve baba üzerinden sağlık hizmeti alınmasının yolu yasal düzenleme ile açılmıştı. Ancak sorun bu düzenleme ile de giderilemediğinden hükümet bu defa daha anlamlı bir düzenleme yaparak sorunu çözme yoluna gitti.

 

LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNLARI 2 YIL SÜRE İLE DAHA GENEL SAĞLIK SİGORTALISI SAYILACAKLAR ;

Ana veya babası üzerinden sağlık hizmeti almayanlara yaş koşulunu taşımaları kaydıyla 2 yıl süre ile daha, gelir tespiti yaptırmaksızın genel sağlık sigortası üzerinden sağlık hizmeti almanın yolu açılmıştır.  Yeni düzenleme ile

lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla, mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle gelir tespiti yapılmaksızın genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetleri almaya devam edeceklerdir.

SGK mevzuatına göre anne ve baba üzerinden genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için eğitim ve öğretim durumlarına göre yaş sınırlaması getirilmişti. Ancak getirilen yaş sınırından önce okullarını bitirenler tabiri caiz ise cezalandırılır gibi anne ve babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlandırılmıyordu. Örneğin orta öğrenim dolayısıyla genel sağlık sigortası kapsamında anne ve baba üzerinden sağlık hizmeti alma yaş sınırı 20 olmasına rağmen, orta öğrenimini 18 yaşında bitiren başarılı bir öğrenci öğrenim durumu sona erdiği için artık anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alamıyorken, onun kadar başarı göstermeyen ve 18 yaşını geçmiş olmasına rağmen orta öğrenime devam eden öğrenci anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alamaya devam ediyordu. Yeni düzenlemeyle bu haksızlık ortadan kaldırılmış oldu. Orta öğrenim öğrencisi 20 yaşına kadar, yüksek okul öğrencisi de 25 yaşına kadar öğrenim durumları sona ermiş olsa bile artık genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Eğer şimdiye kadar bu kişilere prim borcu çıkmışsa SGK bu borçları silecek. Bu düzenleme SGK' nın uygulamalarını da kolaylaştırdı. En azından 18 yaşını geçen orta öğrenim öğrencilerinden artık öğrenim belgesi istenmeyecektir.

SORU;

Merhabalar,
 Ben Emekli Sandığından emekliyim. Şuan bir firmada departman müdürü seviyesinde çalışıyorum ve sigortam ödeniyor. Bunlara ilave olarak bir şirketin yöneticiliğini de yapabilir miyim? Teşekkürler. Cem Ö.

CEVAP;

Cem bey,
Emekli Sandığından emekli olan bir kişi bir şirkette çalışması halinde sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekmektedir. Maaşınız kesilmeden çalışmak istiyorsanız işveren tarafından SGK' ya sosyal güvenlik destek primi ödemesi yapılmalıdır. Sosyal güvenlik destek priminiz işvereniniz tarafından ödenen ücret üzerinden kesilir ve işvereniniz tarafında SGK' ödenir. Emekli maaşınız üzerinden bir kesintiye gidilmez.
Aynı anda başka bir şirketin yöneticiliğini de yapmanızda bir engel bulunmamaktadır. Ancak yöneticiliğini yaptığınız şirket tarafından da çalışmanızdan dolayı sosyal güvenlik destek primi ödemesi yapılması gerekmektedir.

MUSTAFA KESKİN / 22.02.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.