e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İşverenler DİKKAT ! ÜCRET, PRİM, İKRAMİYE VE BU NİTELİKTEKİ ÜCRETLER BANKADAN ÖDENECEK


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Bundan böyle işverenlerin yanlarında çalıştırdıkları işçilerinin sayısının  5 ve üzerinde olması halinde bu işçilere ödenen ücret, prim ve ikramiye gibi ücret niteliğinde bulunan maaşlarının banka kanalıyla ödenmesi bir zorunluluk olarak getirildi. Aslında işçilerin maaşlarının banka kanalıyla ödenmesi zorunluluğu önceden de bulunmaktaydı. Ancak bu zorunluluk 10 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler için uygulanmakta iken daha az işçi çalıştıran işverenlerin böyle bir zorunluluğu yoktu. Kapsam genişletilerek uygulama 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenleri de kapsar hale getirildi. Bu zorunluluğu düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi ve değişiklik içeren yönetmelik 20.05.2016 tarih ve 29718 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Yapılan bu yönetmelik değişikliği ile ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü ödemenin bankalar aracılığıyla ödenmesindeki zorunluluk 5 ve üzerinde işçi çalıştıran tüm işverenleri kapsar hale getirilmiş oldu.


İşverenler eğer 5 ve üzerinde işçi çalıştırıyorsa Haziran/2016 ayından itibaren işçilerine yapacakları ödemeleri banka kanalıyla yapmak zorunda olduklarını bir yere not etsinler. Zira banka kanalıyla ödemek zorunda oldukları ücretleri elden ödemeleri halinde ispat durumuyla karşı karşıya kaldıklarında zorluklarla karşılaşabilirler. Yani ödedikleri ücretlerin işçi tarafından ödenmediği ileri sürülerek dava açılması halinde ödenmemiş sayılmakla karşı karşıya kalabilirler. Bunun yanında bir de bankadan ücretleri ödenmeyen her işçi ve her ay için 161 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacaklardır.

SORU;

Mustafa bey, ben bir mağazada satış danışmanı olarak çalışmaktayım fakat farklı bir mağazada iş buldum. Çalıştığım yere de bunu 1 hafta öncesinden bildirdim önce sorun yapmadılar ama şimdi istediğim tarihte çıkışımı yapamayacaklarını bir kaç gün sonrasına kalacağını söylüyorlar. Ben bu işi bırakıp ertesi gün diğer işime gideceğim için aynı anda 2 yerde sigortalı çalışmam söz konusu olacak. Diğer mağazadan sigorta girişim olabilir mi ?


CEVAP:                                                                                                                                
Çiğdem hanım;

Bir sigortalı aynı anda birden fazla işyerinde çalışabilir ve çalıştığı işyerlerinden sigortalı gösterilir. Aynı anda birden fazla işyerinden sigortalı bildirilmenizde hiç bir problem bulunmamaktadır. Ancak işçi işten ayrılmadan belli bir süre önce işverene işten ayrılacağını bildirmek zorundadır. Kanunda bunun adı ihbar önelidir. Bu süre, işyerinde çalışma sürenize göre 2 hafta ile 8 hafta arasında değişir.

Mustafa Keskin -06.06.2016 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.