e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanları Çalıştırmak Artık Yasak


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu 2006 yılında yürürlüğe girmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK),  04.04.2015 tarihinde çıkan   6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile işlev kazanmış ve çalışma hayatında çok önemli görevleri de beraberinde üstlenmiştir. Bu kapsamda, ülkemizde tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Kurumu  Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiş, çalışanların Mesleki Yeterlilik Kurumu  sınav ve belgelendirme masraflarının işsizlik sigortası fonundan karşılanmasına yönelik düzenlemeler yapılmış ve ülkemizde verilecek tüm mesleki ve teknik eğitimin Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından yayımlanan ulusal meslek standartlarına göre verilmesi yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenecektir.

Kanuna göre;  Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

Belge zorunluluğundan bahsedebilmesi için, Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından ilgili mesleğin ulusal meslek standardının yayımlanmış olması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerde bu mesleğe yer verilmiş olması gerekmektedir. Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki  ay içinde bireylerin Mesleki Yeterlilik Kurumu  Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması gerekmektedir. On iki aydan sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz. 25.05.2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ilk tebliğde yer alan genelde inşaat sektörünü ilgilendiren 40 meslek ile başlayan belge zorunluluğunun Kurumca standardı hazırlanmıştır. Bu kırk meslekte 25.05.2016 tarihinden sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Diğer tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde de peyderpey standartların hazırlanması beklenmektedir.

 Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için Mesleki Yeterlilik Kurumu  Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayacaktır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin    31.12.2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı, 01.01.2018 tarihinden 31.12.2019 tarihine kadar ise belge masrafı ve sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır.                                                                                                                                   

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından  yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan işsizler ile hali hazırda istihdam edilenler bu kanun kapsamında yalnızca  bir kez yararlanıcı olabilirler.

İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak sınav ücretleri, 25 Mayıs 2015 tarihli tebliğde yer alan belge zorunluluğu bulunan meslekler için uygulanacaktır. Çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde çalışan kişiler için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" alınması zorunlu hale getirildiğinden bu  işlerde  yeterlilik belgesi olmayanları çalıştıran işveren veya işveren vekillerine her bir çalışan için 500 lira idari para cezası verilecek.

 

S ORU;

Merhabalar Mustafa bey;
Eşim bir şirket ortağı ve şirket gayri resmi olarak iflas etmiş ve primleri uzun zamandır yatırılmamış. Eşimin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için nasıl bir yol izlenmeliyim. Ben SSK lı çalışanım. Eşim benim SSK hizmetinden faydalanamıyor. Bunun çaresi ne olabilir?
Saygılarımla. Abdullah H.

CEVAP:

Abdullah bey;
Şirketin gayrı resmi iflas etmesinden kastınızın ne olduğunu anlayamadım.
Ancak konuyu şu şekilde açıklayarak size yardımcı olmaya çalışayım.
Eşinizin ortağı olduğu şirket tasfiye halinde ise tasfiye halinde olduğunun belgesini SGK' ya götürmeniz halinde eşinizin sigortalılığı sonlandırılacaktır. Şirket tasfiye halinde de değil ancak hiç bir faaliyeti yoksa ve ticaret sicil de de kaydı varsa eşinizin BAĞ-KUR (4/B) sigortalılığı devam ediyor demektir. Ancak Ticaret sicil, çoktan beri faaliyeti olmayan şirketlerin ticaret sicil kayıtlarıyla ilgili düzenlemeye gitti ve kayıtlarını sildi. Eşinizin ortağı olduğu şirketinde ticaret sicil kaydı silinmişse ve bunu belgeleyerek SGK' ya müracaat edebiliyorsanız yine SGK eşinizin şirket ortaklığından kaynaklı sigortalılığını müracaatınız üzerine sona erdirecektir. Eşinizin sigortalılığı sona erdirildikten sonra eşiniz sizin üzerinizden sağlık hizmetlerini alamaya hak kazanabilir.

MUSTAFA KESKİN - 18.04.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.