e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARDA YENİ DÖNEM


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  İş Kanunu İle Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile "Geçici İş İlişkisi" yeniden tanımlandı. Değişiklik yapılmadan önceki uygulamada holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde görevlendirme yapılmak suretiyle "Geçici İş İlişkisi" tesis edilebiliyordu. Yapılan son değişiklik ile düzenlemenin kapsamı genişletildi ve özel istihdam bürosu aracılığıyla da geçici iş ilişkisi oluşturulmasının önü açılmış oldu. İşverenin istihdam konusunda yaşadığı bazı sorular bu düzenleme ile aşılmaya çalışılmıştır. Ancak ben bugün yeni düzenlemenin önemli bir soruna getirdiği çözümü sizinle paylaşmak istiyorum. O da ev hizmetlerinde çalıştırılanların da bundan böyle özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi kapsamından çalıştırılmasının önünün açılmasıdır.

Ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili bir düzenleme son zamanlarda yapılmış ve yürürlüğe girmişti. Yapılan o düzenlemeye göre aynı evde 10 günden fazla çalışanlar tüm sigorta kolları yönünden zorunlu olarak sigortalı olacakları gibi 10 günden az çalışanlar için de sadece  iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı olma hakkı getirilmişti. Yapılan bu düzenleme sonucu ev hizmetlerinde çalışanların sigortalı olarak bildirilmesi için gereken prosedürleri ev sahiplerinin yapması ise meşakkatli bir süreçti.

İşte son düzenleme buna da bir çözüm getirmiş oldu. Eğer ev sahipleri ev hizmetlerinde çalıştırdıkları kişileri özel istihdam bürolarından geçici iş ilişkisi ile alacak olurlarsa çalıştırılan bu kişilerin işverenleri özel istihdam büroları olacak ve ev sahipleri özel istihdam bürolarından geçici iş ilişkisi ile temin edecekleri ev hizmetlerinde çalıştırdıkları kişilerin sigortalılıklarıyla uğraşmalarına gerek kalmayacaktır.

S ORU;

Sayın hocam, benim bir okuldan 19 saat üzerinden sigortam yatıyor. Başka bir kreşte de müdürlük yapsam olur mu? Orada da 30 gün yatacak diye biliyorum. Bu durum da ceza alır mıyım? Çok acil cevap verirseniz sevinirim. Arzu T.

CEVAP:

Arzu hanım;
İş kanunu ve SGK kanunu açısından iki işyerinden sigortalı olmanızın bir mahsuru bulunmamaktadır. Ancak şu an çalıştığınız işyeri ile yaptığınız sözleşmede bunun aksine bir düzenleme varsa bu defa şu anki işvereniniz o düzenlemeye istinaden iş akdinizi sonlandırabilir. Genelde işverenler başka bir işyerinde çalışamayacağınız konusunda iş sözleşmesine bir madde koymazlar. Ama dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Sonuç olarak hem mevcut işyerinizden hem de çalışacağınız işyerinden sigortalı olabilirsiniz. Hatta bu durum emeklilik maaşınıza olumlu katkıda bile bulunacaktır.

Mustafa KESKİN / 13.06.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.